Steaky a hamburgery snižují kvalitu spermatu

15.6.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Muži, kteří chtějí mít děti, by neměli nadmíru konzumovat pokrmy, jakými jsou steaky a hamburgery. Podle nové vědecké studie napomáhá ke kvalitě spermatu ovoce či zelenina. A naopak jí škodí maso a tučná jídla.

Steaky a hamburgery snižují kvalitu spermatu

Spojení mezi zdravými spermiemi a antioxidanty potvrdila čtyři roky trvající studie. Během ní univerzitní vědci zkoumali vztah mezi plodností a stravou u skupiny dobrovolníků.

Za vším jsou antioxidanty

„Problematikou se zabýváme dlouhodobě. Předchozí výzkum ukázal, že muži, kteří jedí hodně masa a plnotučných mléčných výrobků, mají horší kvalitu spermatu než muži, kteří jedí více ovoce, zeleniny a odtučněných výrobků," vysvětlil doktor Jaime Mendiola, jenž spolu s vědci z dalších zemí vedl lékařský výzkum na univerzitě ve španělské Murcii.

„Při naší nové čtyřleté studii jsme zjistili, že ti, co konzumují více ovoce a zeleniny, mají také více antioxidantů – a zdá se, že právě na tom záleží," dodal doktor Mendiola.

Antioxidanty jsou látky, které omezují působení volných radikálů, tedy kyslíkových molekul poškozujících buňky.

K zamyšlení pro polovinu mužů

Větší množství vědeckých výzkumů v poslední době nezávisle na sobě potvrdilo, že kvalita spermatu u mužů v Evropě obecně klesá. Navíc, lékaři uvádějí, že Španělé patří k nejméně plodným mužům našeho kontinentu. A pokud jde naopak o severní Evropu, tam má problém s nekvalitními spermiemi kolem čtyřiceti procent mužů.

Tento zneklidňující trend vědci vysvětlují působením mnoha různých faktorů. Mezi nejdůležitější řadí rovněž obezitu a sedavý způsob života.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Steaky a hamburgery snižují kvalitu spermatu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci