Martinu hlídá před smrtí strojek

26.10.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Martina Švejdarová z Prahy je třicetiletá máma desetiměsíčního Maxmiliana. Nikdo by nehádal, že již jedenáct let hlídá její nemocné srdíčko tzv. kardioverter-defibrilátor. Maxík se jí mohl narodit právě jen díky zázračnému „stroječku“.

Martinu hlídá před smrtí strojek

Martině se první zdravotní problémy ohlásily v pubertě, ve čtrnácti letech, v podobě velmi rizikových arytmií. „Často jsem omdlévala a mdloby byly následovány pěti i desetiminutovým bezvědomím,“ popisuje své trable. Prošla desítkami různých vyšetření a v devatenácti musela na operaci, dostala defibrilátor.

Náhlá smrt

Mladá maminka je jednou z tří set tisíc Čechů, kteří jsou ohroženi tzv. náhlou srdeční smrtí. „Náhlá smrt při srdečním selhání neohrožuje jen seniory, každý desátý pacient je mladý,“ říká docent Ivan Málek z Oddělení srdečního selhání Kliniky kardiologie IKEM.

Může vás zajímat

Menopauza zraňuje srdce
Decka vína denně přidá pět let života

Tak mladá a nemocné srdce

Martině bylo ale teprve čtrnáct… „Martina patří mezi zhruba 10 procent pacientů, kteří jsou mladí a nemají žádné prokazatelné onemocnění srdce, jsou to často sportovci. Mají vrozenou, geneticky danou, srdeční poruchu, která vede k vysokému riziku arytmií. Přístroj dokáže arytmii přerušit a tím zachránit život. Zbývajících 90 procentů trpí srdečními chorobami, které vedou k srdečnímu selhání a náhlé srdeční smrti,“ vysvětluje profesor MUDr. Josef Kautzner, CSc. FESC, přednosta Kardiologické kliniky IKEM (na snímku vpravo).

Výboj srdíčko léčí

Defibrilátor léčí pomocí elektrických výbojů. Když nastane situace, při níž začíná srdíčko pracovat nesprávně, zařízení se aktivuje a pomocí výboje mu „vysvětlí“, jak má tlouci správně.

Je to nepříjemné, říká Martina. „Ideální stav by byl, kdyby to došlo tak daleko, že stihnete omdlít ještě předtím, než výboj dostanete. Potom tu ránu necítíte. Přístroje jsou ale rychlejší. On reaguje už na to, že je něco špatně. U mě na to, že se mi rozbíhá tepová frekvence. Třeba můj přístroj je nastavený na 175 tepů za minutu, což znamená, že kdybych se věnovala nějakému náročnějšímu sportu, tak jakmile dosáhnu tuto hranici, strojek začne automaticky nabíjet a dá mi výboj. Protože je něco špatně. Když se proto věnuji sportu, tak jen takovým něžnějším,“ říká Martina.

Vrazila jsem do lampy?

Jde k něčemu výboj defibrilátoru přirovnat? „Sáhli jste si na ohradník u krav a dostali pecku? Tak takový pocit to je, ale mnohem intenzivnější, protože to je zevnitř,“ popisuje Martina a popisuje jednu „léčbu“. „Jednou jsem si zapomněla jsem si vzít prášky, které mi zpomalují tepovou frekvenci. Utíkala jsem na vlak a strojek mi začal dávat výboje. Nevím kolik jich bylo, ale pamatuji si, když poprvé sepnul, tak jsem se na ulici otočila, jestli tam byla lampa. Měla jsem za to, že jsem musela narazit do lampy, nebyla tam,“ líčí Martina.

Díky „stroječku“ má Maxíka

Přesto ví, že jí defibrilátor zachraňuje život. „Narozdíl od většiny lidí vím, že mi neselže srdce, mám stroječek, který mě zachrání. Ostatní lidé nemusejí mít tolik štěstí,“ říká Martina. Vždyť i díky němu mohla porodit před deseti měsíci syna Maxmiliana.

Co možná netušíte

Za neplodnost mohou i superspermie
Pivo prospívá i ženám
Sprcha může poškodit zdraví!

Defibrilátory slaví

Prvního nemocného s arytmií zachránil v Česku defibrilátor již před 25 lety. První kardioverter-defibrilátor ve východní Evropě implantovali právě lékaři pražského IKEM 31. října 1984. Tehdy jej dostal devětadvacetiletý muž. Od té doby pomhl již více než šesti tisícům nemocných.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Martinu hlídá před smrtí strojek

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci