Mladí Češi neumějí hospodařit a půjčují si na zbytečnosti

14.8.2015 00:00   |   Peníze
Dvě pětiny Čechů žijí na dluh nebo od výplaty k výplatě. Zpravidla tak neplánované výdaje řeší neuváženou půjčkou. Přitom se až 94 procent Čechů považuje za finančně odpovědné.

peníze

Kvůli špatnému finančnímu plánování se do problémů dostávají zpravidla mladí lidé. Ti si neumějí dělat finanční rezervy a berou si i několik půjček najednou, které pak nejsou schopni splácet.

Nedostatek vzdělání

Podle odborníků je hlavním důvodem neschopnosti hospodařit nedostatečné vzdělávání mladých lidí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu?
Domácnosti neumějí dobře hospodařit
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?

„Češi neprocházejí žádným kurzem finanční gramotnosti. Ani na základních či středních školách se základy hospodaření, vyjma ekonomických škol, nevyučují,“ říká Jan Malý, z veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI).

„Nikdo, a zejména mladé lidi, nikoho nevede k finanční zodpovědnosti. Není to však jen problém systému vzdělávání České republiky. Tento problém vidím jako celoevropský, ne-li celosvětový,“ zdůraznil Jan Malý.

Mladí chtějí všechno hned

Češi se zadlužují napříč věkovým spektrem, přibývá ale mladých lidí. Nejvíce půjček si lidé berou ve chvíli, kdy se začínají osamostatňovat. Až 75 procent žadatelů o půjčku je ve věku do 30 let.

„Například úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí. U mladých lidí je nebezpečí v tom, že chtějí co nejdříve mít především vlastní bydlení, nemají trpělivost a jsou připraveni se okamžitě výrazně zadlužit jen proto, aby měli domácnost kompletně vybavenou,“ popsal Jan Malý.

Půjčky v tísni

Půjčku si zpravidla berou osoby s nižší mírou vzdělání a osoby ve finanční tísni. Právě finanční tíseň či finanční nezodpovědnost jsou hlavním důvodem půjček. Přitom si až čtvrtina lidí bere půjčku s vědomím, že ji nebude moci splácet.

Problémem jsou právě mladí dlužníci, kteří si na sebe naberou víc půjček, než jsou schopni splácet. Navíc si berou půjčky na věci, které nejsou nezbytně nutné. Poptávka roste v období dovolených a vánočních svátků.

„Není výjimkou, že si mladí lidé vezmou půjčku, aby mohli splácet tu předešlou. A kolotoč dluhů začíná. Pro mnohé dlužníky je potom jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu,“ varoval Jan Malý.

Věk lidí s osobním bankrotem klesá

Věk lidí, kteří podávají insolvenční návrhy, se snižuje. Zatímco v předešlých letech o oddlužení žádali zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, dnes se věk žadatelů snížil na 28.

Osobní bankrot neboli oddlužení splátkovým kalendářem je způsob jak se zbavit dluhů, které už dotyčný nemůže splácet. Podmínkou je, že musí mít práci a musí být schopen do pěti let splatit alespoň třicet procent dlužné částky.

Od začátku roku počet osob, které vyhlásily osobní bankrot, klesá. Naopak živnostníků je ale čím dál víc. A i mezi nimi roste počet mladých lidí. Pro zaměstnavatele jsou totiž živnostníci výhodnější.

„Čerství absolventi bez praxe tak často čelí konkurenci tisíců až milionů živnostníků. V naději najít si zaměstnání si proto i mladí zřizují živnostenské listy, kýžený efekt v podobě stabilní práce se ale často nedostaví,“ uvedl Jan Malý.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Mladí Češi neumějí hospodařit a půjčují si na zbytečnosti

Nízká finanční gramotnost

21.8.2015   |   13:32   |   od: David Vozák
Souhlasím s autorem, že roste počet mladých lidí, kteří mají finanční potíže. Souhlasím i s důvody, které rovněž spatřuji v nízké finanční gramotnosti, nízké finanční odpovědnosti a snadnému způsobu, jak se zadlužit. Když k tomu připojíme mediální kampaně věřitelů, je obraz důvodů kompletní.
Otázkou je, co s tím. Obávám se, že zde zatím není nejen politická, ale ani vůle samotných mladých osob s tímto aktivně něco dělat - tedy zejména snažit se úroveň finanční gramotnosti zvýšit.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 21. 8. 2015 13:32
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci