I malá zahrada umí udělat velkou radost

29.6.2012 00:00   |   Bydlení
Že před domkem moc místa nemáte? Na malou předzahrádku to jistě stačit bude! Co tam vysázet, abychom při prvním pohledu z okna měli radost z kvetoucí krásy?

malá zahrádka

Podobné dilema řeší mnoho lidí právě nyní, ať jde o jejich domovy nebo chaty a chaloupky. Podívejme se na některé tipy, na rostliny, kterým by se mohlo dobře dařit.

Budeme-li předpokládat minizahrádečku na slunném místě, tam se bude dařit převážné většině rostlin (o zahrádce ve stínu čtěte zde). Lze vybírat z bohaté škály trvalek určených pro slunná stanoviště. Jsou to rostliny kvetoucí, ale i ozdobné listem.


Tařice

Každé své místo

Dobře se zde bude dařit travinám, které mohou doplnit čarověníky, jistě bude možné k této kombinaci přidat i zajímavý kámen. Ten pomůže na slunném stanovišti zastínit kořeny některých rostlin, kterým se sice může dařit na sluníčku, ale vyžadují vlhko a stín na kořenech. Jsou to například klematisy nebo venkovní azalky.

Může vás zajímat

Goji pro zdraví a dlouhověkost
Broskvošvestka, nebo švestkobroskev?
Živý plot – krásné tipy pro inspiraci

Když budete kupovat rostliny v zahradnictví, většinou je u nich popis a v něm je uvedena i výška, do které rostlina dorůstá. Tak jak je rostlina vysoká, tolik většinou vyžaduje i místa na záhonu. Vzdálenost výsadby tedy většinou záleží na velikosti rostliny i na tom, zda požadujete, aby rostliny vytvořily jednotný porost, nebo bude rostlina vysazena v prostoru jako solitér.


Hvězdík a floxy

Udělejte si plán

S tím je nutné počítat při plánu výsadby. Vyšší, větší rostliny se vysazují co nejdále od strany pohledu, nižší druhy se vysazují před ně ke kraji záhonu tak, aby vysoké druhy nezakrývaly výhled na menší druhy.

Dalším možným řešením je to, že lze zvolit pouze několik zajímavých rostlin, které budou tvořit dominantu a vysadí se jako základ a ostatní je pouze doplní. Může to být pěkně tvarovaný drobnější jehličnan a kolem něho by měly být vysazené druhy, které jeho tvar podpoří, méně nápadné nízké trávy nebo půdopokryvné trvalky. Dominantu mohou tvořit i vyšší trvalky nebo lze zvolit i menší keř, ale i pěknou vyšší travinu.


Kosatec nízký

Skalničky pro celý rok

Na podzim lze vše lze doplnit i výsadbou cibulovin, právě jejich květy záhy na jaře jako první záhon oživí. V průběhu jarních měsíců se na záhonu zatáhnou a mohou jejich místo zaujmout například kvetoucí letničky. Na slunném stanovišti se zcela jistě bude dařit růžím, které lze doplnit například levandulí.


Hvozdík

Ze zcela nízkých trvalek vhodných například k okraji záhonu lze doporučit například alpínky. Rostliny jsou nízké, postupně během roku nakvétají a po důkladném zakořenění téměř nepotřebují žádnou údržbu.

A hlavně – v renomovaných zahradnictvích se nebojte koupit sady, které jsou pokládány tak, aby vaše zahrádka skutečně kvetla celý rok. I k nim by se velice hodil kámen, ale například i zajímavý kousek dřeva – část pěkně tvarované větve nebo část vyběleného starého kořenu.

jik, ŽenyproŽeny.cz
Připraveno ve spolupráci se Starkl Zahradník

Přečtěte si také


Diskuse: I malá zahrada umí udělat velkou radost

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci