Bojujete s ekzémem? Tady jsou ty nejčastější

28.9.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Vyrážku, lišej, kopřivku, prostě různé svědivé skvrnky na kůži jsme si zvykli pojmenovávat "odborně" jako ekzém. Profesorka dermatovenerologie MUDr.Jana Hercogová však upozorňuje, že není ekzém jako ekzém…

exémy

„Kožní onemocnění ekzém, dermatitida, je společný termín pro neinfekční záněty kůže, které nejsou nakažlivé. Způsobují svědění, zarudnutí, některé vytvářejí puchýře,“ vysvětluje prof. Jana Hercogová (na snímku vpravo).

Důvodů, proč se z ničeho nic "osypeme" může být celá řada. Někteří z nás mohou mít ke vzniku ekzému dědičné vlohy, jiné dermatitidy jsou způsobeny různými látkami v okolním prostředí. Stačí, když přijdou do styku s pokožkou, ale můžeme je i vdechnout či sníst.

Psychicky nás zdeptá

Některé ekzémy trvají pár dní, jiných se pacienti jen těžko zbavují a mohou jimi trpět dlouhodobě. Jen co se zaléčí a je chvíli klid, vyrazí se znovu.

„Opakovaně se vracejí, takže člověka trápí od dětství do dospělosti a ovlivňují kvalitu života jeho i jeho nejbližších. Nejde o závažné či život ohrožující onemocnění, ale často nepříjemné a náročné na psychiku,“ upozorňuje dermatoložka.

Jak se léčí?

Léčba ekzémů je velmi složitá a jedná se většinou tzv. běh na dlouhou trať. „U těch onemocnění, kde způsobuje ekzém určitá látka, je nutno se jí vyhnout, u ostatních určí způsob léčby dermatolog podle druhu ekzému,“ říká prof. Jana Hercogová.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Cameron Diaz trápí lupénka
Kontroly solárií: Hrozí rakovina kůže!
Pivo prospívá i ženám. Nejen na kosti

A právě nejčastější typy ekzémů a jejich projevy si nyní přiblížíme.

 • Atopický ekzém
  Patří mezi nejčastější a nejnepříjemnější chronické kožní onemocnění, které postihuje 15 až 20 % obyvatel Česka. „Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím obličeje, olupováním kůže nebo puchýřky,“ popisuje lékařka.
  Onemocnění se nejčastěji objeví již v kojeneckém věku – 60 % případů onemocnění propukne do druhého měsíce věku, 30 % do pátého roku. „Někdy během dětství zmizí, jindy provází pacienta po zbytek života. K léčbě se používají místní imunomodulátory, které brání opakovanému vzplanutí ekzému,“ říká dermatoložka. Každý nemocný se podle ní musí vyhýbat různým alergenům a naučit se ošetřovat si kůži. Atopický ekzém často postihuje lidi, kteří trpí astmatem nebo sennou rýmu či obojím.
 • Kontaktní dermatitida
  Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami, mohou vyvolat ostře ohraničený zánět kůže, nejčastěji kolem rukou nebo na místě dotyku. Stává se to při styku s chemikáliemi, alkoholem v kosmetických přípravcích, při vdechnutí různých výparů, po požití kyselých potravin, ale také po kontaktu s látkami živočišného nebo rostlinného původu a kovy. Typickou kontaktní dermatitidou jsou reakce na šperky z nekvalitních kovů, ale i stříbro, zlato. K reakci může dojít opožděně třeba až po letech neustálého působení určité látky.

 • Fotoalergická kontaktní dermatitida
  Po použití nějakého přípravku, např. krému, parfému, a následnému vystavení se slunci se může stát, že kůže zareaguje zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním.
  „Pro úspěšnou léčbu je nutné upustit od dalšího kontaktu se senzibilizující látkou při expozici světla. Při těžkých nebo rozsáhlých ekzémech včetně těžkých zánětů se podávají hormonální přípravky, pro místně omezenou léčbu krémy či masti,“ říká prof. Jana Hercogová.
 • Seboroická dermatitida
  Kvůli zvýšené tvorbě mazu a kvasinek se někdy objeví červená, šupinatá, svědivá vyrážka na temeni hlavy, obličeji nebo na trupu.
  „Příčina onemocnění není přesně známa, protože nemá žádný alergický podklad. Vyskytuje se u 5 % populace jak u kojenců, tak v dospělosti, nebo ve věku nad 60 let, a to především u mužů. Zvláštní skupinu tvoří HIV pozitivní pacienti, u nichž se toto onemocnění vyskytuje v 85 % případů a bývá prvním projevem HIV pozitivity,“ popisuje dermatoložka.
 • Dyshidrotická dermatitida
  Dvakrát častější u žen než u mužů se objevuje puchýřovitý typ ekzému, omezující se na prsty, dlaně a plosky nohou, který se projevuje popraskanými, často červenými šupinatými skvrnami a puchýřky naplněnými tekutinou nebo hnisem.
  „Příčina onemocnění není známa, ale často je spojováno s kontaktním ekzémem,“ uvádí prof. Jana Hercogová.
 • Numulární dermatitida – penízková
  Častěji u mužů se naopak dostavuje chronický ekzém, který se vyznačuje suchou kůží a kulatými ohraničenými nesvědivými skvrnami, hlavně na dolních končetinách. Jeho stav se velmi zhoršuje v zimních měsících.
  „Léčba spočívá v potlačování příznaků kortikosteroidy a hojivou kosmetikou,“ říká odbornice na dermatovenerologii.
 • Fototoxická dermatitida
  Je o formu spálení sluncem, která vzniká jako následek působení ultrafialového záření v kombinaci s některými léky či chemikáliemi.

 • Fytofotodermatitida
  Jde o další typ fytotoxické dermatitidy, která propukne po působení chemikálií obsažených v některých rostlinách, postihuje např. zahradníky, zelináře, ale třeba i barmany připravující koktejly na slunci.
 • Lupénka – psoriáza
  „Onemocnění, které výrazně zhoršuje kvalitu života. U 95 % pacientů se objevují na kůži nad lokty, pod koleny, na trupu, v křížové krajině, na dlaních a ploskách, ve kštici nebo v místech kožních záhybů a na genitálu červené ohraničené vyvýšené plochy pokryté bělavými šupinami. Někdy se lupénka vyskytuje také na nehtech a u 5 – 35 % pacientů může postihovat klouby,“ popisuje prof. Jana Hercogová.
  Často podle ní mívá genetický původ, znamená to, že ji zdědíme po rodičích.

V léčbě je zásadní promazávání kůže a léčebné koupele. Doporučují se léky tlumící zánět. „Často se využívá i fototerapie, důležitý je zdravý životní styl,“ dodává dermatoložka.

tom

Přečtěte si také


Diskuse: Bojujete s ekzémem? Tady jsou ty nejčastější

Ruce

31.5.2012   |   10:12   |   od: Petra
Ahoj, chci se podělit o svou zkušenost. Jsem kadeřnice, mé ruce dostavají velký zápřah. Mám vyzkoušené mastičky z lékáren i drogerií, ale největší spokojenost přišla až tady: (nepovolená reklama – text byl smazán administrátorem diskuse).
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 31. 5. 2012 10:12
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci