Vytvořte si svůj pestrý truhlík či květináč

25.2.2011 00:00   |   Bydlení
Když se země probouzí ze zimního spánku a pomalu již čekáme na jarní sluníčko, netrpělivě vyhlížíme i svátky jara, Velikonoce. Máme pro vás tip.

květináč a truhlík

Připravme se na období nejen generálního úklidu našeho interiéru, ale i exteriéru a přesazování květin. Společnost Plastia, český výrobce samozavlažovacích systémů a výrobků pro zahradu, přináší tip na velikonoční květinovou výzdobu s květináči truhlíky Mareta.

Stálý přísun vody

Ty umožňují pěstitelům a milovníkům veselých velikonočních a jarních dekorací přenést krásu barev jarní přírody na zahrady či balkóny. Květinám zajistí stálý přísun vody i v obdobích vysokých venkovních teplot.

Schéma truhlíku: 1 – hladinoměr, 2 - zalévací šachta, 3 - knot, 4 - rezervoár vody, 5 – cirkulace vzduchu, 6 - držák

Jarní období jsou zejména svátky barev. Kouzlo Velikonoc tkví nepochybně také v tradiční dekoraci, která umocní půvabnou atmosféru domova.

Květináče a truhlíky Mareta jsou dostupné v široké škále barevných variací a nabízí kombinaci variant tón v tónu jako růžová s vínovou nebo slonová kost světlá a tmavá. Připouští ale také vícebarevné varianty od terakoty, přes čokoládu a cappucino až po barvu bílou či svěží zelenou jakožto nejcharakterističtější barvu jara.

Květináč Mareta od společnosti Plastia se skládá ze dvou hlavních částí: spodní tvoří zásobník na vodu a druhá vrchní slouží pro zasazení rostlin. Každá z částí má jinou barvu a lze je podle svého vlastního vkusu sladit. Květináč lze také zavěsit například na zahradě, balkóně nebo u vstupu do domu.

květináč

Zálivku ohlídá červená

Ve spodní části květináče je nově umístěn také ukazatel hladiny vody. Při dostatečném množství vody v rezervoáru se vám objeví v otvoru pro zalévání červený ukazatel, který napoví, že zálivka je momentálně již dostatečná.

 1. schémakvětina s kořenovým balem
 2. květináč Mareta
 3. dno květináče Mareta s otvory pro prorůstání kořenů
 4. vzlínací dutiny
 5. otvor pro vložení knotu
 6. otvor pro ukazatel hladiny a zalévání
 7. ukazatel hladiny vody
 8. rezervoár vody
 9. řetízek


„S přicházejícím obdobím jara se mění vnímání lidí. Začínají se více používat barvy, a to nejen v oblékání, ale také při výběru nádob na balkon či terasu,“ říká Lenka Novotná, jednatelka společnosti Plastia.

„Proto uvádíme v tomto období na český trh nový květináč, který si každý dle svých představ může barevně sladit, a vytvořit si tak nádobu na květiny v jednom barevném odstínu nebo vícebarevný,“ dodává Lenka Novotná.

Vyberte si barvu

Maretu ocení každý, kdo si rád hraje s barvami. Ten je nabízen v široké škále barevných kombinací od slonové kosti, růžové, vínové, modré, zelené až po tmavý antracit. Všechny barvy lze mezi sebou kombinovat, anebo je možné vytvořit si květináč v jednom barevném odstínu, například slonová kost světlá a slonová kost tmavá.

květináč na řetízkuKvětináč vytvoříte spojením vrchní nádoby, která v sobě skrývá samozavlažovací vložku a misky, která slouží jako rezervoár vody. Vyrábí se ve dvojí velikosti (25 a 30 cm) ma trhu byste jej měli dostat ze ceny kolem dvou stovek.

Díky samozavlažovacímu systému nemusíte stále myslet na zalévání, protože ukazatel hladiny díky své poloze sám ukáže, kdy je potřeba vodu dolít. Plánujete-li opustit domácnost na delší dobu, nemusíte již mít obavy, že květina v době vaší nepřítomnosti uvadne. Zásobník jí totiž po celou tuto dobu zajistí dostatečný přísun vody.

Jak používat

Nejvhodnější rostliny: Lobelia, Pelargonie, Begonie, Kalibrachoa, Petunie převislá, Bidens (dvouzubec), Bakopa, Fuchsie, Verbena (Sporýš zahradní), Chryzantéma, Levandule, bylinky.

 1. Na dno květináče nebo truhlíku nasypte substrát, určený pro pěstování balkonových květin.
 2. Květinu i s kořenovým balem vložte do květináče, dosypte substrát a dobře upěchujte.
 3. V prvních měsících zalévejte rostlinu shora. Při dostatečném množství vody v rezervoáru se objeví červený ukazatel hladiny vody. Ten vám říká Stop-nezalévat. U truhlíku jej nahrazuje hladinoměr.
 4. Po 3 až 10 týdnech (v závislosti na rychlosti růstu jednotlivých rostlin) kořeny prorostou až ke dnu vložky a některé spustí své kořeny až do rezervoáru vody.

boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Vytvořte si svůj pestrý truhlík či květináč

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci