Solné jeskyně a alergie? Umí pomoci!

5.5.2009 01:00   |   Zdraví a krása
Kýchání, svědění očí, rýma – jen co konečně začalo jaro, čtvrtina Čechů trpí. Jsou totiž alergici a pyl rozkvétajících keřů, stromů a jarních květin je doslova dusí... Co jim pomůže?

Solné jeskyně a alergie? Umí pomoci!

Praktičtí lékaři jim předepisují léky a doporučují pobyt na horách a u moře. Moderní solné jeskyně často odmítají. Odborní lékaři jsou ale jiného názoru...

Jedni doporučí, druzí nikoliv

„Dcera trpí od dvou let atopickým ekzémem a astmatem. Ptala jsem se dětské doktorky na léčbu v solné jeskyni a řekla mi, že by se tam dceři mohly projevy ještě zhoršit,“ popisuje názor dětské lékařky z Ostravy Marcela Kovářová.

SENNOU RÝMU NEPODCEŇUJTE!

Jestliže se u dítěte objeví příznaky alergie, vždy byste s ním měli navštívit ordinaci odborníka – radí alergoložka MUDr. Blanka Haindlová:
„Sennou rýmu, jakkoli se může zdát neškodná, rozhodně není radno podcenit. Neléčená alergie a s ní spojená senná rýma mohou vést až v třetině případů k propuknutí astmatu.
Každý by se měl snažit o co nejmenší kontakt s alergenem. A rovněž sledovat aktuální informace o množství alergenů v ovzduší, například na stránkách www.pylovasluzba.cz. Podle toho by si pak měl upravit denní režim i preventivní užívání léků.“

Opačnou zkušenost má maminka ročního Damiána z Prahy:

„Já trpím atopickým ekzémem od 18 měsíců. Po pobytu v jeskyni se solí z Mrtvého moře se mi ekzém zlepšil. A protože k němu má vrozené dispozice i syn, doporučila mi lékařka, ať chodíme spolu. Teď když jsem na mateřské, se k moři nedostaneme,“ říká Pavla Kmentová.

Kde je tedy pravda?

Oslovili jsme dva přední odborné lékaře, zabývající se mimo jiné alergiemi. Jaký je jejich názor na solné jeskyně?

Prim. MUDr. Naděžda Vojáčková z pražské Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce:

  • Mikroklima v solných jeskyních je intenzivní a v mnohém simuluje přímořské klima, kdy je vzduch nasycen částicemi minerálů a stopových prvků jako je jód, brom, draslík, hořčík, vápník, železo a selen. V prostředí solné jeskyně se navíc mohou uvolňovat intenzivněji, než ve volné přírodě.
  • Podle některých odborných zjištění může pět až deset návštěv solné jeskyně přinést obdobné pozitivní účinky na organismus jako dovolená v přímořské oblasti.
  • Příznivé účinky pobytu v solné jeskyni jsou pozorovány rovněž u některých kožních onemocnění – psoriáza, atopický ekzém, akné. Efekt byl zjištěn také při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischemii a vysokém krevním tlaku.

Prim. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D. z Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze:

  • Pobyt u moře i solné jeskyně jsou především doplňující léčbou pro plicní obstrukční nemoci, zejména průduškové astma.
  • Jako odborník především vysvětluji pacientům zánětlivou povahu onemocnění, jakým astma je. Pobyty u moře a v solné jeskyni jsou doplňky, které mohou celkové zdraví zlepšit.

tm

Přečtěte si také

Diskuse: Solné jeskyně a alergie? Umí pomoci!

Tak co?

22.6.2017   |   17:04   |   od: Amy
Našel by se tu někdo, komu návštěvy výrazně pomohly?

Účinky

10.4.2017   |   10:39   |   od: Nika
Solná jeskyně léčivé účinky jistě má, ovšem léčba je během na skutečně dlouhou trať. Navíc je vhodné ji navštěvovat v měsících klidu.

Co si myslím

7.3.2017   |   18:27   |   od: Alexandra
Jedná se o velmi příjemnou relaxaci s léčivými účinky. Avšak účinky lze pozorovat až po dlouhodobé docházce. Při senné rýmě se zatím neobejdu bez kapek, i když návštěva je to každopádně příjemná:-)
Zobrazeny poslední 3 příspěvky, celkový počet 3 příspěvky.
poslední příspěvek: 22. 6. 2017 17:04
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci