Teplo a romantika? Krb nebo krbová kamna!

28.1.2012 00:00   |   Bydlení
Kolikrát jste si říkali, že se určitě pořídíte krb? Na chatu, chalupu, nebo do nového domu… Proč ne, jde nejen o módní, ale i moderní topení, navíc s neopakovatelnou atmosférou.

krby, krbová kamna

Pokud si pořídíte krb či krbová kamna, nebudete skoro chtít, aby topná sezóna skončila – praskající polena a plápolající oheň si prostě zamilujete. Nezaškodí před tím načerpat pár zkušeností a rad podle čeho krb či kamna vybírat.

Kam s ním?

Pokud stavíte nový dům, je dobré se předem rozmyslet, zda budete chtít krb, který bude majestátní součástí vašeho obývacího pokoje, nebo preferujete spíše výkonná a neokázalá krbová kamna. Budete tomu totiž muset uzpůsobit budoucí dispozici vašeho obydlí. V případě, že si krb či krbová kamna pořídíte „dodatečně“, nad umístěním nebudete dlouho přemýšlet – krb musíte postavit ke zdi, ve které se nachází komín. Pokud váš dům komín pozbývá, je možné ho přistavět.

Parametry komínu berte v potaz i při výběru krbu či krbových kamen. Průměr kouřovodu kamen a komínu musí odpovídat. Další podmínkou je dostatečná účinná výška komínového tělesa. Na dobrý tah komínu má vliv i směr, rychlost a síla větru v okolí a správné stavebně technické řešení krbu. O minimální výšce komína je vhodné se poradit s prodejcem a často také s kominíky, kteří mají s čištěním zanesených a nefunkčních komínů bohaté zkušenosti.

Není-li účinná výška vašeho komínu dostatečná, nemusíte zoufat. Můžete si totiž pořídit například speciální ventilátory, které uměle zajišťují dobrý odtah komínů i s malou účinnou výškou.

Může vás zajímat

Úklid je boj na mnoha frontách
Čeká vás výměna koberce?
Kuchyně na zahradě, aneb Pohoda u grilu

Na výběru si dejte záležet

Při pořízení krbu či kamen je třeba vzít v potaz mnoho faktorů, vybírejte podle následujících kritérií:

 • Jaké jsou vaše představy o funkci krbu či krbových kamen? Hledáte hlavní zdroj tepla, nebo spíše dekorativní prvek, kterým se bude občas přitápět?
 • Odpovídá velikost místnosti produktu, který jsme si vybrali? Máte-li obývák o pár metrech čtverečních, majestátní otevřený krb asi nebude to pravé.
 • Do jaké stavby krb či kamna chcete umístit?
 • Vzhled a estetická stránka.

Prvním krokem, který vás bude na začátku výběru krbu čekat, je zodpovězení otázky, zda si pořídit klasický krb, krbovou vložku či krbová kamna.

Klasický krb

Krb od krbových kamen rozeznáte na první pohled – zatímco krb nabízí otevřený oheň, krbová kamna schovávají plameny za sklo. Krbová kamna nad krby vyhrávají především díky své praktičnosti – jsou podstatně jednodušší na instalaci a navíc nejsou tak náročná na prostor.

Klasický krb s otevřeným ohněm je rozumné si pořídit pouze tehdy, pokud víte, že jeho hlavní funkcí bude dekorativnost spíše než funkčnost a nechcete ho použít jako hlavní zdroj vytápění. Pokud vám jde hlavně o schopnost vyhřát vaše obydlí, pořiďte si krbová kamna, jejichž účinnost – velmi důležitý parametr při výběru – je o mnoho vyšší. Účinnost se udává v procentech a je vyjádřením schopnosti využití získané energie z 1 kg dřeva. Zatímco krby dosahují hodnot 12 – 20 %, u krbových kamen můžeme očekávat účinnost až 85 %.

Krbové vložky

Pokud se ale přesto nechcete klasického krbu vzdát, pořiďte si do krbu krbovou vložku, která jeho účinnost výrazně zvyšuje (na 50 – 80 %). Krbová vložka nejen, že zvýší výhřevnost krbu, ale také zabezpečí oheň za skleněnými dvířky, takže případné jiskry a oharky vám nepropálí podlahu.

Při pořizování krbové vložky pamatujte na to, že jejich instalace je poněkud složitější, než pořízení krbových kamen. Vložka se totiž musí obestavět nebo obložit.

Lze ovšem zakoupit několik různých typů obestaveb, anebo můžete koupit přímo vložku i s obestavbou.

Krbové vložky vám také mohou ušetřit spoustu práce – existují například automatické krbové vložky, které mají zásobník, ze kterého je šnekovým podavačem palivo dodáváno do hořáku a není nutné tak často přikládat. Dokonce si můžete naprogramovat denní či týdenní provoz.

Krbová kamna

Krbová kamna jsou absolutním hitem. Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo krbovými vložkami podstatně jednodušší a nejsou náročná na prostor, ani na průměr komínu a mají vysokou výhřevnost. Výkon se běžně pohybuje mezi 1 – 18 kW. Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí k vytopení 20 m3 prostoru.

Krbová kamna díky vysoké účinnosti spotřebují poměrně málo paliva. Vybrat si můžete z mnoha druhů kamen tak, aby perfektně ladila k vašemu interiéru a vyhovovala vašim potřebám – existují například krbová kamna, která jsou přímo určená k tomu, aby se postavila do rohu.

Pokud si pořídíte krbová kamna s teplovodním výměníkem, lze za jednu zimu ušetřit až polovinu nákladů za vytápění. Existují dva typy výměníků – buď teplovodní, nebo teplovzdušný. Kamna s teplovzdušným výměníkem nasávají dole, po stranách, teplý vzduch a nahoře z nich vychází vzduch ohřátý tělem kamen. Teplovodní výměník může být připojen na tzv. otevřený nebo uzavřený teplovodní systém.

Bez péče to nejde

Pokud budete investovat do pořízení krbových kamen, jistě budete chtít, aby správně fungovala. K tomu je nezbytná pravidelná údržba a péče. Obecně platí, že krby a kamna by měly být průběžně kontrolovány. Základním krokem je odstranění popela vždy, kdy je to potřeba. Jakmile rošt není průchodný, je třeba ho vyčistit.

Velká údržba by se měla dělat jednou ročně. Nejde o nic složitého. Výborným pomocníkem vám bude speciální krbový vysavač, který existuje buď s vlastním motorem, nebo bez něj. Pokud si pořídíte jednodušší verzi bez motoru, napojíte ho na váš klasický vysavač – popel se tak bude sbírat do speciální sběrné nádoby a nezanesete si svůj vysavač. Povrch kamen stačí pouze otřít vlhkým hadrem.

Pokud sklo není výrazně znečištěné, můžete ho pouze mechanicky vyčistit novinami. Na zevrubnější údržbu je nutné použít speciální přípravky, kterých existuje nepřeberné množství. Sprej či gel nechte krátce působit a poté jej setřete papírovou utěrkou. Kouřivost, která toto znečištění způsobuje, je způsobena především vlhkostí dřeva. Rapidně se zvyšuje i u smolnatého, tedy jehličnatého dřeva.

Kolik protopíme

Spotřeba dřeva je velmi individuální, obecně platí, že domácnosti topící dřevem musí na zimu připravit od 12 000 do 20 000 Kč. Při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 7000 Kč. Nejlevněji pořídíme dřevo v létě, v sezónních slevách. Pokud máte přístup k vyschlému lesnímu dříví, máte vyhráno a topit můžete ve dne v noci za minimální náklady.

Nejvhodnější je používat tvrdé dřevo, které hoří pomaleji a poskytuji stabilní, dlouhodobý žár. Jeho nevýhodou je však vyšší cena. Nejvýhřevnější (a rychleschnoucí) dřevo má buk, habr a dub. Za další vhodné dřeviny k topení se dají považovat ovocné stromy, které dobře hoří a netvoří příliš sazí. Použitelné jsou i jehličnany – borovice a smrk, i když produkují více odpadu.

Porovnání druhů palivového dřeva:

VHODNOST HOŘENÍ
TVRDÁ DŘEVA
dub tvrdé a pevné,
velmi vhodné
vysoká výhřevnost,
hoří pomalu
buk ideální dřevo do krbu živý, zářivý oheň
habr kvalitní tvrdé dřevo, hodně drahé nejvyšší výhřevnost z palivového dříví
bříza výborná výhřevnost, pro otop vhodné hoří i vlhké, jasný plamen, nepraská
MĚKKÁ DŘEVA
lípa míně vhodné, spíše v mixu s jiným dřevem sice výborně hoří, ale příliš rychle
topol lehké a měkké, méně vhodné, do mixu hoří příliš rychle, stále byste přikládali
smrk třísky ideální na zátop krásně praská
borovice velmi křehké, jako palivo vhodné díky pryskyřici hodně praská

Alternativu ke dřevu představují i dřevěné brikety, které jsou na rozdíl od klasického dřeva vhodné do většiny typů kamen, krbů i grilů. Brikety vynikají vysokou výhřevností, doba hoření dosahuje až pěti hodin. Popel z briket navíc můžete využít jako kvalitní hnojivo. V zásadě ale vždy používejte to palivo, které je doporučeno výrobcem.

Čerstvé dřevo byste neměli ihned používat k vytápění, jelikož obsahuje vysoký obsah vody, až 50 %. Vlhké dřevo uvolňuje velké množství dýmu a dehtu a má naopak výrazně nižší výhřevnost než vyschlá polena. Pokud byste ho používali dlouhodobě, snížíte tím životnost krbu či kamen.

Myslete ekonomicky!

Jelikož vytápění a ohřev vody představuje cca 80 % veškeré spotřebované energie domácnosti, jedná se o oblast, kde je vhodné s šetřením začít. Prvním krokem k nižší spotřebě by měl být výběr vhodného typu vytápění a dobrá izolace domu. Samozřejmostí by měla být kvalitní okna a těsnění dveří.

Pamatujte si několik obecných zásad, jejichž dodržování přispěje ke snížené spotřebě energie:

 • Každý večer zatáhněte závěsy, případně i rolety, zabráníte tak úniku tepla.
 • Dávejte pozor, aby závěsy a záclony nevisely přes topení. Stejně tak není vhodné na radiátorech sušit oblečení, zakrývat je poličkami, atd. Tímto jednoduchých opatřením ušetříte až 5% nákladů na vytápění.
 • Větrejte krátce a intenzivně, stěny tak nestačí vychladnout. Obecně se doporučuje větrat třikrát denně cca 5 – 10 minut.
 • Pokud v jednotlivých místnostech udržujete jinou teplotu, vždy mezi nimi zavírejte dveře.
 • Pokud víte, že některou místnost budete několik dní nepoužívat, je lepší ji vytápět na nižší teplotu, než tam přestat topit úplně. Náklady na opětovné vytopení by byly vyšší než to, co jste ušetřili.
 • Udržujte doma optimální vlhkost vzduchu, která je cca 50 %. Při nižší vlhkosti vzduchu budete mít pocit větší zimy.

Může vás zajímat

Odvážíte se k inventuře lednice?
Máme dětem platit za to, že pomáhají?
Náš tip: Schovejte si vůni do skříně!

Nejlepším způsobem, jak ušetřit za topení, je snížit pokojovou teplotu. Věděli jste, že snížením teploty o 1°C snížíte náklady na vytápění o 6 %?

Doporučené teploty pro jednotlivé pokoje jsou následující:

 • obývací pokoj 20 – 22°C
 • ložnice 18 – 20 °C
 • dětský pokoj 20 – 21°C
 • koupelna 22 – 24°C
 • chodba 17 – 19°C
 • neužívané místnosti pouze temperujeme:
  například pokoj pro hosty, spíž, dílnu

Skvělým pomocníkem při snaze ušetřit je také termostat. Díky němu můžete jednodušeji manipulovat s teplotou.

Nepodceňujte bezpečnost

Říká se, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Základním pravidlem je nenechávat hořet oheň v krbu bez dozoru. Pamatujte i na dodržování bezpečné vzdálenosti od topidla. Pokud máte pochybnosti, zda je ona vzdálenost dostatečná, použijte kvalitní izolační prvky, jako např. krbové zástěny.

Pro vaši bezpečnost je velmi důležité dodržet postup při instalaci topného zařízení, který je uveden výrobcem. I při užívání topidla dodržujte zásady, které jsou k nalezení v návodu. Nezapomeňte také na pravidelnou údržbu a revizi topidel a kouřovodů.

Samozřejmou součástí každého krbu či krbových kamen by měla být deska pod kamna či krb. U krbových kamen by měla přesahovat těleso z každé strany alespoň o 30 cm. Pokud vlastníte krb, tak počítejte s ještě přísnějšími pravidly. Deska by krb měla přesahovat o 80 cm ze strany, kde se přikládá a o 40 cm z ostatních stran.

A pokud chcete mít jistotu, že jste doma v bezpečí, pořiďte si kouřové čidlo a čidlo oxidu uhelnatého. Ty při zjištění i malého množství dané látky začnou vydávat akustický signál, který vám na vzniklou situaci hned upozorní, dříve, než bude pozdě.

otz, ŽenyproŽeny.cz
Foto: OBI a archív

Přečtěte si také


Diskuse: Teplo a romantika? Krb nebo krbová kamna!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci