Čerstvý vzduch dětským očím prospívá, monitory škodí

29.8.2017 00:00   |   Děti
Vývoj zraku je plně ukončen až v sedmém roce života. Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců.

oči

Běžně oči „hlídají“ pediatři na pravidelných dětských prohlídkách. Pokud mají rodiče pocit, že reakce na zrakové podněty není dostatečná, dítě neotáčí hlavičku za hračkami, nereaguje nebo naopak přehnaně reaguje na světlo, měli by to neprodleně probrat s obvodním lékařem, nebo zajít za specialistou.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Špatné sluneční brýle škodí více než žádné
Mají vaše děti funkční sluneční brýle?
Volně prodejné brýle raději nekupujte

„Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E nebo C.“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Co oko ohrožuje

„Neméně důležitý je též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinek nebo lutein, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce,“ dodává přednosta.

Moderní doba přináší mnoho faktorů, které správný vývoj oka ohrožují. Děti tráví hodiny u monitorů počítačů, doslova přilepeny na displejích tabletů a mobilních telefonů.

Stále méně se pohybují na čerstvém vzduchu. U českých dětí jsou to v průměru necelé dvě hodiny denně. Navíc jsou jejich oči po velkou část dne vystaveny nevhodnému umělému osvětlení.

Nejškodlivější jsou zářivky, které stále ještě najdete ve více než sedmdesáti procentech školních zařízení. Problém je také s nedostatečným osvětlením především v učebnách a s osvícením školních tabulí.

„Dlouhodobé působení takového světla oči rychleji unaví, může vést k bolestem hlavy a v konečném důsledku i ke zhoršení zraku dítěte. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu,“ zdůrazňuje Pavel Stodůlka.

Ach, ty počítače...

Nevhodné je také dlouhodobé hraní počítačových her, obzvlášť na malých displejích mobilních telefonů.

Počítačová gramotnost je v dnešní době samozřejmě důležitá. V předškolním věku ale počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku opravdu uškodit.

„Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, omezte dobu, kterou u nich tráví, maximálně na půl hodiny denně. Důležité je také to, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Když lékař dítěti předepíše brýle, mělo by je opravdu poctivě nosit. Pomůže správný výběr obrouček a motivace v rodině.

Brýle lepší, než čočky

„Na trhu je dnes velké množství brýlových obrub pro děti, a tak je z čeho vybírat. Rodiče by nicméně neměli zapomínat, že nevybírají brýle pro sebe a že se nové brýle musí líbit především jejich potomkovi.

Brýle pro děti by měly být dobře nastavitelné a vydržet drsnější zacházení. Děti jsou od přírody živější, a tak je dobré vybírat obruby z odolných, ohebných a netříštivých materiálů, ideálně v oblých tvarech.

„Samozřejmostí jsou dioptrická skla z obtížně rozbitelných plastů. Naopak kontaktní čočky se u dětí doporučují méně často. Obvykle pouze tehdy, pokud je to z lékařského hlediska nezbytné, například u komplikovanějších vad, případně u malých sportovců,“ doporučuje šéf Gemini.

Pozor na slunce a úrazy

V létě tráví děti více času venku. Nejenom u moře jsou jejich netrénované oči vystaveny agresivnímu slunci. Dětské oči je třeba chránit kvalitními slunečními brýlemi s označením UV400.

„Je důležité, aby si děti na nošení slunečních brýlí zvykaly co nejdříve. U těch menších pomůže alespoň čepice s kšiltem nebo klobouček. Pokud dítě nosí dioptrické brýle, rozhodně je v létě nevyměňujte za sluneční. Dioptrická skla už UV filtr obsahují,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Nezapomínejte ani na brýle do vody. Voda v bazénech i přírodních nádržích často obsahuje škodlivé bakterie, které oči podráždí a mohou vyvolat i zánět.

Při letních aktivitách může snadno dojít i k mechanickému poranění oka.  „Pokud k tomu dojde, je třeba oko nechat co nejdříve prohlédnout lékařem. Včasnou léčbou předejdete možnému trvalému poškození zraku dítěte,“ varuje Pavel Stodůlka.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Čerstvý vzduch dětským očím prospívá, monitory škodí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci