Práce z domova přibývá, ale není pro každého

10.3.2021 00:00   |   Peníze
Práce z domova je nyní i v České republice ve fóru. Zatímco dříve jí využívaly jen čtyři procenta pracujících, na loni jaře kvůli koronaviru pracovalo v režimu home office 35 procent lidí! Letošní odhady pak mluví asi o desetině zaměstnanců, kteří pracují z domova.

home office

Přestože se tento styl práce využívá často, nevyhovuje každému. Někteří lidé se jednoduše v domácím prostředí těžko na práci soustředí. Doma na člověka působí mnohem víc rušivých faktorů, než kdyby byl v kanceláři.

„Ať už jsou to domácí práce, které je třeba udělat, děti, které vyžadují pozornost, nebo partner, který také pracuje z domova. Soustředit se pak na plnění zadaných úkolů je velmi obtížné,“ říká Olga Hyklová, majitelka personální agentury Advantage Consulting.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu?
Odborník radí, jak si najít dobrou práci
Komu lze nařídit práci ve svátek a co za to?

Práce z domova navíc svádí k odkládání poviností. Lidé si rádi přispí, dočtou rozečtenou knížku nebo dokoukají oblíbený seriál. „Pracovní úkoly se pak hromadí, lidé je nestíhají plnit, jsou ve stresu, dělají chyby a jejich pracovní výsledky se rapidně zhoršují,“ dodává Hyklová.

Chybí kontakt s kolegy

Podle průzkumu dvě pětiny lidí, kteří pracují z domova, postrádají pravidelný kontakt s kolegy. „Pokud navíc žijí sami a nyní pracují z domova, nemusejí s nikým promluvit celé dny. To má samozřejmě obrovský vliv na psychiku, dostavuje se stres,“ upozorňuje personalistka.

„Někomu také může chybět slovní hodnocení jejich práce, jejich pracovní náplň jim může začít připadat zbytečná, ztrácí motivaci a může u nich dojít k syndromu vyhoření,“ uvedla Olga Hyklová.

Její slova potvrzuje i Lucie Mairychová, realizátorka rozvojového programu Samsung Tvoje šance #futureskills.

„Když jsme s kariérní poradkyní převedli projekt komplet do on-line verze, snažili jsme se zachovat především vzájemnou komunikaci a týmovost projektu. V režimu home office sledujeme, že i aktivní, motivovaní a technicky založení mladí lidé ztrácí pozornost a systematičnost v plnění svých pracovních cílů,“ poznamenala Mairychová.

Nesedět doma jako pecka

Home office může mít i neblahý vliv na zdraví. Lidem totiž kvůli práci z domova odpadl přirozený pohyb – spousta z nich chodila do práce pěšky nebo jezdila na kole. Málokdo navíc doma sedí na kancelářské židli za pracovním stolem.

„Určitě se proto vyplatí věnovat trochu času úpravě pracovního koutku, pořídit balanční podložku jako podporu správného vzpřímeného sedu anebo rovnou gymball, který dobře poslouží nejenom místo židle, ale i při relaxaci a protahovacích cvicích,“ radí Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Zároveň doporučuje pracovat spíše u jídelního stolu, kde je páteř v sedu napřímená, a nevyužívat konferenční stolek v obýváku, kde je páteř naopak velmi nepřirozeně a dlouhodobě ohnutá.

„A minimálně každou hodinu je třeba vstát, projít se po bytě a věnovat se krátkému protažení – jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze se počítá a působí preventivně proti bolestem zad,“ zdůrazňuje fyzioterapeutka.

Firmy šetří, měly by přispět

Firmy díky nepřítomnosti zaměstnanců ušetří měsíčně desetitisíce, zaměstnancům naopak náklady rostou. Nejvíce firmy ušetří na hrazení cestovních nákladů, za používání tiskáren, na občerstvení pro zaměstnance nebo za energie. A v neposlední řadě z dlouhodobého hlediska i za pronájem kanceláří.

Zaměstnancům naopak náklady rostou. Největší položkou je zpravidla nárůst spotřeby energií, platby za rychlejší internetové připojení nebo náklady spojené s vybavením domácí kanceláře.

„Z našeho průzkumu z letošního července vyplývá, že přes 98 procent firem nehradí svým zaměstnancům provoz domácích kanceláří. To je do budoucna určitě třeba změnit, protože práce z domova se zcela jistě stane součástí běžného pracovního života v Česku,“ předvídá Olga Hyklová.

Pět tipů jak zvládnout práci z domova

• Pyžamo dolů
Pracovat z gauče a v pyžamu určitě lze, na efektivitě práce to ale nepřidá. Když se obléknete stejně jako byste šli do práce, nastavíte svou mysl tak, že bude lépe připravena k plnění pracovních úkolů.

• Pořádejte videokonference
Osobní kontakt je možné nahradit prostřednictvím videohovorů – z hlasu jsou navíc cítit emoce, na které je možné hned reagovat a udržet tak pracovní tým déle motivovaný.

Dejte si pauzu
Někteří lidé se do práce ponoří natolik, že pracují bez přestávky i několik hodin. Po čase ale dojde k přepracování, což má v konečném důsledku vliv na pracovní výkon i zdraví. Dávejte si pravidelné pauzy na oběd i na protažení.

Udělejte si harmonogram
V domácím prostředí má spousta lidí tendenci práci odkládat, ta se potom kupí a plnění pracovních úkolů začíná být nezvladatelné. Udělejte si na každý den harmonogram věcí, které chcete stihnout.

Jděte ven
Sedět hodiny u počítače v uzavřené místnosti je vyčerpávající a pobyt na čerstvém vzduchu je příjemnou vzpruhou, navíc je zdraví prospěšný. Zajděte si, pokud je to možné, každý den alespoň na dvacetiminutovou procházku.

oht, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Práce z domova přibývá, ale není pro každého

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci