Deset tipů, jak nakupovat rychleji a bez stresu

13.1.2022 00:00   |   Peníze
Vyvážený jídelníček a zdravý životní styl začínají v obchodě. Nákup potravin často vnímáme jako nepříjemnou povinnost a mnoho z nás se snaží především o to, aby byl co nejdříve za námi. Nakupovat rychle a efektivně je ovšem náročné, pokud se staráme o to, co a pro koho nakupujeme, a zároveň se snažíme číst informace o výrobcích uvedené na obalu.

nakupování

„Není divu, že se z nakupování může stát břemeno, které stojí nejen peníze, ale i spoustu času a energie,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu Herbalife Nutrition.

„Ačkoli je nakupování nezbytné, existují způsoby, jak si ho zjednodušit." Zde je deset praktických tipů, jak nákupy zefektivnit a zbavit se s nimi spojeného stresu.

Nakupování začíná doma

1. Zorganizujte si spíž, ledničku a mrazák
Když v nich budete mít pořádek, bude mnohem jednodušší zjistit, čeho máte dostatek a co naopak chybí. Investujte trochu času, udělejte si v potravinách pořádek a snažte se ho udržovat. Nebudete se tak muset před každým nákupem probírat jídlem ve snaze zjistit, co je potřeba nakoupit.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Práce z domova přibývá, ale není pro každého
Odborník radí, jak si najít dobrou práci
Komu lze nařídit práci ve svátek a co za to?

2. Veďte si průběžný nákupní seznam
Lepší než sepisování seznamu těsně před nákupem je vést si ho průběžně. Pověste ho někam, kde bude celé rodině na očích. Povzbuďte je, ať do něj zapisují potraviny, které docházejí.
Někteří lidé si raději fotí obsah ledniček a spíží, aby poté snadno poznali, co v nich chybí. To může také fungovat, ale hrozí, že tak zapomenete na jiné položky, např. toaletní papír či kancelářské potřeby.

3. Plánujte jídla dopředu
Než začnete plánovat jídla, podívejte se, jaké potraviny ve vaší domácnosti je nutné brzy spotřebovat. Na internetu pak můžete najít způsoby, jak je využít.
Zkuste hledat recepty se společným základem. Budete tak potřebovat méně ingrediencí, což urychlí váš nákup. Až vyberete recepty, zkontrolujte své přehledně zorganizované potraviny a zjistěte, co chybí.

4. Vytvářejte nákupní seznam podle plánu prodejny
Když nakupujete pravidelně ve stejném obchodě, nejde o náročný úkol. Pokud prodejnu dobře znáte, seřaďte si položky na seznamu podle toho, v jakém pořadí je míjíte.
V případě, že nakupujete na různých místech nebo prodejnu ještě dobře neznáte, si rozdělte zboží na seznamu alespoň podle druhu (například mražené výrobky, konzervované výrobky, čerstvé ovoce a zelenina apod.). To vám v obchodě ušetří spoustu času stráveného vracením se pro položky, na něž jste zapomněli.

Nákup v obchodě

5. Vyčleňte si na nákupy pravidelně čas
Celý proces nákupu bude snazší, pokud si pro ně v kalendáři stanovíte pravidelný termín. Budete tak mít dostatek času určeného jen na nákup a nebudete v časovém presu. Při neplánovaných nárazových návštěvách obchodu navíc nebudete tak dobře připraveni, a je tedy pravděpodobné, že na něco důležitého zapomenete.

6. Vyhněte se přeplněným obchodům
Nákupní špičky bývají obvykle odpoledne a o víkendech. Nejklidnější bývají obchody uprostřed týdne, vůbec nejlepší je pak nakupovat ráno. Pokud je to možné, nenakupujte, když máte hlad, jste unavení nebo v čase, kdy obvykle večeříte.

7. Nakupujte tam, kde to znáte
Pokud nakupujete stále na stejném místě, určitě se v obchodě dobře vyznáte. Nakupovat pokaždé jinde naopak znamená nutnost zorientovat se v neznámém prostředí. I různé prodejny stejného řetězce jsou totiž často rozvrženy jinak. Nakupování tam, kde to dobře znáte, tak přináší značnou časovou úsporu a méně stresu.

8. Je lepší nakupovat ve více lidech
Pokud jste s partnerem či partnerkou při nákupech naladěni na stejnou vlnu, může spolupráce nákup výrazně urychlit. Rozdělte si třeba nákupní seznam a každý sežeňte půlku zboží. Pokud vás ovšem přítomnost vaší drahé polovičky nebo dětí zpomaluje či vede k tomu, že kupujete neplánované zbytečnosti, bude lepší nakupovat bez jejich pomoci.

9. Postavte se do nejkratší fronty
Zní to jako samozřejmost, ale spousta lidí přemýšlí až v poslední chvíli nad tím, jaká fronta u pokladny bude postupovat nejrychleji. Je lepší se řadit za zákazníky s baleným zbožím nebo budou rychlejší ti, kteří toho mají ve vozíku nejméně?
Podle bývalého středoškolského učitele matematiky, který se rozhodl tento problém vyřešit pomocí složitých výpočtů, je v 70 procentech případů nejrychlejší frontou ta nejkratší. To platí i v případě, že jsou vozíky v ní poměrně plné. Expresní pokladny tudíž nemusí být vždy tou nejlepší volbou.

10. Když vybalíte nákup, vraťte nákupní tašky zpět do auta
Pokud jezdíte na nákup autem a nechcete zatěžovat svou peněženku a životní prostředí kupováním igelitek, vozte si nákupní tašky vždy s sebou a mějte je tak neustále k dispozici. Pokud budou některé z nich špinavé, vyperte je, zbylé ale raději vraťte ihned do auta.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Deset tipů, jak nakupovat rychleji a bez stresu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci