Vědci radí: Dejte si v práci šlofíka

24.3.2009 01:00   |   Peníze
Padá na vás po obědě v práci únava a nejraději byste si zdřímli? Už se kvůli tomu nemusíte cítit provinile. Němečtí vědci tady mají jasno: „Spánek po obědě zvyšuje výkon." Správně byste tak měli šéfa požádat o kanape! A když vám nevyhoví, znáte alespoň triky, jak se spánku v práci ubránit?

Vědci radí: Dejte si v práci šlofíka

„Spánek se stále považuje za projev lenošení. Přitom velmi prospívá stresovanému organismu, je zdravý pro oběhový systém a také zvyšuje výkonnost,“ říká Jürgen Zulley, který se spánkovou problematikou zabývá již čtyřicet let.

Sociolog Martin Braun soudí, že přemírou únavy trpí více než polovina zaměstnanců. „Stále vězíme v představách, že důležitá je rychlost zaměstnanců a nikoli jejich výkonnost,“ vysvětluje.

Spáči pracují bez chyb

Zatímco v některých zemích je odpolední siesta naprosto přirozená věc, středoevropské firmy na výhody odpoledního spánku zatím moc "neslyší".

Přitom podle lékařů je odpolední únava, která na člověka pravidelně udeří mezi 13. a 15. hodinou naprosto normální. Stačí ale malé zdřímnutí a mozek opět začne šlapat na maximum.

feng shuiMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šéfovi se pracovníkův "šlofíček" vyplatí. Zaměstnanec, který potřebu spánku pracně překoná, je utlumený na delší dobu, podává nižší výkon a dělá více chyb než ten, který si chvilku pospí.

Filharmonici jsou v klidu

Některé ojedinělé firmy ale spánek nepodceňují. K nim patří věhlasné hudební těleso Berlínských filharmoniků. Odpolední spánek mezi dopoledními zkouškami a večerními koncerty filharmonie svým hudebníkům přímo doporučuje.

„Jen tak můžete podat nejlepší výkon a zvládnout padesátihodinový pracovní týden,“ říká k tomu Elisabeth Hilsdorf, která působí jako mluvčí Berlínských filharmoniků.

Odpočinek v práci schvaluje také například správa severoněmeckého města Vechta. Odpolední pauza je tam dokonce předepsaná už sedm let.

Zdřímnutím k lepší kondici

Nakloněni odpolednímu zdřímnutí jsou i čeští odborníci.

„Účinek spánku na zlepšení kondice, a tím i pracovního výkonu, je nepochybný,“ říká psycholožka Ludmila Kožená z Centra pracovního lékařství Státního zdravotního ústavu v Praze.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Až několikaleté vězení hrozí za opomíjené dluhy
Mladí Češi si půjčují na zbytečnosti
Na svatbě omdlíte snadno. Až přinesou účet!

Samozřejmě ale vždy záleží na charakteru práce, protože nikoliv všude si člověk může chvilku na schrupnutí dopřát.

„Zcela jistě by odpolední spánek měli do svého denního režimu zařadit lidé v takových profesích, kde musí největší pracovní výkon podávat až večer. Takže například herci, tanečnice, pěvci nebo hudebníci, což je právě případ Berlínských filharmoniků,“ dodává psycholožka Ludmila Kožená.

Zaměstnanci v utajení

Zatímco třeba takoví Italové, Řekové nebo Španělé své vnitřní hodiny respektují a v době siesty je všude zavřeno, Poláci, Němci, Češi nebo Slováci zatím mohou na "pracovní spánek" zapomenout. Tedy, alespoň oficiálně.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

I Facebook vás může připravit o zaměstnání
Domácí spotřebiče internetových lidí
Nechte si poradit, jak si najít dobrou práci

Podle výzkumů každý čtvrtý zaměstnanec stejně podřimuje potají. Nejoblíbenějšími místy jsou například toalety nebo auta zaparkovaná v podzemní firemní garáži.

Jak bojovat se spánkem

Neumožňuje vám šéf nebo typ vaší práce, abyste mohli zamhouřit oči aspoň na pár minut? Pak právě vám jsou určeny rady, jak se spánkem bojovat:

  • pokud cítíte, že se vám oči samy zavírají, přerušte práci a dopřejte si krátkou pauzičku
  • protáhněte se a napijte se vody
  • projděte se po chodbě, zajděte si uvařit kávu nebo čaj
  • zujte si boty a dopřejte si relaxační chvilku, během které se budete třeba jen dívat z okna

Pokud se vám podaří na chvíli "vypnout" a zapomenout na práci, mozek si odpočine alespoň tímto způsobem a odmění se vám vyšším výkonem.

ada

Přečtěte si také

Diskuse: Vědci radí: Dejte si v práci šlofíka

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci