Nebojte se Vojtovy metody! Pomáhá dětem i dospělým

3.12.2019 00:00   |   Děti
Vojtova metoda neboli metoda reflexní lokomoce představuje diagnostický a léčebný postup, jehož autorem je prof. MUDr. Václav Vojta, DrSc. Používá se k terapii hybných poruch od narození až do dospělého věku.

Vojtova metoda

Václav Vojta (1917 – 2000) byl dětský neurolog, který v roce 1968 emigroval do Německa, kde působil jako vědecký pracovník.

Jeho metoda reflexní lokomoce nyní tvoří nedílnou součást moderních fyzioterapeutických postupů v neurologii, traumatologii a ortopedii u dětských i dospělých pacientů. Při terapii jsou stimulovány určité zóny na těle pacienta v jasně definovaných polohách – na zádech, na boku, na břiše a dalších.

„Stimulací dochází k vysílání podnětů do mozku, které aktivují dva vrozené pohybové komplexy: reflexní plazení a reflexní otáčení,“ vysvětluje Mgr. Ivana Slavíková, fyzioterapeutka z Rehabilitační ambulance Nemocnice Mělník.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?
Když má potomek nadváhu
V léčbě dětské obezity chybí vůle rodičů

V těchto pohybových komplexech jsou obsaženy všechny základní prvky lidského pohybu vpřed. Cílem Vojtovy terapie je ovlivnit centrální nervový systém tak, aby pacienti mohli použít hybné programy, které kvůli své poruše dosud nemohli využívat.

„V ideálním případě by se efekt terapie měl projevit ve zlepšení spontánního pohybu a držení těla,“ dodává fyzioterapeutka.

Včas začít!

Nejčastěji bývá Vojtova metoda indikována dětským lékařem, neurologem či ortopedem a je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Zcela zásadní je včasná diagnostika a zahájení terapie u novorozenců se známkami nefyziologického vývoje nebo hybnými poruchami.

Pokud dítě nemá k dispozici normální motoriku, pak používá náhradní motorické modely. Ty se častým používáním fixují a mohou znemožnit nástup motoriky normální. Fixace náhradních pohybových modelů začíná již v 6. týdnu života a vrcholí v 7.–9. měsíci věku dítěte.

„Mají-li tedy rodiče určité pochybnosti a chtějí se ujistit, zda probíhá psychomotorický vývoj jejich děťátka ideálně, mohou také například přijít na placenou konzultaci k fyzioterapeutovi bez poukazu od lékaře,“ vysvětluje Ivana Slavíková.

Jak terapie probíhá

Terapii vede speciálně vyškolený terapeut, který má absolvovaný certifikovaný vzdělávací kurz Aplikované vývojové kineziologie podle Vojty. Ten dítě vyšetří, stanoví hlavní problém jeho současného stavu a vytyčí cíl terapie.

Rodiče rovněž zaučí v technice provádění této metody, kdy jim cviky názorně předvede a vysvětlí.

„Oni totiž při aplikaci Vojtovy metody sehrávají rozhodující roli. Jsou jejími hlavními vykonavateli, s dítětem ji aplikují doma několikrát denně. Součástí terapie jsou pravidelné kontroly u terapeuta, který případně program upravuje,“ zdůrazňuje Ivana Slavíková.

Vojtova metoda nebolí

Vojtova metoda je maximálně účinná, zároveň však pro kojence a malé děti nezvyklá a velmi namáhavá. Častokrát se tak stává, že kojenci během terapie pláčou.

Děti většinou nepláčou při Vojtově metodě kvůli bolesti. Jednak musí podat určitý výkon, musí se tedy namáhat, cítí se třeba nepohodlně v zaujaté poloze, také provádějí pro ně nezvyklé pohyby anebo prostě chtějí v dané chvíli dělat něco jiného.

„Rodiče by proto neměli zapomínat na to, že především pro kojence představuje pláč důležitý výrazový prostředek, pomocí kterého v tomto období komunikují. Neumí jinak svému okolí sdělit, že se jim něco nelíbí,“ upozorňuje terapeutka.

Bývá pravidlem, že po krátké době, kdy si kojenci na terapii přivyknou, už není pláč tak intenzivní a v přestávkách při jejím provádění i po ní se dítě rychle uklidní.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nebojte se Vojtovy metody! Pomáhá dětem i dospělým

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci