Jak vypořádat majetek po rozvodu
3.6.2009 00:00 | PenízeKaždá situace s rozdělováním majetku po rozvodu je samozřejmě jiná. Nicméně, problémy, které čtenáři našeho portálu řeší, jsou si velmi podobné.
I výplata je společná!
Největším úskalím při rozvodu je rozdělení společného jmění manželů (SJM). To, co si partneři pořídili v době trvání manželství, je jejich společným majetkem. Každý z nich má na něj stejná práva a stejně tak jej může i užívat.
Při rozvodu se tudíž často řeší, kdo, kdy a za čí peníze jaký majetek zakoupil. V případě SJM, kde nejsou vztahy upraveny předmanželskou smlouvou či zúžením SJM, je tato otázka v podstatě zbytečná. Nezáleží kdo za své peníze co koupil, neboť pořád se jedná o SJM. Je totiž přirozené, že jeden z manželů vydělává více a může toho tedy do SJM více pořídit. Ale je třeba říci, že už příjem nebo výplata obou manželů patří do jejich společného jmění.
PŘEČTĚTE SI TAKÉRozvodové omyly, aneb Opravte si názor |
Co společné není
Do společného jmění manželů ale nepatří majetek, který jeden z manželů získal:
- v dědictví – zdědí-li například po svých rodičích dům, nepatří tento dům do SJM;
- darem – pokud přímo jednomu z manželů někdo něco daruje, pak tento dar nespadá do SJM a je tak ve výhradním vlastnictví manžela, který dar obdržel;
- majetek, který jeden z manželů vlastnil před svatbou (jestliže tedy jeden z manželů vlastnil byt a jeho zařízení, pak i po svatbě zůstávají tyto věci jeho majetkem);
- věc, která svou povahou patří pouze jednomu z manželů (pokud například jeden z manželů nosí zubní protézu, je zřejmé, že tato věc patří výhradně jemu apod.).
Jak s dluhy
Nesmíme zapomenout ani na dluhy. Když dluhy vznikly v době manželství, pak je v případě rozvodu třeba tyto dluhy vypořádat.
Důležité je, zda peníze z dluhů, z půjček, byly použity ve prospěch rodiny (tedy na pořízení věcí v SJM), anebo je prostě jeden z manželů třeba prohrál v automatech, aniž by o takových půjčkách druhý z manželů vůbec věděl. V případě rozvodu je důležité tuto věc prokázat a zdokumentovat.
Rozdělení: Dohodou nebo soudem?
Majetek v SJM je možné rozdělit dohodou, což je také nevhodnější forma rozdělení. Nikoliv vždy jsou však manželé dohody schopni. Potom může o rozdělení na návrh i jednoho z manželů rozhodnout soud.
Soudu je však třeba veškerý majetek prokázat. Případně prokázat, který majetek je ve výhradním vlastnictví kterého z manželů – stejně tak se vyřeší i dluhy.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATPředmanželská smlouva? Vyplatí se, ale... |
Jde to i samo... za tři roky
Je také možné, že manželé nebudou SJM nijak řešit ani po rozvodu. V tom případě jejich společné jmění trvá ještě tři roky poté.
Pokud nedojde k jinému vypořádání, pak se vše vypořádá ze zákona. Například vlastnictví nemovitostí se změní ze SJM na podílové spoluvlastnictví – každý z manželů tedy bude vlastnit polovinu nemovitosti. Movité věci získá do svého výhradního vlastnictví ten z manželů, který je užívá.
Jestliže tedy jeden z manželů zůstal v bytě, který je v SJM (stejně jako vybavení – lednice, koberce, televize, pračka) a druhý z manželů byt opustil a ani po rozvodu ho celé tři roky neužíval, pak se má za to, že byt mají oba manželé v podílovém spoluvlastnictví, každý polovinu. Vlastníkem uvedeného vybavení bytu je ten z manželů, který v bytě zůstal a toto vybavení užíval.
miz
Přečtěte si také |
---|