Jak vypořádat majetek po rozvodu

3.6.2009 00:00   |   Peníze
Rozvod manželství znamená nejen rozpad partnerského vztahu (a mnohdy i osvobození z něj), ale také spory o děti a majetek. Na co se můžete připravit a na co máte po rozvodu nárok?

Jak vypořádat majetek po rozvodu

Každá situace s rozdělováním majetku po rozvodu je samozřejmě jiná. Nicméně, problémy, které čtenáři našeho portálu řeší, jsou si velmi podobné.

I výplata je společná!

Největším úskalím při rozvodu je rozdělení společného jmění manželů (SJM). To, co si partneři pořídili v době trvání manželství, je jejich společným majetkem. Každý z nich má na něj stejná práva a stejně tak jej může i užívat.

Při rozvodu se tudíž často řeší, kdo, kdy a za čí peníze jaký majetek zakoupil. V případě SJM, kde nejsou vztahy upraveny předmanželskou smlouvou či zúžením SJM, je tato otázka v podstatě zbytečná. Nezáleží kdo za své peníze co koupil, neboť pořád se jedná o SJM. Je totiž přirozené, že jeden z manželů vydělává více a může toho tedy do SJM více pořídit. Ale je třeba říci, že už příjem nebo výplata obou manželů patří do jejich společného jmění.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Rozvodové omyly, aneb Opravte si názor
Potřebuji výživné na sebe. Mám se soudit?
Přátelé se rozvedli, jak to poznamená nás?

Co společné není

Do společného jmění manželů ale nepatří majetek, který jeden z manželů získal:

  • v dědictví – zdědí-li například po svých rodičích dům, nepatří tento dům do SJM;
  • darem – pokud přímo jednomu z manželů někdo něco daruje, pak tento dar nespadá do SJM a je tak ve výhradním vlastnictví manžela, který dar obdržel;
  • majetek, který jeden z manželů vlastnil před svatbou (jestliže tedy jeden z manželů vlastnil byt a jeho zařízení, pak i po svatbě zůstávají tyto věci jeho majetkem);
  • věc, která svou povahou patří pouze jednomu z manželů (pokud například jeden z manželů nosí zubní protézu, je zřejmé, že tato věc patří výhradně jemu apod.).

Jak s dluhy

Nesmíme zapomenout ani na dluhy. Když dluhy vznikly v době manželství, pak je v případě rozvodu třeba tyto dluhy vypořádat.

Důležité je, zda peníze z dluhů, z půjček, byly použity ve prospěch rodiny (tedy na pořízení věcí v SJM), anebo je prostě jeden z manželů třeba prohrál v automatech, aniž by o takových půjčkách druhý z manželů vůbec věděl. V případě rozvodu je důležité tuto věc prokázat a zdokumentovat.

Rozdělení: Dohodou nebo soudem?

Majetek v SJM je možné rozdělit dohodou, což je také nevhodnější forma rozdělení. Nikoliv vždy jsou však manželé dohody schopni. Potom může o rozdělení na návrh i jednoho z manželů rozhodnout soud.

Soudu je však třeba veškerý majetek prokázat. Případně prokázat, který majetek je ve výhradním vlastnictví kterého z manželů – stejně tak se vyřeší i dluhy.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Předmanželská smlouva? Vyplatí se, ale...
Máme hypotéku a rozvádíme se – co teď?
Rozvod dohodou: Rychlé a elegantní řešení

Jde to i samo... za tři roky

Je také možné, že manželé nebudou SJM nijak řešit ani po rozvodu. V tom případě jejich společné jmění trvá ještě tři roky poté.

Pokud nedojde k jinému vypořádání, pak se vše vypořádá ze zákona. Například vlastnictví nemovitostí se změní ze SJM na podílové spoluvlastnictví – každý z manželů tedy bude vlastnit polovinu nemovitosti. Movité věci získá do svého výhradního vlastnictví ten z manželů, který je užívá.

Jestliže tedy jeden z manželů zůstal v bytě, který je v SJM (stejně jako vybavení – lednice, koberce, televize, pračka) a druhý z manželů byt opustil a ani po rozvodu ho celé tři roky neužíval, pak se má za to, že byt mají oba manželé v podílovém spoluvlastnictví, každý polovinu. Vlastníkem uvedeného vybavení bytu je ten z manželů, který v bytě zůstal a toto vybavení užíval.

miz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak vypořádat majetek po rozvodu

Dotaz

10.8.2018   |   17:52   |   od: Gabriela
Prosím o radu. S bývalým manželem jsme po našem rozvodu znovu začali žít a koupili jsme si dům. Teď, po osmi letech, muž opět odešel. Může si u soudu vyžádat rozdělení majetku?

Dělení majetku po rozvodu

1.9.2017   |   16:08   |   od: Luděk
Bývalá manželka vybrala před rozvodem veškeré věci z bytu a zanechala mi prázdný družstevní byt. Po rozvodu se vdala a bydlí v novém domě. Od té doby uběhlo asi 20 let. V bytě žiji sám a chtěl bych ho do osobního vlastnictví. Chci se proto zeptat, co mám dělat, když bývalka je podílník a za celou dobu na byt nepřispívá.

Manželovy dluhy a rozvod

6.10.2013   |   19:53   |   od: Jolana
Manžel nadělal dluhy hraním rulety, aniž bych o tom věděla. Když už nebylo východisko, tak se přiznal. Vzali jsme si americkou hypotéku a zastavili byt. Slíbil, že přestane hrát, ale slib nedodržel a nyní má již dluh 200 000 korun. Chci se s ním rozvést. On slíbil, že by vzal všechny dluhy na sebe - je to vůbec možné?

rozvod s dluhy

16.6.2013   |   16:41   |   od: petra
chci se zeptat, jak nejlépe sepsat smlouvu při rozvodu, když můj muž nadělal dluhy, kterých si je vědom a nebyly ve prospěch rodiny a chce si je vzít na sebe, ale já mám strach, že je nebude splácet a přejdou na mě.

Navrhuji opravu :))

9.2.2013   |   15:39   |   od: nona
V článku se píše, že jeden z manželů může nadělat dluhy, když peníze prohraje v automatech. Navrhuji uvést, že peníze namísto v hracích automatech prohraje v bankomatech, což je skoro totéž, že? :))
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 6 příspěvků.
poslední příspěvek: 10. 8. 2018 17:52
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci