Ben Cristovao: Internet a opravdový život – to jsou propojené světy

29.4.2017 00:00   |   Společnost
Do kin přichází šokující film The Circle s Emmou Watson a Tomem Hanksem v hlavních rolích (přečtěte si TADY). Americký sci-fi thriller je o dokonalém životě sdíleném nepřetržitě, online.

sociální sítě, Cristovao

A jaký ve skutečnosti je život na internetu a sociálních sítích ví velmi dobře Ben Cristovao, zpěvák, textař, herec, vrcholový snowboardista a nový mistr Evropy v jiu-jitsu, který vstoupil do showbyznysu jako finalista první řady talentové soutěže Česko Slovenská Superstar (o soutěži jsme podrobně psali ZDE).

Podle významného ekonomického magazínu Forbes patří Ben Cristovao mezi naše internetové fenomény a je sedmou nejvlivnější osobností na největších sociálních sítích jako je Facebook, Instagram či YouTube.

Seznam se bezpečně

Premiéru sci-fi thrilleru The Circle si Ben pochopitelně nenechal ujít. Divákům pak navíc ještě představil projekt Seznam se bezpečně, který dětem i dospělým usnadňuje život na internetu, upozorňuje na jeho nástrahy a rizika komunikace na sociálních sítích.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nezakazujte dětem internet. Ochraňte je před riziky
Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!
Znáte netholismus, závislost na internetu?
Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí
VIDEO – Vilík to rozbalil na parketu a má 30 milionů

„Ještě stále mnoho lidí se domnívá, že na internetu nic nehrozí a že je to něco jiného, než opravdový život. Není to pravda, jsou to propojené světy! A na to se snažíme poukázat projektem Seznam se bezpečně,“ říká Ben Cristovao.

150 falešných Benů

„Já mám třeba jen na Facebooku falešných 150 profilů. A ten můj pravý profil mi Facebook smazal jako falešný,“ směje se Ben Cristovao, který se narodil do česko-angolského manželství. Rodiče se však rozvedli, když měl Ben čtyři roky a jeho sestře Biance bylo půldruhého roku.

Pokud jde o propojení internetu s reálným životem, zná Ben Cristovao dost závažných problémů, i když příklad, který nakonec uvedl, patří mezi ty spíše lehčí případy – je o tom, jak "obdržel" facku a navíc nezaslouženě:

„To bylo kvůli tomu, že kdosi z takzvaně ´mého´ – falešného – profilu psal jedné slečně. A já jsem pak dostal od její maminky facku jako hrom. V tu chvíli byl reálný život s tím online životem tedy propojený pořádně.“

V pasti kamer, kdy sdílet znamená sledovat

Ve filmu The Circle se Emma Watson ocitne v pasti kamer Toma Hankse. Ten ztvárnil šéfa všemocné společnosti Circle, pro jejíž předobraz si filmoví tvůrci vybrali firmy, jakými jsou Facebook, Google či YouTube.

Emma Watson v roli nadšené a poněkud naivní Mae souhlasí, že bude pod dohledem kamer žít život sdílený nepřetržitě, aniž tuší, že vše, co tak o sobě prozradí, může být kdykoliv zneužito.

Video
The Circle se sice prezentuje jako sci-fi, avšak mnohé z filmu již připomíná naši běžnou realitu, svět virtuálních přátelství a sdílení informací, soukromých údajů, které o sobě dáváme na internet, na sociální sítě...

„Strašidelné i děsivé je, že si dovedu představit žít takto nepřetržitě, online. Třeba jen týden, ale dovedu. A asi to tak má i spousta dalších lidí,“ říká Ben Christovao po shlédnutí filmu The Circle.

Soukromí na internetu si ale Ben snaží chránit: „Svojí kameře v telefonu rozhodně neukazuji vše. Mám svá místa a lidi, co v mém online životě nejsou.“

Vše je zneužitelné

Ve sci-fi filmu The Circle hlásá charismatický Tom Hanks jako vizionář naprostou otevřenost a sdílení životů bez tajemství a bez soukromí.

Ben Cristovao ale upozorňuje, že až takové sci-fi to ve skutečnosti není.

Lidé totiž běžně sdílejí, kde se zrovna nacházejí, co dělají i co skvělého zažívají nebo co je trápí.

A to všechno patří na internetu mezi velmi zneužitelné informace a nebezpečí, jakými se zabývá i projekt Seznam se bezpečně.

Budu zase víc přemýšlet

„Hodně dbám na to, abych věci dával na sociální sítě zpětně. Aby nebylo zřejmé, kde se v ten okamžik právě nacházím,“ dává Ben Cristovao zároveň jednoduchou radu všem uživatelům internetu.

„Stává se, že občas tuhle svou hranici překročím a zasdílím něco hned. Musím se ale přiznat, že film The Circle mně poněkud vyděsil, takže o těchto věcech budu zase víc přemýšlet,“ vysvětluje Ben Cristovao.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Ben Cristovao: Internet a opravdový život – to jsou propojené světy

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci