První návštěvy zubaře by měly být pro děti zábavou

10.1.2020 00:00   |   Děti
Je důležité umět správně pečovat o mléčné zuby a naučit chodit dítě i na pravidelné návštěvy stomatologa. Pokud mléčné zuby vypadnou příliš brzy, mohou druhé zuby přinést zdravotní komplikace.

děti zuby

Správně se starat o mléčné zuby je důležité i protože se velmi rychle kazí. Dětské zuby jsou menší a menší je i vrstva skloviny která je chrání. Ta je navíc méně mineralizována (zpevněná). V důsledku to znamená, že kaz na dětském zubu vzniká rychleji.

Kartáček na prsty

S čištěním zubů je ideální začínat hned po prořezání prvních zubů do úst. Nejprve se zuby otírají plenkou, potom se většinou používá tzv. prsťáček (kartáček na prst). Jakmile jsou zuby více povyrostlé přichází na řadu malinký dětský kartáček.

Technika čištění je stejná jako u dospělých, ale většinou je to limitováno spolupráci s dítětem.  Děti zubní pastu často polykají. Ideální je s ní proto začít čistit až tak od dvou let dítěte. Pasty dáváme jen malé množství.

Prvních 10 let s rodiči

Aby si děti zvykly na kartáček, tak jim ho dáváme do ruky, jakmile ho dokáží dobře udržet. Platí ale pravidlo, že cca do 10 let musí rodič zuby dočišťovat. Děti nemají ještě vyvinutou jemnou motoriku a nezvládnou si chrup dobře vyčistit.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Džusy a limonády ničí zuby!
Zuby si čistí nesprávně osm lidí z deseti
Jen lékař poradí, jak na bílé zuby

Důležité je také využívání mezizubních pomůcek. U dětí používáme nit a ideálně i mezizubní kartáček  - byť jen malý, ale vytváříme tak návyk do dospělosti,“ radí MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Pozor na sladké nápoje

Zubní kaz vzniká úplně stejně jako u stálých zubů. Jen probíhá rychleji.Zásadní roli mají cukry z potravy, ať už je to mléko, příkrmy nebo cokoliv jiného.

Pokud ale dítě dodržuje základní zásady správného čištění chrupu, tak se o vznik kazů tolik nemusíme obávat. Zároveň je ale dobré příjem určitých potravin malinko omezit.

„Vhodné není dávat dětem pít po celý den sladké ovocné nápoje, které dítě při pití tzv. cucá. Pití pak protéká přes přední zuby a ty jsou tak vystaveny kyselému a sladkému a tím mají větší sklony se pak kazit. „Je to ale stejné jako se stálými zuby,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

K zubaři jak do herny

Dobré je začít chodit k zubaři co nejdříve. Ideálně po půl roce, kdy se začnou prořezávat první zuby. Je to důležité i z psychického hlediska dítěte.

„Dětský pacient si tak může zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci,“ připomíná dentista.

„Preventivně kontrolujeme zuby a radíme rodičům ohledně zubní hygieny. Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z toho udělat takovou hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí.

Dostane-li se do ordinace dítě s opravdu bolestivým kazem či úrazem je důležité, aby s námi „spolupracoval“ a nebyl vystresovaný. Stres ze zubaře z dětství se totiž může velmi snadno přenést až do dospělosti a člověku komplikovat život,“ uzavírá MDDr. Ondřej Šrámek.

ozz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: První návštěvy zubaře by měly být pro děti zábavou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci