Broskvošvestka nebo švestkobroskev?

6.3.2010 00:00   |   Bydlení
Je to švestka? Není to snad broskev? "Ani jedno, ani druhé," odpovídal farmář Bruce Davis z australského Mudgee na udivené dotazy k neznámému ovoci. "Já jsem totiž vypěstoval něco úplně nového!"

pluot

Co vlastně vyrostlo na jeho farmě ve státě Nový Jižní Wales, asi dvě stě kilometrů od Sydney? Ani sám Bruce Davis zpočátku nechtěl věřit, že jeden z jeho stromů rodí křížence.

Ovoce vypadá jako broskev, ale po rozříznutí má dužinu jako švestka nebo slíva. Prvních pár stromků vyrostlo na kompostu, ve kterém byly pecky ze švestek.

"Opravdu je to moc zajímavé ovoce a navíc je velmi chutné, '' říká Bruce Davis, který má v plánu svůj nový sad rozšířit a také se pokusit švestkobroskev (nebo broskvošvestku?) rozmnožit.

Pluot už svět zná

Značně podobného křížence ale už svět zná. Jmenuje se pluot a byl vypěstován jako kombinace švestky a meruňky – přibližně v poměru 70:30. V Kalifornii se o jeho pěstování ve velkém pokouší hned několik farmářů. V současné době je v obchodech k dostání na pětadvacet odrůd pluot.

pluot
Pluot jako kombinace švestky a meruňky.

Nicméně potřeba přicházet s novými efektivními odrůdami má před sebou další výzvu. Jak pluot, tak nové ovoce z Austrálie chutná sice jako švestka, ale velikostí připomíná broskev. A jejich dalším šlechtěním by se jistě dosáhlo plodů ještě větších. Švestkové sady by tedy v budoucnu mohlyprodukovat několikanásobnou úrodu…

Lidé většinou novým ovocných odrůdám věří a bývají velmi dobře komerčně přijímány. Křížení se může zaměřit na další zlepšení všech vlastností, jako je chuť, vzhled, doba zrání, a rovněž na vypěstování tvrdšího ovoce, s větší odolností vůči škůdcům i chorobám. Určitě tedy ještě o nových druzích uslyšíme.

boh, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Broskvošvestka nebo švestkobroskev?

RE: Broskošvestka 2019

13.2.2020   |   17:32   |   od: Ladislav
V roce 2019 už bylo 8 plodů. Možná letos 2020 bude i více, stále je to ale málo, mělo by tam být aspoň 40 plodů

Broskvošvestka

20.6.2018   |   09:45   |   od: Ladislav
Mám broskvošvestku pátým rokem. Loni vykvetlo asi třicet květů, ale neměla žádný plod. Letos jsem ji chtěl vyhodit, ale květů bylo daleko více a má již čtyři plody velikosti meruňky. Jsem zvědav, jaké budou chuti. Podle množství květů broskvošvestka zřejmě potřebuje opylovače, i když má být samosprašná. Hnojil jsem ji cereritem a hnojivem na broskve asi polovina lopaty 3 ku 1. Lokalita Brno.

broskvošvestka

24.4.2016   |   15:42   |   od: Hana
Třetím rokem máme broskvošvestku. Loni kvetla málo a letos kvetla hodně, ale všechny květy opadaly. Takže zkušenost je taková, že zřejmě bude potřeba opylovač.

Broskvošvestka?!

22.2.2014   |   17:30   |   od: Olina
Zdravím všechny. Chtěla bych se podělit o své pocity. Koupila jsem broskvošvestku a nikoliv zrovna levně. Stromek roste jako vrba, loni měl asi patnáct plodů o velikosti menší blumy. Slupka plodů je tvrdá a na jazyku ostrá (jakoby s chloupky), nejdou moc od pecky a jsou až přespříliš sladké. Ani nevím, k čemu tu chuť přirovnat, aby to bylo přesné.
Zatím jsem se nikde nedočetla, jak broskvošvestku stříhat, tak to dělám jako se švestkou. Ale už bych si broskvošvestku nepořídila. Počkám ještě, co udělá letos. Pak ji nejspíš přeroubuji na něco, co nám bude bližší.
Možná máte jinou zkušenost. Já jsem broskvošvestku koupila na výstavě v Lysé nad Labem a věřila, že je taková, jak mi ji popsali. Ale není. Jsem zklamaná.
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 13. 2. 2020 17:32
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci