Úklid je boj na mnoha frontách. Znáte je všechny?
27.8.2011 00:00 | BydleníMíru nevítaných návštěvníků bychom se měli snažit udržet na minimu. A je dobré si uvědomit, že se s nimi můžeme setkat doma kdekoli. Proto nestačí jen častěji uklízet, ale změnit také naše zažité uklízecí návyky. Pojďme si projít hlavní frontové linie domácího boje.
Mezi nejrizikovější místa v našem bytě určitě patří kuchyňský dřez, kliky dveří a další frekventované úchyty, vypínače světel, telefon, dálkový ovladač od TV, dětské hračky či klávesnice u počítače.
Invaze v kuchyni
Připravujete-li často syrové maso, zeleninu nebo ovoce, nikdy je nekrájíme na kuchyňské lince. Pravidlem by mělo být používání desek a prkének na krájení.
Může vás zajímatOdvážíte se k inventuře lednice? |
Používáte-li plastové prkénko, je nutné ho po použití umýt (ideálně v myčce) a to samé platí také pro dřevěné prkénko. Rovněž je ideální používat více prkének na jednotlivé suroviny, například dřevěné na maso, plastové na zeleninu a podobně.
Dalším „rejdištěm“ bakterií v kuchyni je dřez a houbička na nádobí. Nejlepším antibakteriálním materiálem pro dřez je klasická měď nebo mosaz. Dřez byste měli v ideálním případě dezinfikovat dvakrát týdně.
Starosti s houbičkou vám odpadnou používáním takové houbičky, na níž po umytí nezůstanou žádné zbytky jídla. Zůstane tak déle čistá a ani po dlouhodobějším používání nebude zapáchat. Můžete zkusit například Soft power s 3D povrchem od Viledy.
Myš? Hrůza!
Věděli jste o tom, že na klávesnici a myši vašeho počítače se nachází ještě více bakterií, než na běžném záchodovém prkénku? Je proto nutné klávesnici i myš dezinfikovat opravdu důkladně a pravidelně minimálně jednou týdně.
Zapomínat bychom však neměli ani na náš pracovní stůl a rovněž ho zahrnout do pravidelného úklidu.
Jak splachujete?
Hygienu koupelen a záchodů zvyšuje kromě pravidelného úklidu jednoduchý úkon – sklopení víka toalety před každým spláchnutím.
Tímto jednoduchým pohybem tak zabráníte rozprášení mikroskopických částeček kontaminované vody do vzduchu i následnému usazení na nejbližší plochy, jako je umyvadlo, podlaha, polička a další.
Co na podlahu?
Používáte-li při úklidu pravidelně nedezinfikované prachovky či hadry na podlahu a po použití je nevyperete, buďte si jisti, že právě oni jsou dalším nosičem nenáviděných bakterií a virů. A i když se budete snažit sebevíc, tak místo úklidu s nimi jen pravidelně rozprostíráte po celém bytě.
Rychlým a praktickým řešením mohou být papírové utěrky či pravidelná dezinfekce všech textilních úklidových potřeb.
Praktický pomocník
Potřebujete-li ve vaší domácnosti ušetřit čas, jistě oceníte ultrapraktický mop 1.2. Spray značky Vileda, který je vždy připraven k použití. Každý 1.2. Spray totiž obsahuje 250 ml vysoce účinného čisticího prostředku s příjemnou osvěžující vůni, který si pomocí páčky můžete dávkovat podle sebe.
Ať už se vám na podlaze znenadání objeví šmouhy či vám tam ostatní členové rodiny zanechají obtisk svých bot, stačí nečistoty a špínu jednoduše přejet mopem 1.2. Spray a není nutné hned napouštět kyblík s vodou.
Jak dezinfikovat?
Nemáte-li zrovna doma dezinfekční prostředek, nezoufejte. Nemusíte hned běžet do obchodu, úklid hravě zvládnete i sama z domácích zásob. Většinou si vystačíte i s osvědčenými přírodními prostředky, jako je například přírodní mýdlo, citrónová šťáva, kuchyňská sůl, ocet, či olej z čajovníku, oregana nebo levandule.
zot, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|