Mají vaše děti sluneční brýle? A jsou funkční?

17.6.2016 00:00   |   Děti
Těžko si představit, že do slunného dne nebo dokonce na pláž vyrazíme bez slunečních brýlí. A mají stejnou šanci chránit si oči i malé děti?

děto s aluneční brýle

Dospělí schovaní za tmavými skly a dětské oči bez jakékoli ochrany – to je častý obrázek, který je během léta možné spatřit téměř kdekoli. Podle průzkumů až 97 procent Čechů nevyrazí na slunce bez slunečních brýlí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná.

Dětský zrak je ale třeba před slunečními paprsky chránit stejně intenzivně jako ten dospělý. „Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by měly mít zajištěnou ochranu očí proti UV záření,“ tvrdí Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Špatné sluneční brýle škodí více než žádné
Sluneční brýle, náš krásný doplněk
Volně prodejné brýle raději nekupujte

Hlavní je UV filtr

„Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné,“ vysvětluje oční specialista.

„ Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři – ať už pro dospělé či dětské sluneční brýle,“ popsal Pavel Stodůlka.

Právě UV filtr je pro kvalitní ochranu zraku rozhodující, barva skel tolik podstatná není. Nekvalitní sluneční brýle mohou zraku ublížit víc, než kdyby člověk žádné neměl.

Tmavá zrada

„I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou víc ublížit než pomoci. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ varoval přednosta kliniky.

Dětské sluneční brýle jsou vyráběny v různých velikostech, jak ale poznat tu správnou? „Poznat správnou velikost dětských slunečních brýlí je bez jejich vyzkoušení takřka nemožné. Rodičům určitě nedoporučuji kupovat brýle na internetu,“ varuje oftalmolog.

V optikách jsou k sehnání sluneční brýle různé šířky, délky straniček a různé velikosti samotného sklíčka. Důležité je, aby brýle netlačily po stranách ani za uchem a hezky seděly na nose. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké a řasy by se neměly dotýkat skel.

Většinu typů slunečních brýlí lze ještě upravit. Pokud mají plastové stranice, je možné je po nahřátí tvarovat tak, aby dobře seděly za ušima, nebo je zahnout, aby nepadaly.

Chyba se projeví v dospělosti

„Kvalitní brýle mohou navíc zejména u dětí v případě úrazu oči mechanicky chránit. Naopak brýle vyrobené z nekvalitního materiálu se mohou roztříštit v ostré úlomky a oči poranit,“ dodal Pavel Stodůlka.

Poškození zraku z dětství v důsledku slunečního záření se může projevit až v dospělosti. UV záření může působit na spojivku a s tím spojený výskyt pigmentací, které mohou v dospělosti v ojedinělých případech přejít i v melanom oka.

„Ten se podle výskytu léčí odstraněním, případně samostatně radioterapií či v kombinaci. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ popsal možné komplikace šéf oční kliniky.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Mají vaše děti sluneční brýle? A jsou funkční?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci