Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!

13.10.2009 00:00   |   Bydlení
Dřevěný nábytek v koupelně? Skeptici kroutí hlavou: "Nabobtná a rozpadne se." Odborníci oponují: "Když dostane správný obleček, může tam spolehlivě sloužit dlouhou dobu."

Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!

Se dřevem prý to je stejné jako s námi lidmi. Když venku prší, oblékneme si pršiplášť a nepromokavé boty. A vyzbrojíme se deštníkem.

Takže, chceme-li dřevo použít v koupelně, musíme se postarat o jeho „nepromokavý šat“.

"Na trhu je velký výběr materiálů ke konečné povrchové úpravě, které dřevo před vodou dostatečně ochrání," vysvětluje truhlář Jarek Bsonek z Ostravy.

Jaká je vaše koupelna?

Dřevo je bezesporu materiál velmi oblíbený. Voní, má krásnou strukturu, je příjemné na dotyk. A především: dovede vykouzlit hřejivou romantickou atmosféru, které lze jen těžko odolat.

Jenže při dlouhodobém styku s vodou plesniví, bobtná, rozpadá se…

Pokud proto chceme mít svou koupelnu zařízenou ve dřevě, nebo alespoň vybavenou pár kousky dřevěného nábytku, musíme nejprve kriticky posoudit její stav.

"V panelovém domě bych například doporučil drobný nábytek – skříňky a poličky. Už ale ne obkládat celou koupelnu," radí Jarek Bsonek.

"Bývá tam totiž většinou dost velký problém s odvětráním. Jednak je to malý uzavřený prostor a také se zde montují často filtry s nedostatečnou, malou účinností."

Je to jasné. První indicií k rozhodování je velikost místnosti. Čím menší, tím více se v ní dřevo namáhá.

Druhou indicií je odvětrání. "Koupelna s oknem bude určitě lepší, než bez něj," potvrzuje známé pravidlo odborník.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Jak bude vypadat sporák budoucnosti?
VIDEO: Ubrus změní skvrny na vzorek
Zdravá kuchyně začíná zdravým nádobím

Ještě něco rozhoduje o výběru? "Určitě," usmívá se sympatický mladý muž.

"Jestli máte v koupelně sprchový kout nebo vanu. Pokud je tam sprchový kout a navíc dobře uzavřený, netvoří se v místnosti tolik páry, jako když se rozhodnete pro hodinovou relaxaci v horkou vodou napuštěné vaně, při které vám pára tvoří kapičky vody stékající po obkladech i po nábytku."

Buk, dub i exotika

Už tedy víme, jestli svou koupelnu zabalíme celou „od hlavy až k patě“ do dřeva, nebo zda ji „pouze“ vybavíme dřevěným nábytkem.

Řekněme, že vyhrála varianta druhá: budeme pořizovat pár kousků nábytku. Z čeho by měly být vyrobeny?

"Troufnu si říci, že se dá použít téměř každý materiál, protože pokud jej dobře ochráníme, vydrží," říká zkušený truhlář. On sám nejraději používá dřevo českých lesů, nejvíce prý buk a dub, někdy i lípu.

"Hodně odolné a módní jsou nejrůznější exotické dřeviny," dodává Jarek Bsonek.

Je to logické. Díky svému původu je takové dřevo proti vodě i vlhkosti odolné. Však je také mnohem dražší.

Tajemství má název MDF

Jsou však i nenároční spotřebitelé, kteří by sice „dřevo“ ve své koupelně uvítali, ale klidně se spokojí s jeho náhražkou či imitací.

"Takovým bych poradil, aby v žádném případě nekupovali nábytek z dřevotřísky," varuje truhlář. "Napije se vodou a pak se může rozpadnout. A také snadněji nabobtná, čímž trpí hrany, které rychle odcházejí."

Za dva měsíce se tak může z na pohled krásného kusu nábytku stát polorozpadlá skříňka s „rozježenými“ hranami.

Existuje řešení? Podle Jarka Bsonka ano. Název moc romantický nemá, ale dřevo prý nahradí spolehlivě. Jmenuje se MDF.

"Jde o dřevovláknitou desku, která je poměrně hodně odolná vůči vodě," říká truhlář.

Za pravdu mu dává celý anglický název: Medium Density Fibreboads. Ten můžeme do češtiny přeložit jako „středně zahuštěná dřevovláknitá deska“. Prameny uvádějí, že se vyrábí bez použití lepidel a má velmi kompaktní strukturu, díky čemuž se dobře tvarově opracovává. To potvrzuje i Jarek Bsonek.

Laky, vosky, oleje…

Jak dřevo, tak MDF deska se musí před použitím dobře povrchově upravit.

"Používají se k tomu speciální přípravky, kterých je v prodejnách velká spousta. Jsou to nejrůznější voděodolné laky, vosky nebo napouštěcí oleje," vyjmenovává truhlář.

Jenomže, když tomu nerozumím, jak správně vybrat? Co je lepší?

"Pokud vám nábytek na míru vyrábí truhlář, nemusíte se o to zajímat, on už sám moc dobře ví, co bude pro vaši koupelnu to nejlepší," usmívá se spiklenecky „odborník na dřevo“.

"Když se do výroby pustíte svépomocí, pak vám poradí v každém hobby marketu. Možná snad jen obecně – olej je samozřejmě mastnější. A olejové vosky fungují na principu „dva v jednom“…"

A co když si koupím už hotový nábytek? "Většinou v obchodech nabízejí ten vyrobený z MDF materiálů. A samozřejmě z dřevotřísky, ale té se snažte vyhnout," opakuje truhlář.

feng shuiMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

V obchodech na nás prý také číhají různé záludnosti.

"Například dvířka jsou vyrobeny z MDF materiálů, ale korpus už je z dřevotřísky. Pak samozřejmě dvířka vydrží, ale ostatní části se vbrzku rozpadají. Takže i když bývá dřevotříska většinou nalakovaná, takže je trochu odolnější, stále je to „jen“ dřevotříska. Táhne vodu, zatímco MDF deska, zvláště když je foliovaná, ošetřená, už tolik ne," upozornil Jarek Bsonek na různé „fígle“ obchodníků.

"V obchodech se dá koupit i koupelnový nábytek z masivu. Když je pečlivě ošetřen, bývá dobře odolný vůči vodě, ale trpí více na otěr. Při čištění se časem „ošoupe“," připomíná ještě odborník.

"Nebo se může stát, že za dva roky působení páry a vody se na masivu vytvoří nehezké skvrny. I když má masiv kvalitní lakovanou úpravu, je prostě choulostivější."

Truhláři tento „handicap“ masivu prý často řeší jeho kombinací s MDF deskou. "Korpus skříňky je z MDF desky a přední lišty a hrany z masivu."

Nic není navěky

Ať už použijeme český dub či buk, nebo teak či jinou exotickou dřevinu, či sáhneme na MDF desku, jedno je jasné. Dnešní nábytek není určen k tomu, aby přežil generace, přestože mu dáme tu nejlepší péči. "Nic není navěky," přitakává truhlář Jarek Bsonek.

"Přesto se nevyplatí kupovat podřadné kusy jen proto, že jsou levnější. Když si pořizujeme skříňky do koupelny, měly bychom vybírat ty kvalitní, které nějakou dobu vydrží. Jejich životnost se pohybuje kolem dvaceti let," vzkazuje na závěr našeho povídání.

boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jaký nábytek do koupelny? Dřevěný!

Nábytek

24.9.2019   |   13:47   |   od: Ivet
My máme v koupelně bílý nábytek, tmavě šedé dlaždičky a podlahu, tak s nimi bílý nábytek pěkně ladí a působí celá koupelna čistě a moderně.

Koupelna

29.1.2017   |   15:10   |   od: Andrea
My jsme se naši koupelnu snažili vybavit hodně minimalisticky, přebytek nábytku se mi zdá dost zbytečný. Ručníky se přece nemusejí skladovat v koupelně, stačí jen malá skřínka na potřebnou hygienu a čistící prostředky.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 24. 9. 2019 13:47
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci