Vibrační lehátka zpomalují rozvoj pohybového aparátu

26.7.2017 00:00   |   Děti
Velmi populární pomůckou mezi rodiči malých dětí a kojenců jsou v posledních letech vibrační a hrací lehátka. Jak ale působí na pohybový aparát našich děti?

vibrační lehátka

„V případě umísťování dětí či kojenců do lehátek nebo třeba do autosedaček v podstatě nezáleží na tom, zda se jedná o lehátko vibrační či normální,“ zdůrazňuje MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Tyto pomůcky mají pevnou konstrukcí, využívají popruhy, které dítě v sedačce či lehátku fixují, aby nevypadlo. Jejich nejdůležitější úkol je splnit požadavky bezpečnosti dítěte.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Miminka pláčou v jazyce matky
Agresivita je mor, napadá i děti
Ta ostuda! Syn ukradl dvě čokolády

„Bohužel tím je značně omezen volný pohyb dítěte a může docházet k pomalejšímu rozvoji motorických funkcí, především když je dítě v těchto lehátkách nebo sedačkách dlouhodobě. Rizikovější je to pro děti, které už začínají samy lézt, stavět se a chodit,“ říká primářka.

„Přestože lehátka s hrazdičkami na zavěšení hraček mohou děti motivovat k zájmu o ně, jejich pohyb je limitován konstrukcí daného lehátka a upevnění v něm. Proto je potřeba tyto pomůcky používat pouze po dobu nezbytně nutnou,“ varuje lékařka

Pozor na dlouhodobé užívání

Negativní vliv na pohybový aparát při používání lehátek není tak velký, jako u chodítek. V lehátku je dítě více či méně schoulené a je omezen jeho volný pohyb. Malý kojenec, který většinu času prospí, není až tak ohrožen.

„Špatný vliv se může projevit spíše při dlouhodobém užívání při bdění například i několik hodin denně, navíc ještě třeba v kombinaci s autosedačkou. Vetší pozor si tedy musíme dávat u větších dětí, abychom je dlouhodobě nevystavovali omezenému pohybu,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová

Když už se děťátko začne více pohybovat, zvedá hlavičku a zkouší se otáčet, je nejlepší ho položit na rovnou podložku, například na zem. Je to bezpečné, dítě nemůže nikam spadnout, a zároveň má dostatek prostoru, aby se mohlo volně pohybovat, pozorovat a vnímat svět kolem sebe.

Dochází tak k lepšímu psychomotorickému rozvoji a nácviku pohybových funkcí. Pohybový vývoj je individuální pro každé dítě. V případě, že má dítě dostatek volnosti v pohybu, dochází k přirozenému motorickému vývoji dle jeho individuálních možností a k optimálnímu nastavení pohybového aparátu.

Pokud dítě nemusíte v lehátku či sedačce nechávat z důvodu bezpečnosti, je přirozenější mu buď věnovat pozornost, nebo ho nechat se volně hýbat, aby se mohl přirozeně vyvíjet jeho mozek a pohybový aparát.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Vibrační lehátka zpomalují rozvoj pohybového aparátu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci