Co s majetkem a hypotékou, když jsme se rozvedli?

4.12.2015 00:00   |   Peníze
Stejně jako ostatní jste jistě zakládala šťastné manželství, jenže se něco zvrtlo a vy jste statisticky podpořila onu polovinu, které se vztah nevyvedl. Po velkých emocích se teď soustřeďte na rozdělení společného majetku a hypotéky.

rozvod a hypotéka

Svatba sama o sobě byla velkým zásahem do rozpočtu domácnosti, tolik úsilí, času a peněz jste vztahu věnovala a nyní před vámi leží rozvodové papíry. Vypořádání se s jednou z nejtěžších životních situací je bezesporu náročné.

Rozdělení podle nových pravidel

Na rozdělení majetku, byste se měli dohodnout v klidu, hlavně když máte děti. Na něm se dokonce musíte dohodnout, má-li jít o tzv. nesporný rozvod, v jehož rámci se s partnerem také dohodnete na výživném a péči o děti.

Ne vždy je však prostor pro rozumnou debatu a může se stát, že budete muset zvolit pomoc soudu, konkrétně jeden z vás bude muset podat návrh na rozdělení majetku.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Rozvodové omyly, aneb Opravte si názor
Potřebuji výživné na sebe. Mám se soudit?
Přátelé se rozvedli, jak to poznamená nás?

Vypořádání majetku není, až na výše uvedenou výjimku, součástí rozvodu manželství, soud jej řeší zvlášť dle pravidel občanského zákoníku:

  • Soud vychází z předpokladu, že podíly manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné.
  • Každý z páru musí nahradit to, co bylo ze společné kasy určeno na jeho výhradní majetek.

Pokud tedy například byl ze společných peněž rekonstruován byt ženy, která jej vlastnila již před svatbou, bude muset muži půlku této rekonstrukce vynahradit. Stejně tak i obráceně, tedy pokud si pár po svatbě koupil byt a zrekonstruoval je z úspor muže, má muž právo na náhradu.

Soud zohledňuje potřeby nezaopatřených dětí. Může rozhodnout, že společný byt připadne tomu z rodičů, kdo se bude starat o děti.

Uplatní se i řada dalších kritérií. V potaz bude brána i péče o rodinu a jak kdo přispěl k získání majetku ve společném jmění.

Zákonná domněnka

Pokud se o vypořádání společného jmění do tří let od rozvodu nedohodnete, ani nepodáte návrh soudu k vypořádání, bude majetek rozdělen dle tzv. zákonné domněnky. To znamená, že movité věci bude vlastnit ten, kdo je doposud výlučně užíval.

Ostatní předměty, nemovitost nevyjímaje, jsou v tzv. podílovém spoluvlastnictví obou a bývalí manželé si je rozdělí rovným dílem.

Stejně je tomu i s dluhy, ostatními majetkovými právy a případnými pohledávkami. Ty náleží oběma společně a bývalí manželé si je rozdělují ve stejném poměru.

Co když máte hypotéku

Movitý majetek nebude hlavní záležitost, jejíž vyřešení vám bude vrtat hlavou. Podstatnější bývá rozdělení nemovitostí a při otázce dalšího splácení hypotéky se mnohým rozvádějícím se párům orosí čelo.

„Doporučovala bych konzultaci s bankou, u které máte hypotéku, abyste se poradili o možnostech řešení,“ radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

„Až bude mít o vypořádání majetku jasnou představu, informujte banku, jak zamýšlíte naložit s nemovitostí, která je v její prospěch pro zajištění hypotéky zastavena.“

K vypořádání dluhu z hypotéky můžete přistupovat například níže zmíněnými způsoby, podstatné ovšem je, že u všech variant, které budete zvažovat, budete potřebovat součinnost banky, jež úvěr poskytla, zavčas proto začněte o řešení za její účasti jednat:

Zátěž převezme jeden z manželů

Tato varianta předpokládá, že ten z manželů, který by chtěl zátěž hypotéky převzít na sebe, má dostatečné příjmy na splácení zbývajícího dluhu z úvěru. A pokud by například měl získat také celou nemovitost, jejíž pořízení bylo úvěrem financováno, pak i prostředky na vypořádání s druhým manželem.

Taková situace klade pochopitelně vysoké nároky především na toho, který by měl zůstat vůči bance nadále zavázán. Banku je třeba požádat o změnu smluvních podmínek a dodat potřebné dokumenty.

„Banka pak rozhodne, zda je klient, který bude pokračovat ve splácení hypotéky, bude na hypoteční úvěr stačit, a zda zvládne případně uhradit také vypořádání se svým bývalým partnerem. O tom rozhoduje především výše příjmů a jejich stabilita,“ komentuje Pavla Hávová.

Pokud banka neumožní jednomu z partnerů převzít hypotéku, pak může klient přizvat do hypotečního úvěru dalšího spoludlužníka. Tím může být třeba nový partner, či rodiče. Změna smluvních podmínek je běžně zpoplatněna.

Nemovitost prodáte

Vyplatit druhého partnera bývá náročné a situace to zřídkakdy umožňuje. Jako lepší varianta se někdy jeví prodej nemovitosti. K tomu je zapotřebí zajistit souhlas obou manželů a zároveň úzká spolupráce s bankou.

Tu požádáte o souhlas s prodejem nemovitosti a banka dokonce může pomoci s nalezením vhodného kupce. Pokud on nemá dostatek financí, může převzít váš úvěr, nebo si sjednat úvěr vlastní. Hypotéku lze také obvykle splatit z prostředků získaných prodejem nemovitosti.

Dělení majetku a hypotéky není jednoduchá, ale rozumné východisko se dá pokaždé najít. Nebojte požádat o pomoc u právníků a bankovních odborníků.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Co s majetkem a hypotékou, když jsme se rozvedli?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci