Výhodný nákup se může zvrtnout, opatrnost je na místě

22.4.2022 00:00   |   Peníze
Doba covidová nás velice rychle naučila využívat internetových obchodů. Nejen že jde o výběr z pohodlí domova, ale v některých týdnech a měsících to ani jinak nešlo. Stává se ale občas, že online obchod zadrhne...Opatrnost je tedy na místě.

eshopy

Je dobré vědět, kterým e-shopům se raději vyhnout a  proč. Radu najdeme například na webových stránkách Česká obchodní inspekce. 

Na webu coi.cz se lze seznámit s e-shopy, které kontrola považuje za rizikové především kvůli nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Platit mrknutím oka nebo mávnutí ruky?
Za poškozené zboží musíte e-shopu zaplatit
Domácnosti neumějí dobře hospodařit

Nákup na těchto adresách bystě měli důkladně zvážit. Seznam ČOI je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. A skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená, že nákup je bezpečný.

Podívejme se na poslední zjištění, respektive před jakými weby obchodní inspekce varuje (úplný seznam rizikových e-shopů najdete ZDE):

  • cpagetti9.com/tfw3/
  • demoniabotycz.cz
  • crocsoutlet.cz
  • tankovnauhaldy.cz
  • palmsoft.cz
  • nobullobuv.cz
  • paradisehost.cz
  • bapayo.com
  • groundiesczechrepublic.com
  • groundiescz.com

Ve všech případech není uveden provozovatel webu, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. 

Podezřelá galerie

Na pozoru byste měli být i v případě nákupní galerie (zprostředkování ze zahraničí) kubishop.cz

Podle informací uvedených na internetových stránkách nejde o klasický e-shop, ale o „nákupní galerii“, jejímž prostřednictvím údajně zboží nabízejí externí zahraniční subjekty.

Má se jednat zřejmě o společnosti se sídlem v Číně nebo v jiných asijských zemích, u nichž je pro spotřebitele obtížné ověřit jejich existenci a důvěryhodnost. ČOI registruje stížnosti na dodání zboží s velkou časovou prodlevou, případně nedodání zboží vůbec.

Je-li dostupnost označena např. výrazem „skladem ihned k odeslání“, může to v praxi znamenat, že zboží se nachází v Číně a bude doručeno až za několik týdnů či měsíců. Řešení reklamací a/nebo vracení zboží může být pro spotřebitele obtížné.

Případný nákup na těchto internetových stránkách doporučujeme důkladně uvážit a před jeho provedením velmi podrobně zkontrolovat dodací lhůty, obchodní podmínky a identitu a důvěryhodnost externího prodávajícího.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Výhodný nákup se může zvrtnout, opatrnost je na místě

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci