Jak se zbytečně nezadlužit. Zlatá pravidla půjčování

8.11.2018 14:00   |   Peníze
Rozbitá pračka, oprava auta, blížící se Vánoce, nebo představa zaslouženého odpočinku na dovolené v Karibiku – to vše jsou situace, kvůli kterým musíme sáhnout hluboko do kapsy. Z každé strany na nás útočí nabídky půjček. Necháme se často zlákat, i když to pro nás nemusí být vůbec výhodné.

jak se nezadlužit

 „V tomto období se nejvíce setkávám s lidmi, kteří si chtějí půjčit na Vánoce. Obecně to vnímám jako problematické," říká Jan Kiška, odborník na bankovní úvěry z Československé obchodní banky.

„Lidé by se neměli zadlužovat kvůli rychle pomíjivým věcem. Zadlužování dává smysl v případě, že se jedná o nezbytné věci dlouhodobého charakteru,“ upozorňuje bankéř. 

Pokud o půjčce i přesto uvažujete, připravili jsme pro vás desatero rad a zásad, které vám pomohu se rozhodnout, zda dává smysl zadlužit se:

1. Položte si základní otázky

Skutečně tu věc potřebuji? Mám v rozpočtu peníze na to, abych danou částku pravidelně splácel? Budu mít tyto peníze i v budoucnu? Co budu dělat v případě, že onemocním, přijdu o práci nebo se dostanu do jiných problémů?

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Víme, jak ušetřit bez velkých investic
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?
Deset největších finančních zlozvyků

2. Půjčujte si na věci, jež vydrží déle než splácení

„Je v pořádku půjčit si na auto nebo na rekonstrukci nemovitosti, na druhou stranu darovat k Vánocům například drahou exotickou dovolenou, kterou budete financovat právě půjčkou, zodpovědné příliš není,“ dodává Jan Kiška.

3. Máte finanční rezervu?

Možná to zní nelogicky, ale i když si na něco půjčujete, neměli byste být „na nule“. Během splácení se může stát něco neočekávaného, vypadne vám pravidelný příjem, a i za těchto okolností musíte (krom jiného) platit i za vaši půjčku.

4. Nevytloukejte klín klínem

Pokud už jednu půjčku máte, a i kvůli splátkám vám nezbývají peníze na nákup partnerova vysněného dárku, není zrovna šťastným řešením sáhnout po půjčce další. Snadno se tak totiž dostanete do bludného kruhu, ze kterého budete těžko hledat únik.

5. Vezměte tužku a papír 

Sepište si veškeré vaše pravidelné měsíční výdaje. V případě, že se chystáte dárek nakupovat na splátky, zahrňte do rozpočtu celkovou cenu – tedy včetně přeplatku, který za úvěr zaplatíte.

„Toto by pro vás měl být signál, že není vhodné si na vánoční dárky půjčovat,“ upozorňuje Jan Kiška.

6. Když vám banka nepůjčí, asi ví, že by mohl být se splácením problém

„Toto by pro vás měl být signál, že není vhodné si na vánoční dárky půjčovat,“ upozorňuje Jan Kiška.

7. Nekývněte hned na první nabídku

Pokud to s půjčkou na Vánoce myslíte skutečně vážně, porozhlédněte se okolo sebe a srovnejte více nabídek. To stejné přeci dělá každý z nás denně při klasickém nákupu.

„Rozhodně se neorientujte jen podle úrokové sazby. Mnohem vhodnějším ukazatelem je RPSN (roční procentní sazba nákladů), která v sobě zahrnuje veškeré náklady na úvěr,“ radí Jan Kiška.

8. Zboží na splátky neberte

Zdá se vám zbytečné chodit do banky a vyřizovat si tam úvěr na vánoční dárek, když tu novou super televizi si můžete vzít v obchodě na splátky? Ano, jednání v bance možná zabere o něco více času, ale může vám ušetřit i pár tisíc korun.

9. Mikropůjčku? Raději ne!

Mnoho poskytovatelů úvěrů, nebankovních společností, láká na rychlé a levné peníze, ale opak může být pravdou. Tyto půjčky menších finančních obnosů se zdají na první pohled velmi lákavé, ale ve finále mohou mít velmi vysoké úrokové sazby a jiné poplatky.
      
Častou pastí bývá také to, že se podepsáním jedné půjčky zavážete k opakovanému čerpání.

10. TIP na závěr:

Vhodnou formou půjčení nižší částky na Vánoce může být například kreditní karta. Ta má totiž zpravidla bezúročné období, a pokud do této doby peníze vrátíte, nezaplatí žádný úrok.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak se zbytečně nezadlužit. Zlatá pravidla půjčování

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci