Rýmička, nebo vážná nemoc?

14.11.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Smrkáme, kašleme, kýcháme, teče nám z očí... S podzimem pravidelně přichází nepříjemné nemoci.

nachlazení

Jak se v nich vyznat? A kdy je potřeba zůstat v posteli? Opakující se podzimní a zimní choroby se dají rozdělit do tří základních skupin – na nachlazení, virózy a chřipku.

Nachlazení

Jde o onemocnění, která nás honě otravuje, nemůžeme být bez kapesníku, ale probíhá jen mírně a obvykle nemívá komplikace. „Nemoc z nachlazení je opravdu mírné onemocnění s řadou různých projevů. Typická je rýma, teplota může být, ale pouze mírně zvýšená 37 až 37,5 °C,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Záleží na každém, jestli zůstane v posteli. Zpravidla je možné běžně fungovat. Kupovat si léky na nachlazení je podle lékařů zbytečné, tělu stačí pomoci teplými bylinkovými čaji – speciální směsí na nachlazení, šípkovým či zázvorovým čajem. Vitaminy v podobě ovoce a zeleniny. Po příchodu z práce nechat pečovat o děti drahou polovičku a zavrtat se do pelíšku.

Viróza

„Jak název napovídá, jde o onemocnění způsobené celou řadou různých virů,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl. Viróza nezřídka propuká jako následek nachlazení, organismus je oslabený a nedokáže se tak účinně virům bránit. Typickým příznakem je rýma, kýchání, pálení a škrábání v krku. Teplota bývá vyšší, ale obvykle ne extrémně vysoká.

Pro rychlé a úspěšné vyléčení se doporučuje zůstat dva až tři dny zůstat doma v teple, nejlépe se vypotit v posteli. V lékárně si můžete vybrat z celé řady léků na bolest, uvolnění ucpaného nosu, proti pálení v krku.

Chřipka

Jedná se o onemocnění vyvolané virem chřipky. Patří mezi nejvážnější. Každoročně chřipce jen v Česku podlehne podle odborníků až 2500 lidí. „Pacienti obvykle neumírají na chřipku, ale chronická onemocnění, která chřipka zkomplikuje,“ upozorňuje MUDr. Jan Kynčl.

Může vás zajímat

Jak na podzimní nachlazení
Proti chřipce nově: Injekce pod kůži
Kojení chrání dítě i před chřipkou

„Má prudký začátek, v řádu několika hodin dostanete horečku, bolesti svalů, jste výrazně unavení. Horečka vydrží 3 až 5 dnů. U chřipky jsou časté komplikace, pacient by ji měl vždy vyležet,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl. Narozdíl od virózy není typickým projevem rýma.

„Je to naopak suchý kašel. Rýma může přijít později, řekněme 3. den. Jde o projev komplikace, chřipka zlikviduje výstelku dýchacích cest a na takto poničenou sliznici se snadno uchytí řada jiných virů či bakterií, tedy i virů vyvolávajících rýmu,“ říká MUDr. Jan Kynčl.

Nezapomeňte:

  • S chřipkou se nevyplácí „poletovat“ po světě, za prvé to zpočátku vzhledem k prudkému nástupu nemoci není možné, za druhé chřipka se může velmi vážně zkomplikovat.
  • Ať jde o zápaly plic až po záněty srdečního svalu či selhání ledvin. V posteli zůstaňte nejméně týden.
  • Kupte si léky proti horečce, bolesti svalů a kloubů, na usnadnění dýchání – dnes se nabízejí preparáty, které jsou tzv. několik v jednom. Stačí tak spolknout jednu pilulku.
  • Nezapomínejte dostatečně pít!
  • Prevencí proti chřipce je očkování. „Ve vakcíně jsou letos 3 aktuálně se vyskytující kmeny chřipky včetně loňského pandemického,“ popisuje MUDr. Jan Kynčl.

tom

Přečtěte si také


Diskuse: Rýmička, nebo vážná nemoc?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci