Ušetřit za elektřinu lze jednoduše i bez investic

14.7.2017 00:00   |   Peníze
Jak vypínáte televizor? Červeným tlačítkem ovladače, nebo spínačem na přístroji? Obvyklejší je první případ, bezpečnější ani úsporný ale není.

úspory

Léto je v plném proudu a mnozí se právě chystají na dovolenou. Před odjezdem je dobré věnovat pozornost i elektrickým a plynovým spotřebičům. Během volna lze ušetřit výdaje za energie a zároveň přístroje uchránit před případným zásahem blesku.

Co můžete, zcela vypněte

Zařízení, která nemusí být elektřinou napájena po dobu vaší nepřítomnosti, odpojte zcela ze zásuvek. Pohotovostní režim (stand-by) sice umožňuje ihned přístroje použít, ale zároveň stále spotřebovávají elektrickou energii.

Pokud během své dovolené úplně odpojíte zhruba pět zařízení ve stand-by režimu, může úspora za čtrnáct dní dosáhnout řádu desítek korun, v některých případech dokonce až 100 korun.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Víme, jak ušetřit bez velkých investic
Jak si správně (ne)vybrat rychlou půjčku?
Deset největších finančních zlozvyků

„Záleží na tom, o jaké typy spotřebičů se jedná, jaký mají příkon a také, kdy byly vyrobeny. Obecně lze říci, že čím starší zařízení máme, tím více při jejich úplném vypnutí ušetříme,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

„Pohodlí dálkových ovladačů stojí běžnou domácnost více než 1500 korun ročně. Proto se vyplatí přístroje odpojovat i v průběhu roku,“ dodává Libor Holub.

V případě, že vaříte na elektrickém sporáku, před dovolenou jej vypněte pomocí hlavního síťového jističe. Rovněž tak vypněte plynové spotřebiče, zejména když máte spotřebiče s takzvaným věčným plamínkem.

Pozor na bouřky

Preventivní odpojení přístrojů ze zásuvek se vyplatí zejména pro případ bouřek. Pokud blesk udeří v blízkosti bydliště do elektrického nebo telefonního vedení, v síti vznikne přepětí, které může zničit elektrospotřebiče v okruhu několika kilometrů. Zařízení takzvaně vyhoří.

A nezapomeňte odpojit televizi i od antény. V tomto případě může být zásah do rodinného rozpočtu již zásadní.

Ledničce dopřejte oddych

Jestli bude vaše dovolená delší, zvažte, zda ledničku nevyprázdnit, neodmrazit a zcela nevypnout.

„Velká námraza ledničkám ani vašim peněženkám rozhodně nesvědčí. Pokud je námraza větší než 3 mm, zvyšuje spotřebu elektrické energie až o 75 procent,“ uvádí Libor Holub z Bohemia Energy.

Vypnutou ledničku nechte pootevřenou, aby se uvnitř netvořily plísně a zápach. Během čtrnáctidenní dovolené se vám pak odmění úsporou v řádu desítek korun.

Mnohé dnešní chladničky nabízí prázdninový režim – funkci Holiday, která umožňuje nastavit teplotu na 12 ºC až 15 ºC. Tím se významně sníží spotřeba energie a zároveň se při ní nekazí trvanlivé potraviny a nedochází ke vzniku nepříjemného zápachu uvnitř ledničky.

Teplou vodu ani klimatizaci nepotřebujete

Řada domácností využívá k ohřevu vody elektrický bojler. I on vám může během vaší dovolené něco ušetřit. Nejlépe uděláte, pokud jej zcela vypnete nebo alespoň snížíte na minimum jeho teplotu.

Jestliže vám sousedé či známí budou chodit zalévat kytky, domluvte se s nimi, aby vám bojler těsně před návratem zapnuli a vy si tak budete moci dopřát teplou sprchu ihned po návratu.

V letních měsících často bojujeme s přehřátými místnostmi. V případě, že máte nainstalovanou klimatizaci, není důvod ji nechat zapnutou. Možná vaše klimatizace umožňuje načasovat její chod dopředu, a tudíž si ji můžete jednoduše naprogramovat na váš předpokládaný příjezd.

Stejně tak, jako si chcete o dovolené odpočinout vy, dopřejte oddychový čas i vašim domácím spotřebičům. Nebudete se muset obávat, zda se během vaší nepřítomnosti něco nečekaného nepřihodí – a navíc ještě ušetříte.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Ušetřit za elektřinu lze jednoduše i bez investic

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci