Varování: Sprcha může poškodit zdraví!

16.9.2009 13:00   |   Zdraví a krása
Kouření, nestřídmé popíjení alkoholu, stres, ponocování... Jistě, to vše škodí zdraví. Ale taková prospěšná věc jako je sprchování? A přece vědci varují - pozor, může vás i zabít.

Varování: Sprcha může poškodit zdraví!

Že může být sprchování nebezpečné, prokázali vědci z amerického Colorada. Špína ve sprchové hlavici totiž může skrývat spousty nebezpečných bakterií.

Třetina sprch nebezpečná

Testy dokonce ukázaly, že skoro třetina sprchových hlavic obsahuje značné množství bakterií, které mohou způsobovat onemocnění plic. Koncentrace Mycobacterium avium je v nich stokrát vyšší než v běžné vodě. Tyto bakterie při sprchování putují přímo na lidskou kůži a mnohdy může být zle. 

Podle autorů studie, vědců z University of Colorado v Boulderu, by to mohlo pomoci vysvětlit nárůst plicních chorob v posledních letech. Lidé se totiž více sprchují a méně koupou.

Kašel a únava

„Když si sprchu pustíte přímo do obličeje, dost možná se také setkáváte s velkou dávkou bakterií Mycobacterium avium. Pro zdravé lidi to většinou není problém, ale u lidí s oslabeným imunitním systémem, třeba starších, těhotných nebo nemocných, to může mít následky. Pozorujeme u nich takové příznaky jako jsou únava, přetrvávající suchý kašel, dýchavičnost a slabost," vysvětluje profesor Norman Pace, vedoucí studie.

Pro velmi oslabené či staré lidi, pro které je každá plicní choroba velkou zátěží,  může být nákaza až smrtelná. Zdá se, že bakteriím spíš vyhovují především plastové hlavy sprch. Kromě pravidelného čištění hlavy si tedy uložte výměnu plastové za kovovou.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Varování: Sprcha může poškodit zdraví!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci