Tichý zloděj zraku – zelený zákal

26.10.2010 00:30   |   Zdraví a krása
Zákeřný zabiják zraku – tak se přezdívá zelenému zákalu, odborně glaukomu.

glaukom, zelený zákal

Projevuje se zhoršeným, rozmazaným nebo zamlženým viděním, výpadky v zorném poli a postupem několika let může skončit i slepotou. Člověk kolem čtyřicítky většinou začíná hůře vidět do blízka.

„Místo návštěvy optiky, kde mu sice doporučí správné brýle, či dokonce místo nákupu brýlí v drogerii, by měl ale jít k očnímu lékaři. Jen ten může vyšetřit oční pozadí a změřit oční tlak a tímto snadným a rychlým vyšetřením odhalit včas závažné onemocnění,“ upozorňuje doc. MUDr. Bohdana Kalvodová, přednostka Oční kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (na snímku).

Mnoho nových pacientů, u nichž očaři diagnostikují glaukom, nebylo totiž na očním vyšetření dlouhé roky. Místo toho řeší problém se zrakem nesprávně bez lékaře.

Co je zelený zákal?

Jde o onemocnění způsobené vysokým tlakem uvnitř oka. „Ten způsobuje utlačování nervových vláken v sítnici a jejich postupné odumírání. Pacient postupem několika let pomalu ztrácí zrak, proto se nemoci někdy říká tichý zloděj zraku,“ popisuje přednostka.

V kolika nemoc hrozí?

„Jeho vznik se zvyšuje s věkem nad 40 let, ohroženější jsou lidé, kde se toto onemocnění vyskytuje v rodině, nemocní s cukrovkou a ti, kteří dlouhodobě užívají některé léky, např. kortikosteroidy. Může se objevit i v mladším věku po úrazu oka,“ říká doc. Kalvodová.


U zdravého oka se nitrooční tekutina kontinuálně tvoří a odtéká. U glaukomu nadbytek tekutiny vede k vzesupu nitroočního tlaku. Po určité době může glaukom poškodit rakový nerv a způsobit horší vidění.

Proč zrovna zelený?

V posledních stádiích nemoci je totiž zornice oka na pohled modrozelená, ale to už je na záchranu podle odborníků pozdě. Právě proto jsou důležité pravidelné prohlídky u očního lékaře. „Většina pacientů obvykle nemá žádné příznaky. Nemoc se zjistí jen při odborném vyšetření. Po čtyřicítce je vhodná nejlépe pravidelná každoroční návštěva u očního specialisty,“ doporučuje oftalmoložka.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Cameron Diaz trápí lupénka
Pivo prospívá i ženám. Nejen na kosti
Kontroly solárií: Hrozí rakovina kůže!

Jak se zákal léčí?

„U lehčích stavů se používají léky ve formě kapek, pokročilá nemoc se léčí chirurgicky či pomocí laseru. Léčba může zmírnit nebo dokonce zcela zastavit průběh onemocnění,“ říká doc. MUDr. Bohdana Kalvodová. Hned operovat, třeba jako v případě dioptrické vady, nepomůže. Operační výkon neléčí, jen průběh nemoci zpomalí. „Nejdůležitější je léky snížit oční tlak,“ dodává.

Jedinou prevencí je opravdu jen návštěva očního lékaře. V případě, že se vyskytuje zelený zákal v rodině, měly by začít kontroly na očním již od 35 let.

tom

Přečtěte si také


Diskuse: Tichý zloděj zraku – zelený zákal

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci