Chystáme se do mateřské školy – Velký kalendář praktických rad

12.3.2013 00:00   |   Děti
Míří váš potomek do mateřské školy? Od zápisu k první cestě uplyne obvykle více než půl roku, lékaři a psychologové radí postupně na den D připravovat dítě i sebe. Ušetříte trápení oběma.

školka, příprava

Na první osamostatnění dítěte se mohou rodiče naladit a předejít tak nejčastějším problémům, které se vstupem do mateřské školy souvisejí. Týkají se především zdraví a adaptace. Dítě by si mělo předem zvykat na pobyt v kolektivu, na odloučení od matky i na potřebu přesně se vyjadřovat.

Zdraví dítěte pomůže udržet i správné oblékání a dodržování hygieny. Ještě než půjde do školky, mělo by se naučit samostatně se oblékat, mýt si ruce a používat toaletní papír po vykonání potřeby. Zároveň je dobré začít dítě zvykat na kolektiv a odloučení od matky.

Domluvte si očkování

Problémy s adaptací běžně trvají několik týdnů až dva měsíce. Vyplývají většinou z neschopnosti komunikovat s ostatními dětmi a uspokojit své potřeby bez pomoci matky. Děti se často straní společnosti nebo se projevují agresivně.

Může vás zajímat

Děti infekci přitahují. Umíte je ochránit?
Noční pomočování – pozor na stres!
Dětské koutky v centrech – ano či nikoliv

Ohledně zdravotní prevence si rodiče mohou nechat poradit na kontrole u pediatra, protože proti některým onemocněním, jako je třeba žloutenka typu A, se lze chránit očkováním. Malé děti si s oblibou strkají do úst vše, na co sáhnou.

Na virus žloutenky typu A jsou malé děti ze všech věkových kategorií celé populace nejvnímavější. Léčba je dlouhá a obvykle vyžaduje hospitalizaci a po vyléčení akutní fáze nemoci je třeba až několikaměsíční klidový režim, aby se onemocnění nevrátilo. To dítě značně omezí ve fyzických aktivitách a hrách.

Co radí dětská psycholožka?

„Nejčastější problémy pramení z odloučení, při loučení v mateřské škole se projeví pláčem a steskem po rodičích. Dále dělá problémy odmítání jídla či pití nebo rušení odpoledního klidu. Děti také často trápí problémy s komunikací,“ připomíná dětská psycholožka PhDr. Simona Hoskovcová (na snímku vpravo).

„Děti již nejsou s maminkou či chůvou, naopak se pohybují mezi svými vrstevníky a o pozornost paní učitelky se dělí s deseti až dvaceti kamarády. Pokud dítě není schopné vyslovit a správně formulovat své přání, narazí na nepochopení. V jeho důsledku se stáhne do sebe a začne se stranit kolektivu i paní učitelky,“ dodává psycholožka.

Další častou reakcí je agrese. Dítě například uhodí kamaráda nebo do něho kopne jen proto, že neví, jak ho vyzvat ke společné hře.

Na nástup do mateřské školy však lze připravit celou rodinu. „Vyzkoušejte si sama pohlídat skupinu malých dětí, vyšlete svou dceru nebo syna na víkend třeba k babičce a učte děti přesně vyjadřovat svá přání. Důležitá je i soběstačnost v oblékání, jídle a v denní hygieně,“ nabádá PhDr. Simona Hoskovcová.


Odměňte své dítě společenskou hrou z e-shopu Bambule.cz

VELKÝ KALENDÁŘ PRAKTICKÝCH RAD

Od zápisu k první cestě do mateřské školy uplyne obvykle více než půl roku. Za tu dobu by se dítě mělo naučit základním návykům, když si je ještě neosvojilo. A také máme dostatek času malého človíčka připravit na změnu, která přijde.

BŘEZEN: Nalaďte se na odloučení

Než začnete s osamostatňováním dítěte, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, jak změnu vnímáte vy jako rodiče. Extrémní pocity, jako třeba nechuť dítě předat do cizí péče nebo naopak nedočkavost, kdy už se dítěte na pár hodin „zbavíme“, se přenášejí na dítě a zhoršují jeho schopnost přijmout docházku do mateřské školy.

Tip pro rodiče: Zahrajte si na paní učitelku z mateřské školy.

Pozvěte si odpoledne domů vrstevníky vaší dcery či syna. Všímejte si, jaké chování se vám na ostatních dětech nelíbí a co je vám naopak milé. Považujete odpoledne za zdařilé, ale jste totálně vyčerpaní? Uvědomte si, že učitelka v mateřské škole má ve třídě deset až 25 takových „trpaslíků“ celý den.

Tip pro dítě: Začněte pracovat na jeho samostatnosti a schopnosti sdělovat své potřeby.

Než dítě začne chodit do mateřské školy, mělo by se umět samo napít, najíst, dojít si na WC a obléknout se. Také by mělo zvládnout požádat, pozdravit a rozloučit se

DUBEN: Kouzelné věty

Tip pro rodiče: Zjistěte si, jestli vaše mateřská škola nabízí adaptační program.

Adaptační programy obvykle umožňují postupné navykání dítěte. Z počátku přichází na dvě hodiny, pak na tři, až postupně zůstává v mateřské škole celé dopoledne. Některá zařízení dokonce umožňují účast rodičů.

Tip pro dítě: Veďte dítě k přesnému vyjadřování.

Komunikace je alfou a omegou mezilidského kontaktu. Mnohé potíže ve školce vyplývají z toho, že dítě není schopné komunikovat. Laskavě ale důsledně po dítěti vyžadujte opakování správné formulace, až pak požadavek splňte: „Prosím, dej mi pít.“, „Děkuji za oběd.“, „Podej mi, prosím, …“

Může vás zajímat

Ochrání před žloutenkou jen mytí rukou?
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Pneumokok zabije v Česku 28 dětí ročně

Můžete také trénovat věty, které usnadní seznamování: „Jmenuji se ….“, „Jak se jmenuješ?“, „Pojď si hrát.“ Tyto věty musí dítě opakovaně slyšet, proto je spolu cvičte.

KVĚTEN: Výlet k mateřské škole

Tip pro rodiče: Mluvte o mateřské škole realisticky – dítě nestrašte, ale poukažte na změnu.

Na svých procházkách můžete chodit kolem mateřské školy. Nejlépe v době, kdy si děti hrají venku na zahradě, aby je váš potomek viděl. Mluvte o tom, co všechno děti v mateřské škole dělají, jaké to tam je. Můžete realisticky zmínit, že se zvýší nároky: „Budeš se tam oblékat a svlékat sám. Na podzim už to ale budeš určitě umět.“

Dítě byste však neměli mateřskou školou strašit. Určitě neprospějí věty jako: „Tam se s tebou nikdo mazat nebude, tam tě srovnají.“ „Ve školce ti nebude nikdo vyvářet jako já, tam budeš jíst, co přijde na stůl.“

Jděte společně s kamarádkou do mateřské školy vyzvednout její dcerku nebo syna. Vrstevníci se můžou podělit o dojmy a vaše dítě se přirozenou cestou seznámí s prostředím. Nebude pro něj tak cizí, až tam půjde poprvé.

Tip pro dítě: Pokročte v samostatnosti.

Trénujte samostatnost hlavně v oblékání a jídle. Pro rodiče je často pohodlnější a rychlejší, když dítě obléknou nebo nakrmí, ale takový přístup dítě neposouvá k samostatnosti.

ČERVEN: Hry ve skupině

Tip pro rodiče: Pozorujte chování dítěte ve skupině.

Povzbuďte děti ke společné hře a snažte se do ní příliš nevstupovat. Pozorujte, jak se vaše dítě chová. Je vstřícné nebo ostýchavé? Připojí se ke hrám druhých nebo je vymýšlí?

Každé dítě – stejně jako dospělý – má svůj temperament a podle toho se chová k ostatním. To byste měli u dítěte respektovat, tolerovat ovšem nesmíte agresivní chování vůči druhým dětem.

Dítě by mělo slyšet výrazné „ne“ bezprostředně po tom, když někoho udeří nebo kopne. Můžete ho i na chvíli odvést a vysvětlit mu, proč to nemá dělat. Například: „Bolí ho to.“

Nabídněte i alternativní postup: „Chceš si půjčit jeho auto, tak ho popros, aby ti ho půjčil. Když ho nebude chtít půjčit hned, tak za chvilku... Jsi naštvaný, tak si dupni, ale nesmíš nikoho bít.“

ČERVENEC: Zkouška odloučení

Tip pro rodiče: Zaměřte se na hygienu, zejména pak schopnost dítěte dojít si na toaletu.

Dítě kolem tří let by mělo samostatně zvládnout malou potřebu. Při velké potřebě možná potřebuje pomoc s utřením, ale i to je třeba trénovat. Následné umytí rukou by se mělo dít automaticky.

Dítě už by mělo být celkem samostatné – trénujete ho v hygieně, oblékání i svlékání. Měsíc před nástupem do mateřské školy se již musí umět samo najíst a vyjádřit.

Tip pro dítě: Zkoušejte delší výlet a pobyt bez maminky.

Svěřte dítě na pár hodin nebo dní do péče prarodičů, kamarádů nebo jen jednoho rodiče. Zvláště společný výlet tatínků s dětmi je zdrojem mnoha veselých zážitků. Maminky by měly v té době potlačit pokušení volat a vyžadovat informace každé tři hodiny.

SRPEN: Den D se blíží

Tip pro rodiče: Osobní zkušenost s hlídáním dětí vám pomůže pochopit jednání učitelek.

Zopakujte si cvičení z jara a vezměte si na půl dne na starosti pár vrstevníků svého dítěte. V ideálním případě to mohou být děti, které se také chystají do mateřské školy. Vzájemně se seznámí a vy si částečně připomenete roli, kterou má ve třídě paní učitelka.

Visí vám dítě od sousedů celou dobu na noze? Jiné se třikrát počůralo a páté pořád brečí? Jaké to je? Tato zkušenost vám pomůže správně nastavit očekávání na rozsah a možnosti učitelské péče.

Tip pro dítě: Chystejte se do mateřské školy.

Ke konci srpna začněte o mateřské škole mluvit a společně se na ni chystat. Zapojte do příprav i dítě: „Jdeme koupit bačkůrky, můžeš si vybrat barvu.“ Dítě si také může vyzdobit pytel na oblečení, vybrat ručník atd.

ZÁŘÍ: První den je tu!

Tipy na závěr:

  • Rozloučení v šatně by mělo být milé, ale rozhodné. Pomůže krátký loučící rituál. Rychlý útěk, ani hodinové scény mezi dveřmi dítěti neprospějí. Vhodný je i nějaký talisman – oblíbený plyšák či dečka. Můžete pak říct: „Když ti bude smutno, tak se přitul k Ušákovi a pak to bude lepší.“
  • Plňte své sliby. Pokud řeknete, že přijdete po obědě, pak to musíte splnit. Důvěra dítěte ve vaši spolehlivost usnadní jeho odloučení.
  • Neslibujte odměny za pobyt v mateřské škole z několika důvodů: dítě může vnímat, že mateřská škola je něco nepříjemného, za co musí být odměněn. Může také prožívat dvojitý stres z toho, že bude plakat a tím pádem nedostane slíbenou odměnu.
  • To ovšem nebrání oslavit první den v mateřské škole například návštěvou cukrárny.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chystáme se do mateřské školy – Velký kalendář praktických rad

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci