Mami, bolí mě ouško!

18.11.2010 00:00   |   Děti
S nástupem sychravého počasí přicházejí i častější rýmy, které dost často provázejí u menších dětí bolestivé záněty středního ucha. Mohou se během zimního období i několikrát opakovat. Čím dříve je začneme léčit, tím lépe.

zánět střednho ucha

Akutní zánět středního ucha je častým onemocněním hlavně u dětí ve věku dvou až osmi let, ale může se stejně tak vyskytnout v kterémkoliv věku. Jeho výskyt je často v dětství spojen především se zvětšenou nosní mandlí.

Bolest a horečka

Zánět středního ucha se dost často objevuje hned na začátku rýmy nebo během ní. Dítě má silné bolesti ucha, které se během dne stupňují a kulminují v noci. Poté rodiče většinou odjíždějí na pohotovost. Pokud ale nečekají až na nejhorší a jdou k lékaři hned při prvních příznacích, dítě mohou ušetřit od bolestivého „píchání ouška“.


Střední ucho je bubínkem odděleno od zevního zvukovodu. Eustachova trubice vede ze středního ucha do nosohltanu.

V první fázi kapičky

Dorazí-li tedy rodiče s dítětem k lékaři v této první fázi zánětu, kdy je zatím bubínek vpáčený (ale už často bolestivý), dostane dítě zatím jen nosní kapky do ouška, případně mukolytika. Mnohdy se pouze těmito kapkami a správnou smrkací technikou či odsáváním z nosu zabrání rozvoji středoušního zánětu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak na podzimní nachlazení
Proti chřipce nově: Injekce pod kůži
Kojení chrání dítě i před chřipkou

Pokud je však situace taková, že bubínek je už zanícený a vyklenutý, přistoupí se většinou k propíchnutí bubínku a sekrece se odebere na bakteriologickou kultivaci, dítě dostane opět nosní kapky, podle sekrece také antibiotika, nebo se může počkat až do výsledku výtěru.

Hlavní léčba pak spočívá v obnově funkce Eustachovy trubice. Důležité jsou ještě i následné kontroly po akutním středoušním zánětu až do doby obnovení správné ventilace středouší, což někdy trvá i měsíce

Jak dítě chránit

Samozřejmě nejdůležitější je nevystavovat dítě zbytečně infekci – ve velkém kolektivu, v bazénech, stykem s nemocnými vrstevníky. Dobré je také postupné otužování a dostatečně vyvážená strava plná ovoce a zeleniny. Od věci také není kontrolovat, zda dítě správně a dostatečně smrká při běžném nachlazení.

Domácí lékárnička

Při slabém bolení ouška je dobré nasadit osvědčené „babičiny fígle“. Patří mezi ně například tvaroh smíchaný s česnekem. Nebo cibulí. Tvaroh zabalíme do gázy a přiložíme dítěti na ouško.Můžeme ještě převázat šátkem nechat tak dítě spát. Horkost se z ouška hezky vytáhne.

Ovšem pozor, abyste to s cibulí nebo česnekem nepřehnali a dítěti nepodráždili pokožku. Pokud se však nemoc už rozvine, je určitě lepší obrátit se na lékaře.

Lada Mašková

Přečtěte si také

Diskuse: Mami, bolí mě ouško!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci