Osmiboj pro ženy, aby si vyjednaly lepší plat

19.4.2017 00:00   |   Peníze
O rozdílu v platech mužů a žen netřeba diskutovat. Spíš co udělat, aby se věci pohnuly. Do velké  míry je potřebná větší asertivita a povědomí samotných žen o možnostech vyjednávání o platu.

vyjednávání plat

„Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát vyjednávat se zaměstnavatelem ohledně zvýšení platu,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz 

Jaké kroky zvolit, abyste dosáhla úspěchu? Zkuste následující „osmiboj“.

1. Poznejte svoji hodnotu

S pracovními pozicemi je to jako na realitním trhu s nemovitostmi. Mají svou tržní hodnotu a nejlepším způsobem, jak jí zjistit, je porovnat si plat na dostupných online platových portálech – jedním z nich jsou i Platy.cz.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit, když vám nechtějí vyplatit mzdu?
Domácnosti neumějí dobře hospodařit
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?

Základní údaj o hodnotě pozice v dané zemi je bezplatný, pokud si ovšem chcete zjistit detailní informace, kde jsou i platová pásma, region a finanční i nefinanční benefity spojené s danou pozicí, je možné zakoupit si detailní platovou analýzu.

Dalším zdrojem informací jsou různé personální agentury anebo takzvaní headhunteři.

2. Jak cenná jste pro firmu?

Zamyslete se a přesně si vypočítejte, co všechno umíte firmě nabídnout a jak ji reálně můžete pomoci dosáhnout stanovených cílů prostřednictvím svých znalostí a zručnosti. Plat je oboustranná dohoda, pokud mi společnost nabídne místo, znamená to, že jsem pro ni nejlepší možný kandidát.

Buďte si vědomi svých silných stránek, ale poctivě si také přiznejte, kde a v čem máte naopak rezervy.

3. Buďte náročnější při výběru práce

Platové ohodnocení na pozicích se liší i podle odvětví, regionu a velikosti firmy. Účetní, office manažer nebo marketingový pracovník i jiné pozice, jsou zpravidla lépe platově ohodnocené v silných odvětvích.

K těm patří oblast informačních technologií, farmaceutický průmysl, energetika, telekomunikace, elektrotechnika a podobně. Více vyděláte i ve velkých společnostech se zahraničním vlastníkem a platy jsou též vyšší ve větších městech.

4. Výšku platu nesdělujte nikomu

Na pohovoru neprozrazujte váš plat v předcházejícím zaměstnání. Například s odůvodněním, že to nepovažujete za potřebné, jelikož to byla jiná pozice, jiný region, jiná situace a podobně.

Informováním personalisty o výši platu se dostáváte do nevýhodného postavení, protože se bude orientovat podle vašeho předcházejícího platu a ne podle aktuální tržní hodnoty dané pozice.

5. Diskutujte o platu

Mnoho žen se bojí otevřít téma platu, protože mají strach z negativní odezvy. Zároveň se obávají toho, že budou vnímané ve špatném světle.

Ale uvědomte si, že už nejste teenager, který má strach z reakce rodičů a několika minut nepohodlí. Právě teď vám vyjednávání může přinést peníze třeba v hodnotě dovolené. Navíc myslete na to, že muži o platech vyjednávají běžně a suverénněji.

6. Mějte představu, kolik chcete

Nemusíte akceptovat hned první nabídku. Mějte v hlavě jasnou představu o tom, jaká je vaše nejnižší možná akceptovatelná suma a jaká je mzda, se kterou budete spokojená; a nebojte se ji vyslovit.

Zaměstnavatel má též platový rozsah na danou pozici a jistě nezačne na horní hranici. Proto se snažte najít dohodu, která bude přijatelná pro obě strany.  A tají si vyjednejte co nejvyšší možný základní nebo fixní plat, nezávisle od nabízených finančních a nefinančních benefitů.

Právě z tohoto platu se totiž odvozuje jádro odvodů do zdravotní a sociální pojišťovny, což má následně přímý vliv na výši sociálních dávek a váš budoucí důchod.

7. Chtějte adekvátní název pozice

Prostuduje si důkladně pracovní náplň daného pracovního místa a nebojte se požádat o úpravu pracovní pozice na relevantnější úroveň. Pokud máte několikaletou praxi, nestyďte se například požádat o slovíčko „Senior“ v názvu své pozice.

Myslete na budoucnost. Dobře znějící pojmenování pracovní pozice vám může pomoci v životopisu i v další kariéře. Stejně tak zareagujte, pokud vám zaměstnavatel neustále přidává nové zodpovědnosti. Nikdo nechce náročnější úlohy bez protihodnoty.

8. Omezte neplacenou práci

Na pracující ženy obvykle čeká doma takzvaná „druhá šichta“, a to péče o děti a příbuzné a práce v domácnosti. Ženy vykonávají výrazně větší objem neplacené práce než muži. Snažte se dohodnout v domácnosti pravidla a rozložit zdroje.

Eliminujte neplacenou práci i prostřednictvím cenově dostupné výpomoci v domácnosti a získaný čas věnujte sobě a svému osobnímu rozvoji.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Osmiboj pro ženy, aby si vyjednaly lepší plat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci