Teenageři by měli hubnout změnou životního stylu a nikoliv sami

26.7.2013 00:00   |   Děti
Období dospívání není a nikdy nebylo jednoduché, zřejmě si na něj pamatujeme všichni. Člověk si v této době začíná uvědomovat sám sebe a těžko hledá jistotu a sebevědomí. Se sebepoznáváním se pojí také větší důraz na fyzický vzhled a tělesnou hmotnost.

hubnutí dětí

Pokud nejsou váhové parametry ideální, neovlivňují pouze současné a budoucí fyzické zdraví teenagera, ale dopad mají i na jeho psychiku. Jaká je tedy ideální váha během dospívání a jak ji lze dosáhnout?

Epidemie nadváhy a obezity u dospělých je významným důvodem nemocí a úmrtnosti především ve vyspělých státech světa. V současné době se však pozornost obrací také na vzrůstající počty obézních dětí a dospívajících.

Trend k tloustnutí

„U dětí a mládeže bohužel sledujeme vzrůstající trend tloustnutí. Ve většině evropských zemích již mezi obézní musíme zařadit 10 procent populace v tomto věku a existují i země, například Itálie či Řecko, kde přesahuje počet obézních dětí a mladistvých 30 procent,“ říká odborná terapeutka a výživová specialistka Gabriela Knosová.

Může vás zajímat

V léčbě dětské obezity chybí vůle rodičů
Nadváhou můžete zkomplikovat život i dětem
Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk?

Kdysi převládal názor, že „oplácané“ dítě je zdravé a tloušťka v tomto věku nevadí. Současné výzkumy však tento zažitý mýtus vyvracejí. „Dlouhodobé studie ukazují, že obezita mládeže ve věku od 13 do 19 let s velkou pravděpodobností znamená také obezitu v dospělém věku a to především tehdy, pokud jsou obézní oba rodiče,“ podotýká specialistka na výživu.

S obezitou v raném věku se kromě rizika obezity v dospělosti pojí i významné zdravotní komplikace. V první řadě je to předčasná puberta a v pozdějším věku pak hrozí nástup typických nemocí, jako je cukrovka 2. typu, poruchy spánku, nedostatečná funkce jater, kardiovaskulární problémy či vznik žlučových kamenů.

Co je za tím?

Důvody obezity mladých aktivních lidí jsou předmětem mnoha diskusí. Zpočátku byl přikládán velký vliv genetickým dispozicím, které ovšem nevysvětlují prudký nárůst obézních jedinců v posledních letech.

„Přikláním se k tomu, že epidemii obezity má na svědomí především energetická nerovnováha. Základní otázka je tedy ta, zda energetický výdej dokáže pokrýt energetický příjem,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Kromě fyzických aspektů váha ovlivňuje i psychiku mladého člověka. Na první pohled nevinné poznámky okolí a rodiny mohou na duši zanechat hluboké šrámy, které se jen tak nezhojí a komplikují budování sebedůvěry i v dospělosti.

I vtip může uškodit

„Ve věku, kdy si člověk není ničím jistý je názor ostatních dvojnásob závažný. I hloupý vtip na kila navíc může roztočit spirálu s nepěkným koncem,“ připomíná Gabriela Knosová. Mladí lidé, především dívky, pak mají tendence uchylovat se k extrémnímu chování.

Svoji váhu začnou řešit buď drastickými dietami, které mohou vést až k poruchám příjmu potravy, nebo nezdravým přejídáním, jež je vrhá do hlubokých depresí. V obou případech pak není ohroženo jen zdraví, ale jde opravdu o život.

Jaká je tedy ideální váha dospívajících a jak jí lze dosáhnout? „V této věkové kategorii je váhu nutno řešit opravdu individuálně s přihlédnutím na potřeby organismu. Ten se stále vyvíjí a proto potřebuje všechny důležité látky pro správný růst,“ vysvětluje výživová specialistka.

Odborník to jistí

„Junioři by měli hubnout změnou životního stylu a vždy pod vedením zkušeného odborníka. Hubnutí tak po všech stránkách probíhá bezpečně a poskytuje záruku udržení váhy v budoucnosti,“ doplňuje.

„Mladí lidé potřebují informace o zdravém životním stylu, o racionálním stravování, které si pak mohou zažít a učinit z nich zvyk. To je ta nejlepší prevence proti tloušťce a obezitě,“ uzavírá odborná terapeutka a specialistka na výživu Gabriela Knosová.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Teenageři by měli hubnout změnou životního stylu a nikoliv sami

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci