Bojíte se narkózy? Určitě se na všechno zeptejte!

2.1.2014 00:00   |   Zdraví a krása
Operace nebo jakýkoli jiný výkon prováděný v anestézii (někdy nepřesně označované jako „narkóza“) bývá zejména pro nezkušené pacienty často zdrojem obav. Ale přehnaný strach je ve většině případů zbytečný.

narkóza

Na druhé straně – jde o vaše zdraví a vaši bezpečnost, takže je určitě na místě dostatečná obezřetnost a znalost vašich práv. Jistě nelze rozsáhlou přípravu realizovat vždy – tam, kde se jedná o akutní výkon, není čas na prověřování kvalit personálu či nemocnice jako takové.

„Přesto byste měli vy, případně vaši blízcí dbát na to, abyste měli maximální možný pocit bezpečí. K tomu by vám pohovory s operatérem a anesteziologem,“ radí MUDr. Ferdinand Polák, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči, lékař pro intenzivní péči ve VFN (na snímku vpravo).

Není hloupých otázek

Před každým výkonem by s vámi měl promluvit lékař, který jej bude provádět (i když se to týká i jiných výkonů než operací, uvádíme pro zjednodušení termín „operatér“). Ten by vám měl vysvětlit, jaký výkon doporučuje provést a proč, jaká jsou rizika tohoto výkonu, jaké jsou varianty řešení a jaká jsou rizika těchto variant.

Nenechte se zastrašit odbornou terminologií a požádejte lékaře, aby vám vše vysvětlil srozumitelně a česky. Lékař je povinen odpovědět na vaše dotazy, tak se neváhejte zeptat. Jediná hloupá otázka je ta, která nebyla položena!

„Nebojte se, že ho rozzlobíte – naopak, pokud na váš dotaz reaguje nevhodně, je to možný signál toho, že se nejedná o dobrého odborníka,“ připomíná Polák. Nezapomeňte se též zeptat na obvyklou délku pobytu v nemocnici, na výskyt bolestí po výkonu a také na to, za jak dlouho po výkonu budete moci pravděpodobně znovu pracovat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Než přijdou na řadu antibiotika, zkuste bylinky
Proti kašli nám účinně pomáhá příroda

Součástí pohovoru je sepsání formuláře tzv. informovaného souhlasu, kde jsou základní informace o výkonu uvedeny.

Pokud je na to čas a vy máte pocit, že si potřebujete operatérovy informace promyslet, případně je konzultovat s někým dalším, požádejte ho o posečkání se sepsáním informovaného souhlasu. „Nicméně si pamatujte – až do zahájení výkonu máte právo souhlas kdykoli odvolat,“ dodává náměstek ministra.

Anesteziologa nevynechávejte

Pokud bude výkon proveden v anestézii nebo tzv. lokální či svodné analgezii (např. epidurální analgezie na porodním sále), je povinen vás informovat i lékař, který bude anestézii/analgezii podávat. Jemu položte obdobné dotazy, jako operatérovi.

Anestézie se obecně podává dvěma hlavními způsoby. Prvním typem je anestezie celková, kdy vás lékař tzv. „uspí“. Přitom obvykle zavede do vašich dýchacích cest rourku, která udržuje průchodnost dýchacích cest a brání vdechnutí cizího tělesa, slin atd.

Druhým typem je anestézie svodná – podáním léku do oblasti páteřního kanálu se znecitliví daná část těla, pacient je většinou během výkonu vzhůru nebo jen lehce pospává.

Obě varianty mají své výhody i nevýhody a ne u všech výkonů je možný výběr – nicméně anesteziolog by vám vždy měl odpovědět na otázku, které varianty anestézie jsou možné a je-li to z odborného hlediska možné, vyhovět vašemu přání. I o tomto pohovoru sepisuje anesteziolog formulář – informovaný souhlas,“ připomíná MUDr. Polák s tím, že výše uvedené informace vám vždy musí podat lékař, nesmí být zastoupen zdravotní sestrou.

Prevence záměny

Bohužel, jsou známy případy, kdy došlo k záměně pacienta při výkonu nebo k záměně strany či orgánu, na kterém se výkon provádí. Lze jim předejít jedině pečlivou přípravou ze strany zdravotníků a dostatečnou obezřetnosti samotného pacienta.

Nebojte se zeptat operatéra či ošetřujícího lékaře, jak je v dané nemocnici zajištěna prevence tzv. stranové záměny. Obvykle se to děje tak, že se v případě, že by k záměně stran mohlo dojít (např. u párových orgánů jako jsou ledviny, či při operacích na končetinách), místo výkonu na kůži jasně označí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Pivo prospívá i ženám. Nejen na kosti
Vyplatí se nepodceňovat účinky vápníku
Neriskujte! Tuk je nezbytný pro kosti

Zeptejte se proto ošetřujícího lékaře, případně sestry, jak se pacienti pro výkony v celkové anestézii označují. Nejvhodnější je používání identifikačních plastových náramků. Opět platí – bezpečnost především.

Víte, že

  • brnění, snížena citlivost v končetině nebo omezení pohybu mohou být důsledek polohy, ve které musíme ležet při operaci, a nemusí mít s anestezií nic společného
  • obezita a kouření jsou při anestezii významné rizikové faktory
  • epidurální anestezie či analgezie může začít působit pomaleji – většinou nastupuje do 20 minut, ale někdy i déle. Výhodou je, že pomocí katétru zavedeného do páteřního kanálu můžeme její efekt prodloužit i na několik dní
  • jste-li hodně nervózní, lékař vám může na noc před operací předepsat takzvanou premedikaci - léky zklidňující strach a úzkost
  • před celkovou anestezií byste měli absolvovat pohovor s anesteziologem a podepsat informovaný souhlas
  • před anestezií nelze jíst a pít, hrozilo by velké nebezpečí zvracení a vdechnutí zvratků. Následky by mohly být tragické
  • anestezie z těla vyprchává velmi individuálně. Po krátké celkové anestezii prováděné je probuzení záležitostí několika minut. Efekt epidurální anestezie naopak přetrvává několik hodin. Některé méně významné účinky mohou dokonce přetrvávat i déle.
  • vedlejší účinky se mohou vyskytnout stejně jako u jakéhokoliv léku, i u anestetik se některé nežádoucí účinky mohou projevit, ale vždy záleží na konkrétním léku. Jedním z časných nežádoucích účinků je pooperační/poanestetická nevolnost či zvracení.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Bojíte se narkózy? Určitě se na všechno zeptejte!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci