Klidné posezení... a nemalé problémy jsou tu!

20.11.2011 00:30   |   Bydlení
Lopatou složit vagón uhlí, nebo projít nejdelší trasu Praha-Prčice je pro tělo méně škodlivé než celodenní pasivní sezení. To je totiž pro páteř vůbec nejnamáhavější činností.

sezení a problémy

Ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když sedíme a celá váha horní poloviny těla je zatěžuje.

Všichni víme, že kouření, alkohol, drogy, dlouhodobé vystavení slunci, špatná strava a přejídání jsou sebezničující. Na tento seznam si podle nejnovějších lékařských studií můžeme přidat i dlouhé sezení.


Obrázek přehání, i když ne zas tolik - však posuďte křeslo či židli, na které právě sedíte...

Většina z nás tráví v sedě i více než 10 hodin denně – počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize, atd.. Na takový „nápor“ nebylo lidské tělo stvořeno a páteř, svalový korzet i oběhový systém značně trpí. Málokdo ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy = enzym, který štěpí tuky. Důsledky však mnoho z nás na sobě pozoruje.

Může vás zajímat

Jak si nezpůsobovat bolest
Prozradí nás držení těla. Spolehlivě!
Jak si „nevysedět“ zdravotní problémy?

Hazard se zdravím

Ohrožení zdraví dlouhým sezení bylo studováno na téměř 150-ti tisících obyvatel v Kanadě, Austrálii a zejména v USA. Jeden z vědců tohoto výzkumu, Marc Hamilton, Ph.D., profesor biomedicínských věd na University of Missouri v Columbii, dokonce nazval čas strávený na židli jako "zákeřné nebezpečí."

Vědci došli k závěru, že lidé, kteří trávili více času v sedě, měli vyšší riziko úmrtí než lidé aktivní a to nezávisle na dalších známých rizikových faktorech jako je kouření, obezita či vysoký krevní tlak.


Ukázkový příklad vrcholně riskantního posedu

Sedavý způsob života je nebezpečný ze dvou důvodů:

  1. V sedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, což vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.
  2. Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

Kvůli zpomalení lymfatického a krevního oběhu dochází mimo jiné i k omezení vyplavování důležitých enzymů do krve. Pasivní sezení na židli vyvolává i problémy s trávením a metabolismem tuků. Ten se, kvůli nedostatečnému uvolňování štěpícího enzymu lipázy, nerozkládá a nespaluje, ale krví se dostává zpět do oběhu a je ukládán v tepnách i v podkoží.

Není divu, že mnohé studie prokázaly, že lidé, kteří příliš sedí, trpí dvoj-až trojnásobně častěji obezitou, onemocněním srdce a diabetes.

Hlavně nesedět pasivně!

V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení.

Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na 5-ti minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje. Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, negativní dopady dlouhého sezení na naše zdraví jsou totiž tak radikální, že ani půl hodiny cvičení denně není dostatečné k jejich překonání.

Je lepší se protáhnout, než zničit

Lépe na tom nejsou ani sportovci: jednostranné zatížení způsobené stejnou intenzivní sportovní činností. „Mnozí moji zákazníci si myslí, že svému zdraví prospějí, když si po celodenním sezení v kanceláři či v autě dají večer pořádně do těla,“ říká známý fyzioterapeut Dušan Lavrinčík.

„Pro tělo je to po mnohahodinové fyzické nečinnosti takový šok, že se všechny svaly ještě úporněji stáhnou a problémy se mohou zafixovat. Paradoxně s nimi pak mám na stole více práce, než s nesportovci.“ Daleko efektivnější je se v kanceláři každou hodinu na pár minut zvednout ze židle a krátce se projít či protáhnout.


Z grafického porovnání je zřetelné, která židle je pro páteř zdravější

Zvykněte si na aktivní sezení

Pokud jste někdy zkoušeli delší dobu sedět na rehabilitačním míči, jistě víte, že to není jen tak. Jde o značnou zátěž. Při dynamickém sezení totiž tělo bezděky namáháme, jako bychom cvičili. Díky drobným pohybům se nejen zapojují svaly, které mají držet páteř ve správné poloze, ale také náš centrální nervový systém dostává potřebné informace a sám se poté snaží případné chyby korigovat.

Na stejném principu aktivního sezení funguje zdravotní židle SpinaliS, která dokáže nejen předejít vážným problémům, ale i ulevit od bolesti lidem, kteří již problémy mají. Zdravotní židle SpinaliS s výkyvným sedákem na pružině zajišťuje optimální, tedy správné držení těla při sedu, a to pomocí podvědomé a přirozené práce našich vlastních svalů!


V kanceláři nemusíte trpět, zdravotní židle vám to nedovolí...

I miniaturní balancování a vyvažování mění pasivní sezení na aktivní pohyb svalů v oblasti zad, beder a břicha. Svaly jsou díky tomu účinně zpevňovány na rozdíl od všech ostatních ergonomických židlí, které svou konstrukcí více či méně zdařile napomáhají pasivně sedět ve správné poloze, kdy svaly kvůli nečinnosti ochabují.

otz, ŽenyproŽeny.cz
Foto: zdravotnizidle.cz a archiv

Přečtěte si také


Diskuse: Klidné posezení... a nemalé problémy jsou tu!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci