Jak snížit spotřebu energií na vytápění

1.11.2017 00:00   |   Peníze
Kabáty a zimní bundy už jsme nasadili, kamna a kotle jsou v provozu. S příchodem zimy se možná už teď bojíte, jaké vyúčtování vám po topné sezóně přijde tentokrát.

energie úspory

Pokud však dáte na naše rady a doporučení, možná budete nakonec příjemně překvapeni. Přitom se nejedná o nijak složitá a nákladná opatření. Jak  na to?

1. Nepřetápějte a teplotu regulujte

V českých domácnostech bývá mnohdy přetopeno. A právě zde platí, že čím vyšší teplota, tím větší výdaje a naopak.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víme, jak ušetřit za teplo bez velkých investic
Triky, které ušetří pár tisíc ročně
Deset největších finančních zlozvyků

„Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1°C, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Není třeba, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. V ložnici většinou uvítáme nižší teploty, zatímco v obýváku si při sledování rádi přitopíme. Takový komfort například umožňují termostatické hlavice na radiátorech.

2. Umyjte a uvolněte radiátory

Jednoduchá úsporná opatření se týkají i radiátorů. Jednak je vhodné je zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty nebo nábytkem, nesušte na nich ani prádlo.

Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

3. Nevětrejte dlouho, zato účinně

Ani v zimě nezapomínejte větrat. Je to důležité pro udržení správného klima v místnostech. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání. Nebojte se otevřít okna dokořán a třeba i udělat průvan.

Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova.

4. Časté vypínání topení úspory nepřinese

„Velmi často se setkáváme u našich zákazníků s tím, že ačkoli říkají, že topení často vypínají, nedaří se jim spotřebu energií za vytápění snížit,“ zmiňuje Libor Holub.

Dle jeho doporučení je vhodné při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.

5. Neplatíte za energie zbytečně moc?

Jednoduchý způsob, jak za energie ušetřit, je najít si levnějšího dodavatele.

„Ačkoli je již topná sezóna, tak změna se těm, kteří ještě dodavatele elektřiny či plynu nezměnili, rozhodně vyplatí. Vždy totiž najdou alternativního obchodníka, který nabízí nižší ceny,“ připomíná Libor Holub.

Zároveň se nedívejte jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem.

Tip navíc:
Poraďte se s odborníkem a zdarma!

Pokud jste se rozhodli, že výdaje za energie ve svém rodinném rozpočtu zásadně zkrotíte, můžete se obrátit i na energetické poradce. Například odborníci z Bohemia Energy vám poradí s orientací ve fakturách, zaměří se na spotřebu a stáří vašich spotřebičů, podívají se na to, zda není čas přemýšlet o zateplení, či výměně oken, nebo zda si nepořídit vlastní solární elektrárnu.

„Výsledkem setkání jsou doporučení konkrétních úsporných opatření a případně pomoc s jejich realizací. Toto individuální poradenství je zcela zdarma a poskytujeme je všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ doplňuje Libor Holub.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak snížit spotřebu energií na vytápění

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci