Nezneužívá někdo vaše dítě přes jeho tablet či počítač?

21.2.2020 00:00   |   Děti
Počítač, tablet nebo chytrý telefon je dnes snem každého školáka, a proto také dobrým dárkem. Dali jste vašim dětem také rady, jak přístroj bezpečně používat, jak nenaletět podvodníkům, kterými se to na internetu jen hemží?

kyberšikana

Možná právě teď pominulo prvotní nadšení z nové hračky a syn či dcera už se budou moci soustředit na rady a základní principy zacházení s elektronickými kamarády.

„Před tím, než děti necháme samostatně využívat tato zařízení a pohybovat se na internetu, doporučujeme zavést pravidla, která bude celá rodina respektovat a dodržovat,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

„Dodržování několika jednoduchých zásad týkajících se zabezpečení mobilních zařízení i bezpečné komunikace obecně je základem toho, aby se naše děti naučily využívat výhody mobility ve svůj prospěch a vyhnuly se úskalím, která s tím souvisejí,“ dodává Jan Dvořák.

Video
Trailer k celovečernímu dokumentárnímu filmu V síti, který otevírá doposud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu.

Chránit si soukromí

Stejně jako v reálném životě nemají děti říkat cizímu člověku kde bydlí, co budou odpoledne dělat nebo kdy nebude nikdo doma, i na sociálních sítích a na internetu obecně by neměly zveřejňovat žádná soukromá osobní data.

S rozmyslem uvádět například na facebook kde bydlí, kdy a kam pravidelně chodí na kroužky, co je baví – vždy je třeba se zamyslet nad tím, co o sobě sdělují veřejně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí
Nezakazujte dětem internet. Ochraňte je před riziky
Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

Zkuste dětem nabídnout, že se podíváte, co o nich na sociální síti úplně cizí lidé, a vysvětlete, že na jejich profil se nedívají jen kamarádi.

Pravidla počítačové bezpečnosti

Není to jednoduché, ale zkuste dětem vysvětlit jedno ze základních pravidel – dobře zvolit přístupové heslo. Je třeba volit jiná hesla než 1234, pravidelně je měnit, nepoužívat stejné heslo k různým službám a nikomu svá heslo neprozrazovat.

Zvláště u menších dětí je na rodičích, aby nezapomněli na antivirový program s pravidelnými updaty, využití firewallu, či speciálních programů na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z těchto programů jsou pro domácí účely zadarmo.

Chránit svá data

Ani dospělí si často neuvědomují, že by měli chránit svá data (nebo je alespoň zbytečně nenabízet k odcizení) a riskují třeba při využívání nezabezpečených WiFi sítí, kde může mírně zkušený hacker s vybavením v řádu stokorun komunikaci poměrně jednoduše sledovat.

Když už se do takovéto sítě přihlašujete, vyvarujte se využívání takových služeb, kde by mohlo být „odposlechnuto“ heslo, a následně zneužita identita – například web maily, internetové obchody, placené přístupy k různým zdrojům.

Po návštěvě veřejné sítě je dobré ji z telefonu nebo tabletu odmazat.

Nebát se zeptat

Děti by měly vědět, že nemají instalovat programy a vylepšení, pokud si nejsou jisty, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, nebo co instalace obnáší. Když nevíš, zeptej se, najdi radu zkušenějšího…

Děti by měly dávat pozor například u serverů nabízejících hry zdarma, protože při jejich stahování a instalaci mohou nainstalovat i nevítané hosty v podobě škodlivého programu nebo počítačových virů. A pokud nevědí, je lepší se zeptat, než zkoušet „co to udělá“.

Dbát o svůj přístroj

Pokuste se svým potomkům vysvětlit, co mohou a nemohou na počítači dělat. Objasněte jim, proč není vhodné neomezeně pouštět na počítač své kamarády a jak lze zneužít jejich virtuální identitu.

Nebýt důvěřivý

Je třeba dětem objasnit, proč nelze přijímat nabídky přátelství od lidí, které znají jen ze sociální sítě, nebo je o ně žádat. A už vůbec že není možné se s takovými lidmi scházet.

Svěřit se s problémy

Pokuste se je přesvědčit, že tak jako v reálném životě, ani negativní zkušenosti z internetu by si neměly nechávat pro sebe. Pokud děti někdo ponižuje, obtěžuje, pronásleduje, nebo jim dokonce vyhrožuje, měly by se vám svěřit, protože věří, že jim poradíte a ochráníte je.

A na závěr obecně platná zásada – ideální je s dětmi hovořit jako rovný s rovným i o tom, co je zajímá či co je potkalo ve virtuálním světě. Abyste věděli, co vaše dítě zajímá, na jakých sociálních sítích sdělují své zážitky.

V případě potřeby pak můžete efektivněji zasáhnout.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nezneužívá někdo vaše dítě přes jeho tablet či počítač?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci