Platit mrknutím oka nebo mávnutí ruky? Už zanedlouho!

2.11.2021 00:00   |   Peníze
Počítat se s penězi u kasy s taškami nákupu – to už odnesly platební karty a mobily. Ale už zanedlouho i tyhle formy plateb budou historií. Stačí mrknout okem nebo mávnout rukou...

bez hotovosti

Moderní technologie samozřejmě přinášejí novinky do světa financí a placení, kde se vrhly zejména na bezkontaktní platby v nejrůznějších formách.

Laser například při platbě pro identifikaci oskenuje vaše oko, platbu budete potvrzovat otiskem prstu nebo zaplatíte mávnutím bezkontaktním platebním čipem všitým třeba do rukávu. Nebo možná bez potřeby peněz zaplatíte pomocí tokenu. 

Podle průzkumu Rondo.cz by Češi v budoucnu nejraději platili kartou (43 %), ale 9 % telefonem nebo čipem implantovaným v ruce (9 %).

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víme, jak ušetřit za teplo bez velkých investic
Triky, které ušetří pár tisíc ročně
Deset největších finančních zlozvyků

Pohodlí především

„Trendem moderního placení jsou takzvané „hands free“ platby, které směřují k co největšímu pohodlí zákazníků,“ prozrazuje Jan Hřebabecký, jednatel Rondo.cz.

Jedná se o způsob placení, u něhož není potřeba cokoli aktivně přikládat k terminálu. Senzory si totiž v pokladní zóně samy detekují přítomnost aktivního platebního prostředku, se kterým se následně spojí a platbu po verifikaci provedou.

Mezi další oblíbené automatizované způsoby placení patří také propojení plateb s mobilními aplikacemi.  Můžete si tak zamluvit stůl v restauraci a zároveň za jídlo zaplatit ( například aplikace Dash nebo TabbedOut).

Sken oka, povoleno

Skenování oka, konkrétně duhovky, při placení má již v zámoří své pilotní projekty. Vývojáři technologie tvrdí, že celý průběh oskenování oka až po výběr peněz z bankomatu či platbu by v praxi netrval déle než 10 sekund.

Je však evidentní, že by celý systém vyžadoval velkou důvěru klientů.  Ti by totiž museli svůj oční sken svěřit bance, která by ho následně zařadila do své databáze.

Výhodou technologie je fakt, že oko nemůžete ztratit, což se o kartě či telefonu říci rozhodně nedá. Banky tedy, pokud klienty přesvědčí, budou muset pečlivě střežit další citlivá data.

Platit mávnutím rukou

Originální spojení placení a stylu nabídl v dalším pilotu například australský výrobce luxusního oblečení pro muže Matt Jensen.

Ve spolupráci s firmou VISA nabídl možnost platit čipem zašitým rukávu na míru střiženého saka. Při placení pak lze v restauraci či v obchodě jen mávnout rukou a platit s elegancí.

Fenomén tokenizace

Fenomén tokenizace se chystá získat své místo ve finančnictví založeném na moderních technologiích a vizionáři v tomto směru vidí budoucnost. Token je elektronický klíč, který slouží pro ověření identity uživatele.

Tokenizace znamená převedení aktiva či smluvního vztahu do podoby blockchainového  (svět, kde strany sdílejí údaje a vědí, že údaj, který vidí, je stejný, jako údaj, který vidí ostatní) tokenu, který pak slouží  například k jednoduchému placení za věc či službu.

„Token je pro budoucnost placení ideální jednotka. Je digitální, funguje na blockchainu a díky tomu je možné tokeny velmi rychle převádět bez potřeby prostředníka. Pokud budu například vlastnit tokeny vybraného hotelové řetězce, mohu při pobytu v těchto hotelech jednoduše zaplatit tímto tokenem,“ říká Richard Watzke, šéf XIXOIO.

Je pravděpodobné, že v budoucnosti nebude existovat jedna jediná a univerzální platební metoda. Lze ale předpokládat, že platby budou stále více probíhat v bezhotovostně, že se bude rozvíjet jejich integrace do služeb a že svět peněz budou stále více ovlivňovat nejmodernější technologie.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Platit mrknutím oka nebo mávnutí ruky? Už zanedlouho!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci