Oční jóga zabrání syndromu kancelářského oka!

2.9.2011 00:00   |   Zdraví a krása
Odborníci varují, že už pětihodinová každodenní práce s počítačem stačí k tomu, abychom začali trpět tzv. syndromem kancelářského oka. Jak jsou na tom vaše oči?

oční jóga, kancelářské oko

Pokud bychom pátrali po hlavním důvodu, proč naše oči trpí, za hlavního „viníka“ bychom mohli označit malou frekvenci mrkání. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod na monitoru.

Tento problém se stává aktuálním nejen pro dříve narozené, ale jeví se jako významný i pro mladou generaci, která následkem pobytu v klimatizovaných prostorách, celodenní prací na počítači či několikahodinovým sledováním televize pociťuje čím dál častěji na vlastní kůži příznaky syndromu kancelářského oka.

Mezi ně patří široká paleta projevů od pálení, svědění, pocitu dráždění cizím tělískem, přes světloplachost, rozostřené vidění, až po zvýšené slzení či bolest při aplikaci očních kapek.

Očních lékaři potvrzují, že celých 20% jejich pacientů přichází právě s těmito problémy. Je však třeba říci, že tento výčet není úplný, protože vnímání obtíží má ryze individuální charakter. Problémy totiž mohou vyvolat i hormonální změny, nošení kontaktních čoček nebo vedlejší účinky užívaných léků včetně antikoncepce.

Přečtěte si

Dětské oční vady se dají dobře léčit
Oprava víček není jen pro krásu
Má-li dítě problém, nejsou za tím oči?

Pacientům, kteří trpí syndromem kancelářského oka, lékaři předepisují oční kapky, takzvané umělé slzy. Častým problémem jsou však konzervanty, obsažené ve většině očních kapek.

Konzervanty totiž slzný film oka naopak narušují a prohlubují tak potíže, které měly původně řešit. Mnoho lidí tak musí při aplikaci očních kapek překonávat nepříjemné pocity. Většinou jich vyzkouší několik, než objeví ty pravé.

Znevýhodněni jsou v tomto směru zejména uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát.

Na trhu není mnoho očních kapek, které by tyto konzervanty neobsahovaly. Výjimkou jsou například kapky Oxyal – obsahují přírodní kyselinu hyaluronovou, která je řazena mezi přírodní „zázraky.“ Napomáhá totiž obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka.

Víte, že

  • lidské oko mrkne 10 – 15 krát za minutu, což představuje téměř dvacet tisíc mrknutí za den?
  • oči v průměru vyprodukují 1 – 2 mikrolitrů slz za minutu? „Výroba“ stejného množství slz, jako je objem jedné 10 ml lahvičky očních kapek, by tak oku trvalo skoro 5 dnů.
  • ze savců má největší oči v poměru k tělu Nártoun západosundský? Kdyby měl člověk stejný poměr velikosti těla a očí jako on, musely by naše oči být velké jako grapefruit.
  • podle dostupných zdrojů vydržel nejdéle bez mrknutí Brit Stephen Smith - 2 minuty a 42 sekund?
  • při každém mrknutí jsou dočasně deaktivovány některé části mozku? Vědci se domnívají, že právě to je důvod, proč si mrkání neuvědomujeme.

Dalším vhodným pomocníkem může být také pravidelné cvičení oční jógy, která umožní rychlejší rehabilitaci po celodenní práci, akomodaci, uvolní oční svaly.

Každodenní cvičení oční jógy může velmi účinně zabránit oční únavě. Přispívá rovněž k zachování dobrého zraku.

S oční jógou oči posílí

Na samotný začátek bychom měli zařadit uvolnění a protažení. Cviky provádějte ve chvílích, kdy se na ně můžete plně soustředit, a zásadně bez brýlí.

• Začátek: Rozcvičení

Zavřete oči a kývejte hlavou – dopředu, dozadu, ze strany na stranu a kolem dokola. Tím si uvolníte ztuhlou krční páteř a necháte oči odpočinout.

Intenzivnější uvolnění spodní části krční páteře dosáhnete kroužením ramen. Nejprve směrem dozadu, potom dopředu. Cvičení opakujte alespoň 15 krát v každém směru.

• Očima nahoru a dolů

Pohybujte očima pomalu nahoru (pohled k nebi) a dolů. Zopakujte desetkrát.

• Očima do stran

Pohybujte očima z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze. Na každou
stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Opakujte desetkrát.

• Očima do úhlopříčky

Nejdříve pohybujte očima šikmě do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu. Opakujte desetkrát.

• Kroužení očima

Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát a poté na druhou se stejným počtem opakování.

Pokud během cviků zavřete oči, budete si zároveň masírovat i oční bulvu.

• Ostření

Natáhněte před sebe ruku, ve které držíte svisle tužku. Zaostřete na horní konec tužky a ruku pomalu přibližujte. Pořád mějte zaostřeno na tužku.

Obdobně můžete pohledem přecházet z tužky vzdálené od očí asi třicet centimetrů na libovolný předmět ve větší vzdálenosti (nejméně pět metrů), například strom za oknem. Zaostřete oko na tužku, pak na vzdálený předmět.

Vše desetkrát opakujte. Potom na několik vteřin zavřete oči a proveďte celý postup ještě jednou. Cvičení provádějte rychle, ale důkladně, aby si oční bulva i čočka na podobnou činnost zvykaly.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Třetí život máme všichni. A kdy?
Bodlák ostropestřec může zachránit život
Energy drinky a alkoholismus?

• Závěr: Uvolnění očí

Na závěr cvičení oční jógy zařadíme cviky pro uvolnění očí. Přiložte na ně dlaně tak, aby oči zakrývaly, ale nedotýkaly se jich. Ujistěte se, že nikudy neprochází světlo. Snažte se myslet na pozitivní události a maximálně se uvolnit. Toto cvičení by mělo trvat alespoň tři minuty.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Oční jóga zabrání syndromu kancelářského oka!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci