Krvácejí vám dásně? Nezůstaňte bez zubů!

22.11.2013 00:00   |   Zdraví a krása
Krvácení dásní při čištění zubů je něco, nad čím řada z nás mávne rukou. Studie stomatologů uvádějí, že trápí 80 % Čechů. Jde přitom o varování, počáteční příznak vzniku parodontitidy, která bez léčby vede ke ztrátě zubů!

Krvácejí vám dásně? Nezůstaňte bez zubů!

Krvácení dásní při čištění zubů je jasným důkazem zánětu. Zpravidla v důsledku zanedbané hygieny reaguje dáseň na přítomné mikroorganismy plaku rozšířením cév a jejich zvýšenou křehkostí. Při narušení pak dochází ke krvácení.

Jak krvácení předcházet?

Ideální prevencí je důkladná ústní hygiena, tedy to, co jsme slyšeli již mnohokrát. Čistit zuby bychom si měli alespoň dvakrát denně. Samotný způsob čištění závisí na stavu chrupu, na věku, stavu kazivosti a tzv. závěsného aparátu zubu. Proto je technika čištění individuální a neobejde se bez předchozí konzultace se zubním lékařem. Obecně lze říci, že kromě zubního kartáčku je zapotřebí používat i další pomůcky jako jsou např. dentální nitě nebo mezizubní kartáčky.

Zdravé zuby = zdraví celého organismu!

Zanedbaná ústní hygiena může dokonce ovlivnit celkové zdraví. Mikroorganismy obsažené v plaku se krevní cestou dostávají do oběhu a mohou negativně působit na celkové zdraví.

„Jsou známy studie o negativním vlivu špatné ústní hygieny na četnost infarktu, zhoršení diabetu nebo nízkou porodní hmotnost plodu,“ říká docent Martin Starosta (na snímku vpravo), který je vedoucím oddělení parodontolgie a implantologie Kliniky zubního lékařství FN a LF UP Olomouc.

I z tohoto důvodu je vhodné absolvovat alespoň jednou, nejlépe však dvakrát ročně čistící proceduru u dentálního hygienisty. U lidí s již značným postižením parodontu se navíc nejedná jen o prevenci, ale rovněž o léčbu a četnost je potřebná několikanásobně větší.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Za neplodnost mohou i superspermie
Pivo prospívá i ženám
Sprcha může poškodit zdraví!

Pokud překonáte strach a vydáte se na dentální hygienu, čeká vás mimo jiné odstranění zubního kamene, úprava nevhodných výplní, jejich vyleštění nebo lokální aplikace floridů, látek, které tzv. mineralizují zuby, předcházejí jejich kazivosti.

Ústní voda nás nezachrání

Říkáte si, proč utrácet za ústní hygienu, když si můžete za pár korun koupit v drogerii ústní vodu, která umí v podstatě totéž? Chyba! Používáním ústní vody potíže neodbouráme, nenahradí použití kartáčku a zubní pasty. Lékaři říkají: ústní vodu ano, ale jako něco navíc po dokonalé ústní hygieně.

„Pokud používáte ústní vodu, jako doplněk hygieny, je vhodná před spaním. V průběhu spánku totiž dochází ke snížení slinné sekreci, a tím omezení ochranného účinku sliny. Ústní voda pak v závislosti na svém složení může obraně tvrdých zubních tkání vůči plaku pomoci,“ vysvětluje docent Starosta.

Co nám pomůže?

Zuby musíme čistit, čistit a čistit. Před domácí péčí je důležití navštívit zubního lékaře, který doporučí správou techniku. Důkladným, ale nesprávným čištěním, můžeme naopak napáchat víc škody než užitku. Včasným odstraněním plaku zabráníme vzniku jeho negativního působení. Tedy i možnosti zánětu dásní, potažmo samotného krvácení.

„Dokonalé odstranění plaku je možné pomocí zubního kartáčku, dentálních nití, mezizubního kartáčku, dentálního párátka apod. Vše je nutno zkonzultovat s ošetřujícím zubním lékařem nebo k tomu určenou hygienistkou,“ upozorňuje docent Martin Starosta z olomoucké fakultní nemocnice.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Krvácejí vám dásně? Nezůstaňte bez zubů!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci