Hubnutí se náhle zastavilo. Co s tím?

8.9.2014 00:00   |   Hubnutí
Mnozí z nás tuhle situaci dobře známe. Začneme hubnout a kila hezky bez problémů mizí. Motivace je obrovská... a najednou váha ukazuje pořád stejně, nehce se pohnout ani o gram dolů. Kde hledat chybu a jak ji napravit?

hubnutí

Příčin, proč jsme najednou přestali hubnout, může být několik. Většinou jde o důsledek špatně nastaveného redukčního režimu, někdy jsou zase původci třeba hormonální změny nebo stres.

Než si ale začneme dělat starosti větší, než je nutné, měli bychom si připomenout známou pravdu, že kolísání hmotnosti o jeden i dva kilogramy v průběhu dne je běžné a normální.

Odborníci na hubnutí proto doporučují kontrolovat si váhu maximálně dvakrát za týden, vždy ve stejnou dobu.

Potvrzuje to odborná terapeutka Gabriela Knosová (na snímku vpravo).

„Ve své praxi jsem se setkala s klientkou, které to prostě nedalo a vážila se několikrát denně. Pak se zbytečně stresovala tím, že hmotnost kolísá. Nakonec dala na radu vážit se pouze dvakrát týdně... a ke svému překvapení začala najednou hubnout podle nastaveného plánu!

Jednou ze základních podmínek zdravé redukce váhy je totiž psychická pohoda,“ vysvětluje dále Gabriela Knosová, specialistka na výživu a tělesný pohyb.

Častým viníkem hormonální změny

Krátkodobé zastavení hubnutí nebo i přechodný nárůst hmotnosti u žen nejčastěji způsobují periodické hormonální změny.

Nedejte se tedy odradit, když nehubnete podle svých představ během ovulace nebo menstruace. V tomto období se může vaše hmotnost i zvýšit, a to až o jeden až tři kilogramy!

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nadváha ženám vztah komplikuje
Největší bludy a pravdy
Těhotná má jíst za dva? Ale kdeže!

Dalšími příčinami zastavení redukce váhy může být nasazení antikoncepce nebo substituční hormonální terapie při menopauze, nepravidelné vyprazdňování, zácpa a nadměrné zadržování tekutin v organismu. Stejně tak vyčerpání a stres.

Hubnutí mohou rovněž bránit léky, které užíváme – třeba antihistaminika, betablokátory, perorální antidiabetika, antidepresiva – a jiné, například hormonální léky.

Poraďte se s odborníkem

Když se ručička váhy zastaví a nechce se dále pohnout, je třeba v první řadě přehodnotit životosprávu a v případě chyby ji co nejdříve napravit. Pokud to nepomůže ani po dvou týdnech, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří se hubnutí věnují profesionálně.

„Zastavení poklesu hmotnosti nepodceňujte, protože v některých případech může být jedním z prvních příznaků onemocnění. Například může signalizovat polycystická ovaria, hypofunkci štítné žlázy, inzulinovou rezistenci, cukrovku nebo jiná onemocnění,“ říká Gabriela Knosová.

Odborník na hubnutí zanalyzuje příčiny zastavení redukce váhy (většinou je chyba opravdu jen v jídelníčku a pohybu), v případě vyloučení chyby dodržování redukčního režimu vám potom doporučí lékařské vyšetření.

Energetické tabulky potravin

Potřebujete vědět, jakou energetickou hodnotu
mají potraviny, které si zrovna chcete připravit?
Při dietě je důležité sledovat, kolik
čeho
si dát, abyste dodrželi energetický limit.

Přizpůsobujte jídelníček i pohyb

Jak už jsme zmínili, většinou je zastavení poklesu váhy způsobeno nesprávně nestaveným redukčním plánem, hlavně nevhodným jídelníčkem.

Lidé, kteří hubnou vlastní metodou, většinou dosáhnou úspory energie zmenšením porcí jídla, vynecháním večeří a výdaj energie zvýší pohybem. Díky tomu ztratí poměrně rychle několik kilogramů.

Radost z hubnutí však často vystřídá zklamání z nečekaného zastavení poklesu redukce i přesto, že nadále pokračují v nastaveném režimu. Nevědí, jak je možné, že režim, který fungoval, najednou nezabírá.

Hlavní důvod vidí odborná terapeutka Gabriela Knosová v tom, že režim zůstal nezměněný.

„Je potřeba si uvědomit, že tělo se během hubnutí mění, a tuto změnu je potřeba zohledňovat. Správné nastavení jídelníčku vyžaduje širší vědomosti z oblasti fyziologie výživy, které většinou hubnoucímu chybí. Podobně je to s pohybem. Když se zátěž nepřizpůsobuje aktuální fyzické zdatnosti, pohyb, který byl na začátku účinný, najednou nestačí.“

Chyba může být i v tom, že hubnoucí nezohledňuje složení stravy a zastoupení živin v jednotlivých jídlech. Pokud jen zmenšíte porce, ale nezměníte zdroje, ze kterých energie pochází, může právě toto být příčinou toho, že se tělo brání dalšímu úbytku váhy.

20 kg zhubla, pak ale musela změnit režim

Příkladem může být klientka Věra. Sama si sestavila redukční režim a úspěšně zhubla dvacet kilogramů. Pak se ovšem pokles váhy zastavil a navzdory velkému úsilí nedokázala hubnutí znovu nastartovat. Protože i po zhubnutí byla podle kritérií BMI stále v pásmu obezity a ambici zhubnout si držela nadále, požádala o pomoc odborníky.

„Po důkladné analýze stravování jsme jí upravili jídelníček a sestavili optimální tréninkový plán. Kila začala opět ubývat. Jídelníček jsme průběžně monitorovali a upravovali podle aktuální potřeby, stejně jako cvičební zátěž. Za půl roku byla Věra štíhlejší o třicet kilogramů!“ vypráví Gabriela Knosová.

VZOROVÝ JÍDELNÍČEK

Pro každý denní chod si z našeho přehledu vyberte libovolné jídlo. Jakákoliv kombinace pokrmů samozřejmě zaručuje, že váš denní příjem energie bude v doporučeném rozmezí a nepřekročí hodnotu 5500 kJ.

I nadměrný pohyb může zradit

I pokud se stravujete na jedničku, kamenem úrazu může být nevhodný pohyb a překvapivě i nadměrné cvičení.

„Mnoho lidí je přesvědčeno, že čím více budou cvičit, tím více zhubnou. To však platí jen do určité míry. Nadměrný pohyb může být příčinou neplánovaně velkého nárůstu svalové hmoty a tím zvýšení váhy, zvětšení tělesných objemů a zmohutnění postavy,“ vysvětluje terapeutka.

Ideální je pohyb dvakrát nebo třikrát týdně po dobu 45 až 60 minut.

Vyhněte se stresu

Stagnaci váhy může způsobit i nadměrná zátěž organismu a stres, jehož příčinou může být pracovní vytíženost, partnerské nebo rodinné problémy, neshody, nemoc, nedostatek spánku a jiné.

Někteří lidé jsou na stres citlivější než jiní, a vliv na redukci váhy je téměř okamžitý, příkladem může být další klient, jedenatřicetiletý programátor Marek. „Přes týden byl velmi vytížený a někdy spal jen čtyři hodiny denně. Přestože dodržoval zásady redukčního stravování, váha se nechtěla pohnout dolů,“ vzpomíná Gabriela Knosová.

„Přes víkend si odpočinul a vždy vzorově zhubnul. Markovi jsme doporučili zvolnit v pracovním tempu, více relaxovat a aktivně odpočívat, a to nejen pro úspěšnou redukci váhy a její následné udržení, ale také kvůli neblahému vlivu stresu na celkové zdraví,“ připomíná Garbiela Knosová.

Jaké je tedy doporučení?

  • Zastavení redukce váhy nepřeceňujte ani nepodceňujte.
  • Uvědomte si, že na vině mohou být i krátkodobé hormonální změny, a proto hubnutí hned nevzdávejte.
  • Příčiny hledejte zejména v jídelníčku, a pokud si nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc.
  • Na odborníky se obraťte i v případě, pokud dodržujete zásady redukčního režimu a přesto nehubnete déle než čtrnáct dní.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Hubnutí se náhle zastavilo. Co s tím?

pro Katku

29.1.2016   |   08:25   |   od: Sabina
Určitě pomůže nějaký doplněk stravy a k tomu ještě pohyb a zredukovaný jídelníček. To pak budeš za kočku raz dva. ;-)

Hubnutí se zastavilo a nic

28.1.2016   |   12:40   |   od: Katka
Zdravím, hubnutí se mi zastavilo a tak dva měsíce se moje váha ani postava nezměnily. Vůbec nevím, co s tím. Myslíte, že v takové situaci pomůže přípravek na hubnutí jako doplněk stravy?

Článek přímo pro mě

17.10.2014   |   14:33   |   od: Beáta
Tak to je článek přímo pro mě! Před necelým rokem jsem se rozhodla zhubnout a opřela se do toho naplno. Všechno bylo skvělé, při pravidelném pohybu a zdravé stravě šla kila dolů. Ale už skoro tři měsíce váha stagnuje, i když režim mám pořád stejný. Kolegyně mi doporučila vyhledat odborníky, kteří se specializují na pohyb, výživu a redukci váhy. Přece jen si říkám, že odbornou radu asi opravdu potřebuji...
Zobrazeny poslední 3 příspěvky, celkový počet 3 příspěvky.
poslední příspěvek: 29. 1. 2016 8:25
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci