Uvažujete o nákupu na splátky? Hlavně nejdřív přemýšlejte!

19.11.2021 00:00   |   Peníze
Ekonomické vyhlídky na nejbližší období nejsou pro spotřebitele nejpříznivější. Pro stále více domácností se tak začne stávat aktuální také půjčka nebo nákup na splátky, a to dokonce i tam, kde to dříve bylo spíše tabu.

splátky

Jak přistupovat k půjčkám na spotřební zboží a obecně nákupu na splátky? Takto se kupuje stále častěji třeba elektronika, ale také celá řada dalších věcí.

V prvé řadě je dobré začít tím, že půjčka i nákup na splátky je finanční závazek. Pokud vám někdo půjčí peníze nebo vám někdo něco prodá s rozložením do splátek, nedělá to z dobroty srdce, ale proto, aby na tom vydělal. Takové nakupování není automaticky špatné, jen je potřeba si uvědomit:

  • Na co si půjčujeme peníze nebo co chceme pořídit na splátky
  • Za jakých podmínek
  • V jaké situaci si půjčujeme nebo chceme využít splátek

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Práce z domova přibývá, ale není pro každého
Odborník radí, jak si najít dobrou práci
Komu lze nařídit práci ve svátek a co za to?

Dobře zvažte všechny okolnosti

Jestliže se nejprve podíváme na to, na co si půjčujeme nebo co si chceme pořídit na splátky, tak trochu staromódní názor hovoří, že by to neměly být spotřební věci, či lépe řečeno věci zbytné. Zjednodušeně řečeno tedy to, co nepotřebujeme.

Na druhou stranu půjčka i splátkový prodej je legitimní finanční produkt a pokud jej využijete správně, můžete díky tomu výhodně pořídit třeba nové telefony. Pro mnoho lidí ostatně je takový mobilní telefon v podstatě nezbytnost, bez které se neobejdou v pracovním procesu.

Nemluvě o tom, že řada prodejců nabízí třeba na telefon či notebook nebo jinou pracovní elektroniku také zajímavé pronájmy.

Když už se rozhodnete pro nákup na dluh, myslete především na to, za jakých podmínek na daný úvěr nebo splátky přistupujete. Je potřeba mít přehled o tom, kolik ve výsledku vlastně zaplatíte. Zaměřte se také na to, jaké jsou případné sankce za nesplácení nebo další možné náklady.

Každopádně je důležité mít na paměti, že pokud nebudete řádně věc splácet, čeká vás jak finanční postih, tak možné setkání s vymahačskou agenturou, což obvykle nebývá příjemné.

Zohledněte také to, zda jste v situaci, kdy si musíte danou věc pořídit na dluh. Tady jsou zejména splátky mnohdy výhodné, i když reálně můžete danou věc zaplatit okamžitě. Hlavně v případech, kdy nechcete přijít ihned o všechny vlastní prostředky. Vždy zkrátka záleží na konkrétní situaci.

Půjčka nebo pronájem?

Z hlediska spotřebního zboží jsou samozřejmě nejpopulárnější nebankovní půjčky. Zde totiž nikdo nezkoumá, na co chcete peníze použít. Je potřeba každopádně vždy splnit také veškeré náležitosti, které jsou u žadatele o půjčku prověřovány, kdy musíte být:

  • Bez negativních záznamů v registrech dlužníků
  • Se stálými příjmy

U nebankovních společností jsou někdy podmínky volnější a zpravidla se přistupuje individuálně dle klienta. Klasický nebankovní úvěr je tedy nejobvyklejší cestou, jak si půjčit na nákup třeba elektroniky. Ale tady někdy bývá výhodný i pronájem.

Ten se vyplatí zejména tehdy, pokud plánujete zařízení pravidelně obměňovat za novější. Typicky se to využívá třeba u telefonů nebo notebooků, kdy lze mít každý rok nebo třeba co dva roky nové zařízení.

Zpravidla to lze zkombinovat s pojištěním a dalšími službami, v závislosti na nabídce konkrétního prodejce. Máte tak jistotu, že budete mít vždy k dispozici aktuální techniku.

Výhody nákupu na splátky...

Co je vlastně největším přínosem při nákupu na splátky u prodejce? Obvykle nakupujeme na splátky, pokud na zboží nemáme aktuálně peníze a nechceme čekat až našetříme, případně si chceme částku za zboží rozložit do více měsíců. Při nákupu na splátky tedy můžete ocenit, že:

  • Zboží máte ihned, i když nemáte ihned peníze
  • Rozložení splátek vás tolik okamžitě finančně nezatíží
  • Můžete nalézt nabídky splátek bez navýšení

U prodejců elektroniky je nákup na splátky naprosto běžnou záležitostí, protože stále více lidí to vyžaduje. Platí to také o celé řadě dalšího sortimentu, který dnes můžete velmi komfortně na splátky pořídit, bez nutnosti vyřizovat si dopředu finanční půjčku u jiného subjektu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víme, jak ušetřit bez velkých investic
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?
Deset největších finančních zlozvyků

… a jeho nevýhody

V tomto případě je to zejména to, že nás může nákup na splátky svádět k nákupu zbytečností. Ještě více, než klasická finanční půjčka. Je zkrátka potřeba si uvědomit, zda danou věc skutečně potřebujete.

Mezi nevýhody a případná rizika takového nákupu dále patří také nevýhodné podmínky, které nejsou na první pohled patrné, proto nakupujte na splátky raději pouze u ověřených prodejců, kteří spolupracují se zavedenými úvěrovými společnostmi.

ko, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Uvažujete o nákupu na splátky? Hlavně nejdřív přemýšlejte!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci