Toužíte po borovici na zahradu? Hedvábná vejmutovka nezklame

25.8.2012 00:00   |   Bydlení
Kdo nemá vyhrazenou zahradu jen ovocným stromům, jistě by rád některý z krásně vypadajících jehličnanů. Častou volbou pro okrasný strom bývá borovice hedvábná, známá jako vejmutovka.

borovice vejmutovka

Vejmutovka pochází z východních oblastí Severní Ameriky, z Kanady i USA, kde ji také hojně těží na dřevo. Své pojmenování dostala tato borovice po lordu Weymouthovi, který ji roku 1705 dovezl do Anglie.

V Čechách byla poprvé vysazena v roce 1812, a to v zahradě zámku Hluboš na Příbramsku. Toto místo je nejvíce známé jako první letní sídlo prezidenta T.G. Masaryka, které využíval v letech 1920 a 1921.

Modrozelené hebké vousy

Borovice vejmutovka je nenáročný statný strom, který má rád slunce, ale vyrovná se i s polostínem, vlhkem i mrazem. Rychle vyroste do výšky 30 až 50 metrů. Má zprvu jehlancovitou, později širokou až deštníkovitou korunu a zřetelné přesleny větví.

Modrozelené jehlice borovice vejmutovky ve svazečcích po pěti jsou až patnáct centimetrů dlouhé, tenké, často přiveslé a na omak příjemně měkké, podle čehož strom získla i svůj další název jako borovice hedvábná.

Právě jehlice některým pěstitelům dělají starosti, když začnou najednou hnědnout a rezavět. Jistě je vždy vhodné poradit se se zkušeným zahradníkem, nebo zajít s větvičkou za dendrologem. Ale zpravidla jde o běžný propad rostliny. U starších jedinců je vlastně jehličí pouze na vrcholcích výhonů a ze středu od kmene, na nejstarších částech, jehličí u borovic není. Jedná se tedy o běžný jev.

Zalévat zeširoka

Pro zalévání borovice vejmutovky je vhodnější jednorázové důkladné prolití okolí, než každý den pouze povrchově rostlinu zalít. Borovice je totiž hluboko kořenící a je nutné, zvlášť v prvním roce po výsadbě a v suchém období, rostlinu důkladně prolít.

Jinak je vejmutovka, jak již bylo řečeno, nenáročná na stanoviště i na složení půdy. Chcete-li ji vysadit na zahradě, vyberte světlé stanoviště. K výsadbě můžete použít substrát pro konifery, ale poroste dobře vlastně v jakékoli půdě.

Volit můžete i z menších kultivarů jako je například borovice vejmutovka 'Fastigiata' nebo 'Nana'.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Goji pro zdraví, krásu a dlouhověkost
I malá zahrada umí udělat velkou radost
Živý plot – krásné tipy pro inspiraci

Po výsadbě je jistě nutné rostlinu zalévat pravidelněji, nenechat substrát přeschnout, ale na druhé straně není vhodné, aby byl trvale přemokřený. Během letních teplých měsíců zalévejte raději ráno nebo navečer a ke kořenům.

Po výsadbě do nového substrátu několik týdnů není třeba aplikovat hnojivo. Pokud bude nutné rostlinu přihnojit a doplnit živiny vyváženým způsobem, lze zakoupit hnojivo určené pro jehličnany. Je ale nutné borovici nepřehnojovat a dodržet dávkování uvedené na obalu.

Nestříhat, zaštipovat!

Borovice vejmutovka se většinou netvaruje. Jestliže se však rozhodnete její tvar udržet podle vlastních představ, je to možné zaštipováním v době, kdy na jaře narůstají nové výhonky – ty se mohou zaštipovat a zkrátit tak až na jednu třetinu.

S tímto tvarováním lze začít, když má výhon vejmutovky již konečnou velikost a začnou se na něm objevovat špičky nových jehlic. Zkrácení se provádí zaštipováním, nikoliv stříháním, při kterém by se poškodily i jehlice, které na rostlině zůstanou.

Kvůli dlouhému jehličí je borovice vejmutovka sice méně vhodná pro bonsai, ale když se to podaří, vypadá opravdu dekorativně.

jik, ŽenyproŽeny.cz
Připraveno ve spolupráci se Starkl Zahradník

Přečtěte si také

Diskuse: Toužíte po borovici na zahradu? Hedvábná vejmutovka nezklame

Borovice

28.2.2017   |   13:48   |   od: Dana
No, nevím, zda je vhodný strom, který má v dospělosti šíři kmene až 150 cm a dorůstá výšky až 60 m... :-)
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 28. 2. 2017 13:48
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci