I děti si dávají předsevzetí. Učíte je to?
29.12.2010 00:00 | DětiA až se rok s rokem sejde – skutek, utek. Kde děláme chybu a jak zajistit, aby ji jednou neopakovaly také naše děti?
Hlavním kamenem úrazu všech neuskutečnitelných novoročních předsevzetí bývá to, že si před sebe klademe cíle, na které nemáme. Učme proto děti odmalička znát sebe samy. Díky tomu v dospělosti dokážou lépe odhadnout, čeho jsou schopné.
Od malých k velkým cílům
Je dobré už od prvních let života vést dítě k tomu, aby si na sebe kladlo přiměřenou zátěž. Některé děti ve snaze vyrovnat se kamarádům na hřišti nebo ve školce zkoušejí něco, co zvládnout neumí a nemohou. Pak jsou z toho zbytečně nešťastní a pěstují si v sobě pocit méněcennosti.
Může vás zajímatNenechávejte dítě samo doma |
Proto je velmi důležité vždy, když se dítě snaží o něco „na co nemá“, s ním v klidu promluvit. Nemusí přece umět stejně krásně zpívat nebo hrát na housle jako kamarád, když nemá hudební sluch. Vyniká ale přece v něčem jiném, kam by bylo dobré napnout své síly, aby byl ještě lepší.
Nelhat sám sobě
Dítě by mělo vědět, že nejhorší je, když lže sám sobě. Před cizími lidmi může snadno předstírat, že všechno ví, všechno zná, ale tvrdit si to sám do očí je nejhorší způsob, jak si ubližovat. Proč si nepřiznat, že bruslení mi nejde a že mě vlastně ani nebaví. Proč se nutit do skládání puzzlí, když to považuji za ztrátu času a raději bych si četl nebo běhal venku s míčem…
Pokud si už v dětství nebudeme sami sobě lhát, neskolí nás v dospívání zjištění, že z nás opravdu nebude modelka nebo vítěz SuperStar.
Pryč s maximalismem
Dalším zádrhelem, proč nás všechna předsevzetí a různě si kladené cíle tolik frustrují, je maximalismus. Je mnohokrát prokázané, že opravdu nikdo není dokonalý, tak proč se o to snažit.
Když chci zhubnout – stačí mi na rok 5 nebo 10 kilo, ale proč hned 20!
Může vás zajímatZdravá strava? Tohle je u dětí špatně! |
Sepišme s dětmi předsevzetí
Zkusme si s dětmi ještě před Novým rokem sednout a říct si, co bychom chtěli v příštím roce udělat lépe, anebo co bychom mohli zvládnout navíc. Je reálné, aby si dítě zlepšilo známku z matematiky, aby náš bumbrlíček zhubl alespoň pár kilo, naučil se plavat, uklízel si pravidelně pokojíček…
Ale pozor! Dejme si s dětmi každý maximálně tři předsevzetí, abychom byli všichni schopni je splnit. Sepišme je a plňme. Pokud se to podaří dětem i rodičům, bude na konci příštího roku veselé bilancování.
Přeji vám hodně štěstí a pevné vůle.
Lada Mašková
Přečtěte si také |
---|