Máme hypotéku a rozvádíme se – co teď?

7.3.2012 00:30   |   Peníze
Zadlužili jsme se při romantickém pohledu do budoucnosti. Realita, vystřízlivění a rozchod. A také bezradnost, co se společným dluhem nebo hypotékou na byt. To je časté téma dotazů do naší poradny.

rozvod, poradna

Majetkové vypořádání manželů v případě rozvodu se pochopitelně netýká jen peněz a zisků, ale také hypoték a úvěrů, které vznikly v manželství nebo při podnikání.

Párů, které si v průběhu manželství pořídí úvěr na bydlení (hypotéku) a následně dojde k jejich rozvodu, v České republice stále přibývá. Rozvodem totiž končí každé druhé manželství a Česko tak patří k zemím s největší rozvodovostí v Evropě. „Možností, co v případě rozvodu udělat s bytem, na který mají manželé hypotéku, se nabízí několik,“ říká tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Rozvod? Dluhy? Poraďte se s odborníkem
Jak vypořádat majetek po rozvodu
Rozvod dohodou: Rychlé a elegantní

Partnera vyplatím

Pokud chce jeden z manželů v bytě nebo domě zůstat, nejjednodušším řešením je toho druhého vyplatit. Problémem však může být nedostatek financí. Vyrovnání s druhým partnerem by mělo vycházet z aktuální hodnoty nemovitosti a ta bývá nezřídka vyšší než původní cena.

Vyplacení se tak může značně prodražit. V případě, že nemovitost manželé kupovali společně na hypotéku, navíc bude muset ten, kdo chce v bytě nebo domě zůstat, kromě odstupného sám zvládnout také další splácení hypotéky. Je tu ještě jedno úskalí. Schopnost splácet hypotéku bez pomoci partnera banka pečlivě posuzuje a ne vždy musí vyvázání bývalého manžela z úvěru umožnit.

V situaci, kdy jeden z manželů nemůže převzít splácení hypotéky, protože jeho příjem není dostatečný, pak nezbývá, než se pokusit najít nového spoludlužníka (např. rodiče).

Byt prodáme a peníze si rozdělíme

V případě, že se manželé nemůžou dohodnout, kdo v bytě zůstane, nebo ani jeden z manželů nemá dostatečný příjem na to, aby sám zvládnul splácení hypotéky a ještě vyplatil toho druhého, je nejjednodušší hypotéku společně doplatit, byt prodat, a peníze si rozdělit. Lze prodat také nemovitost zatíženou hypotékou. Sice je to o něco složitější, ale v dnešní době již běžné.

„Každá z těchto možností však znamená domluvu s partnerem a bankou, u které máte hypotéku. Bez jejího souhlasu se neobejdete, ať se rozhodnete jakkoliv,“ uzavírá Pavla Hávová z ČSOB.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Máme hypotéku a rozvádíme se – co teď?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci