Prozradí nás držení těla. Spolehlivě!

21.3.2012 00:00   |   Wellness
Ať chceme, nebo ne, každý máme svůj osobitý styl chůze, sezení či běhu. Ostatní nás tak poznají zcela spolehlivě. Držení těla patří k základním rysům, které člověka charakterizují.

Derde Leven

Většinou tomu ani nepřikládáme velký význam, držení těla však značně ovlivňuje nejen náš vzhled, ale také zdraví. Bolesti hlavy, zad, kloubů... známe je snad všichni.

Jednostranná zátěž, a obtíže jsou tu

Správné držení těla není důležité pouze u sezení či stání, nejen v poloze nebo ve výdrži. Má zásadní význam rovněž při pohybu samotném.

Při pohybu se pochopitelně aktivují svaly, které tento pohyb vykonávají, ale zároveň i svaly, co zpevňují jednotlivé části těla a tělo celkově. Jak kvalitní bude funkce těchto svalů z hlediska vyváženosti a rovnoměrnosti, o tom rozhoduje výchozí poloha, ze které k pohybu dochází.

Špatné držení těla. Jaké zdravotní problémy způsobuje?

Bolesti krku a zad Svalové napětí Bolesti hlavy Bolesti kloubů Obtíže krevního oběhu Problémy s dýcháním Napětí a stres Nesprávné pohyby svalů Zažívací obtíže Poškození rovnováhy a koordinace

Všechno má tedy souvislost s držením těla. Stačí trocha trpělivosti a zdravotním problémům můžeme vcelku dobře předejít.

Sedavý způsob života, stres a špatná životospráva – napomáhají ke vzniku civilizačních chorob. Svůj podíl tady mají i následky nesprávného držení těla.

Vždyť mnozí z nás trávíme podstatnou část dne vsedě nebo při jiné obdobně jednostranné zátěži. Po určité době se začnou hlásit zmíněné bolesti hlavy, zad, nohou a kloubů, objevují se problémy s dýcháním i další nepříjemné obtíže.

Začínáme s nápravou – u televize, při vaření

Nepřiměřeně a zejména nerovnoměrně zatížená páteř způsobuje množství zdravotních problémů. Aniž bychom si to možná uvědomovali, tak důsledkem je, že máme oslabené svaly, postupně dochází ke snížení celkové kondice i ke zhoršení stavu oběhového a dýchacího systému.

Jaká je cesta k tomu, abychom se cítili lépe? Návod je vcelku jednoduchý, avšak přiznejme si, jeho uskutečňování u většiny z nás poněkud pokulhává.

Přitom začít se dá hned – třeba doma u televize, na cestě do práce či při vaření.

Stačí si uvědomit, v jakém postavení je hlava, pánev, hrudník a lopatky spolu s rameny a dolními končetinami.

Stranou naší pozornosti by určitě nemělo zůstat ani to, jak chodíme, sedíme a stojíme, jakým způsobem se naše chodidla opírají o zem.

Měli bychom dobře znát celkový obraz, který o sobě vytváříme. Jakmile tento přehled získáme, úspěšně jsme zahájili cestu k nápravě a můžeme začít s vylepšováním sebe sama!

Co všechno jsou poruchy držení těla?

Kulatá záda (zvětšená hrudní kyfóza) Předsunuté držení hlavy Zvětšená bederní lordóza Plochá záda Skoliotické držení těla Předsunuté držení trupu V oblasti pánve: sešikmení, posun, klopení Kolena vbočená (X), vybočená (O) Ploché nohy

Hlavu vzhůru a stabilní základy

Prvním, na co bychom se měli zaměřit, klíčem ke všemu jsou stabilní základy. Stejně jako kvalitní dům musí mít bytelné základy, tak i naše tělo se orientuje podle svého stabilního základu – pánve.

Když páteř stojí na nerovném základu, jsou ve svém důsledku svaly přetížené a klouby nejsou vycentrované.

Těžko v takovém případě může dojít ke správnému napřímení a prodloužení páteře.

Při správném postavení musí být hlava s pocitem napřímení vytahována vzhůru. Kostrč je naopak tažena dolů.

Vezměme si jako příklad vynález bratří Montgolfierů – horkovzdušný balón. Hlava tady představuje samotný balón a pánev je tu košem.

Balón, naplněný horkým vzduchem, chce stoupat vzhůru, koš posádky má naopak tendenci klesat. Výsledkem je dosažení ideální osy.

V obdobné situaci je páteř, nachází se pod tahovým napětím. Čím je naše páteř vzpřímenější, tím větší je pak její stabilita.

Cvičit můžete kdekoliv. Stačí jen chtít!

Hlídejte si optimální držení těla při běžných činnostech a postupně se snažte měnit škodlivé pohybové návyky. K tomu můžete využít ty nejrozmanitější situace – čekání na autobus, sezení v práci, vstávání, čištění zubů, chůzi do schodů, nošení tašky, cestování v dopravních prostředcích, řízení auta… Zkrátka, používejte optimálně své tělo jak v pohybu, tak v klidu. Vše se rázem změní v účinné cvičení bez nároku na finance a čas!

Správné držení těla dělá divy rovněž z estetického hlediska – v tom, jak působíme na své okolí, kolegy či obchodní partnery. Z menší postavy je rázem vyšší, z baculaté je štíhlejší, ze zakřiknuté sebevědomější.

Určitě budete souhlasit s tím, že než se s někým dáte do řeči, tak i podvědomě vnímáte siluetu jeho těla. A jakési negativní či spíše pozitivní hodnocení vám hned v prvních okamžicích proběhne hlavou.

Vylepšovat se můžete okamžitě. Na úvod stačí začít maličkostmi, uvědomovat si svůj pohyb a snažit se napravit pohodlný postoj.

Vaše tělo vám i přes počáteční odpor poděkuje!

alk

Přečtěte si také

Diskuse: Prozradí nás držení těla. Spolehlivě!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci