Jak vás může šéf sledovat a co nesmí

9.11.2016 00:00   |   Peníze
Téměř hodinu z pracovní doby tráví Češi na internetu, v pátek je to až 88 minut. Kontrolují sociální sítě, čtou soukromou poštu a zprávy, navštěvují e-shopy nebo hrají počítačové hry.

sledování v práci

Průměrnou firmu v Česku stojí lelkování zaměstnanců 32 760 korun ročně. Počet firem, které svým zaměstnancům monitorují mobilní telefony a tablety, vzrostl v loňském roce o 20 procent.

Nejvíce času tráví Češi brouzdáním po sociálních sítích. Na nich stráví denně průměrně 12 minut. Následuje 11,5minutová četba soukromé elektronické pošty a sedm minut pro on-line komunikátory, jako je třeba Skype.

Obsah zpráv nesmí zjišťovat

Vedle rostoucí popularity Facebooku a ostatních sociálních sítí se oblibě zaměstnanců těší i on-line nákupy. Těmi stráví zaměstnanci 6,9 minuty. Zaměstnanci přitom bez dovolení vedení firmy techniku pro osobní účely užívat nesmějí, navíc jejich pracovní nasazení může zaměstnavatel sledovat.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

I Facebook vás může připravit o zaměstnání
Užitečné tipy před nástupem do nového místa
Nechte si poradit, jak si najít dobrou práci

„Zaměstnavatel má právo monitorovat pohyb svých zaměstnanců na internetu či využívání firemních počítačů, mobilních telefonů a tabletů. Cílem kontroly ale nesmí být zjišťování obsahu e-mailových zpráv, obsahu SMS nebo MMS,“ upozorňuje Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Vyhazov? Ano

„Zaměstnavatel může pouze zjistit, zda zaměstnanec respektuje, popřípadě v jaké míře nerespektuje, zákaz využívání techniky pro svou osobní potřebu. Pak může k okamžitému skončení pracovního poměru pro zvlášť hrubé porušení pracovních povinností použít například výpis rozsahu užívání zaměstnancova počítače,“ dodal Jiří Hartmann.

Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají v zaměstnání přístup na internet, si pracovní dobu krátí brouzdáním po sociálních sítích. Častým tématem příspěvků je popis pracovní činnosti nebo nelichotivé poznámky na adresu vedení firmy.

V pracovní době jen slušně

Nelichotivé vyjádření zaměstnance na adresu zaměstnavatele mimo pracovní dobu nelze vnímat jako porušení pracovní kázně. Zaměstnavatel proto z tohoto důvodu ukončit pracovní poměr se zaměstnancem nemůže.

„Situace je ale odlišná v případě, že tak zaměstnanec učiní v pracovní době, to může být považováno za zvlášť hrubé porušení pracovních povinností a zaměstnanec může o místo přijít,“ říká Jiří Hartmann.

Zájem o monitoring zaměstnanců mají v Česku čtyři firmy z pěti. V Česku vedle softwaru, který sleduje soukromé využívání internetu, neustále přibývá počet kamerových systémů, které zaznamenávají dění na pracovišti. I jejich umístění má ale jasná pravidla.

A co kamery?

Na pracovišti a ve společných prostorách firmy by kamerový systém v zásadě instalován být neměl, pokud jím je narušováno soukromí zaměstnance. Mezi prostory vyloučené ze sledování zaměstnavatelem by měla patřit zejména kancelář zaměstnance, chodby nebo sociální zařízení.

„V případě instalace kamerového systému ze závažného důvodu na místa, kde záznamy narušují soukromí zaměstnanců, je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci rozsah a způsob takové kontroly. Navíc, pokud ze sledování firma pořizuje záznam, musí kamerový systém zaregistrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů,“ vysvětlil Jiří Hartmann.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak vás může šéf sledovat a co nesmí

Šéf nás sleduje a my o tom ani nevíme

19.1.2017   |   01:29   |   od: Lenka
To je strašné, co se v článku píše. Ale může být, že šéf nás sleduje a my o tom ani nevíme. Stačí, když použije skrytou výbavu na sledování, která je kupodivu i snadno dostupná. Zařízení, zabudované například do tužky, flashdisku, klíčenky od služebního auta, protipožárního čidla v kanceláři, do nabíječky, prodlužovačky či brýlí, je dobře ukryté a nikoho by nenapadlo, že je takto sledován.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 19. 1. 2017 1:30
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci