Cameron Diaz trápí lupénka

25.6.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Hollywoodská hvězda Cameron Diaz (36) má opět problémy se svou pletí. Jeden z předních kožních lékařů zaznamenal nepěknou ukázku lupénky pod jejím levým loktem.

Cameron Diaz trápí lupénka

Americký dermatolog Dr. Vail Reese, který má ve své kartotéce nejednu celebritu, léta sleduje nedostatky na pokožce herečky, jež zazářila například v romantické komedii Něco na té Mary je.

Poté, co Cameron Diaz trápily různé výrůstky a pupínky, se nyní objevily skvrny na paži. Jde však jen o poslední případ z celé řady problémů.

„Vím, že se dlouho potýkala s akné a teď jsou tu další obtíže – krátce poté, co se zbavila pigmentových skvrn a překonala poškození pleti z opalování,” říká renomovaný lékař ze San Franciska.

Dr. Vail Reese je však přesvědčen, že poslední problém Cameron Diaz lze dobře léčit, protože se s největší pravděpodobností jedná o projev lupénky v její lehčí formě.

Co je vlastně lupénka

Lupénka – psoriáza – je chronické kožní onemocnění charakterizované vyvýšenými zanícenými plochami pokožky, obvykle pokrytými bělavými nebo stříbřitými šupinkami.

Objevuje se zpravidla mezi desátým a třicátým rokem života. Vyrážka vzniká nejčastěji na hlavě ve vlasové pokožce, postihuje také lokty, kolena, oblast hýždí a beder.

Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité.

Rozsev čerstvé psoriázy – lupénky sice hezky nevypadá, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí.

Kolem 15% pacientů s lupénkou má však vyrážku natolik rozsáhlou a závažnou, že jim způsobuje značné obtíže v běžném životě.

Průběh nemoci je nepředvídatelný, obvykle chronický s výraznou tendencí k recidivě, kterou způsobují různé provokační faktory. Méně často se lupénka může objevit pouze jednou za život, anebo naopak jsou její projevy přítomny trvale.

Možnosti léčby

  • lokální terapie: odstraňují se šupinky z ložisek lupénky před použitím specifických léčiv. Pro lokální terapii se využívá například dehtová pasta, ultrafialové záření (fototerapie) i kortikosteroidy, které jsou však pro jejich nežádoucí účinky doporučovány pouze krátkodobě. Význam má balneoterapie – sprcha či koupel jsou vhodné před zevním ošetřením či ozařováním. Koupele mohou být jak solné, dehtové, sirné, tak třeba olejové, bylinné, otrubové, škrobové.
  • celková terapie: využívají se zejména vitamíny i léky, které ovlivňují rohovění kůže (retinoidy) a imunitu (například methotrexát, cyklosporin A).
  • alternativní metody: psychoterapie s uplatněním autosugesce, relaxační techniky jako je jóga, autogenní trénink, hypnóza, meditace. Dieta má význam u obézních pacientů (redukce hmotnosti) a rovněž tak u akutních stavů (nedráždivá dieta), u generalizovaných stavů (důraz na bylinné čaje, minerální vody, rybí tuk, pupalkový olej, vhodná je také nízkokalorická, dočasně vegetariánská strava) a u pacientů s přidruženými chorobami (například s cukrovkou).

Pokud oba rodiče mají psoriázu jako genetickou zátěž, pak je tu až 75% riziko, že jejich děti také lupénkou onemocní. A jestliže je lupénkou postižen pouze jeden z rodičů, riziko pro potomky je 25% až 30%.

ŽenyproŽeny.cz, ko

Přečtěte si také

Diskuse: Cameron Diaz trápí lupénka

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci