Domácí spotřebiče internetových lidí

28.4.2009 00:00   |   Bydlení
Lednice jako puzzle. Stolek, na němž jídlo uvaříte kdekoliv v bytě. Toastovač, který vytiskne na toast zprávy, fotky i předpověď počasí. Prádelní koš a pračka v jednom, komunikující přes wi-fi. Skládací sporák se čtečkou, co identifikuje pokrmy podle čárových kódů... Tak už brzy bude vypadat i vaše domácnost.

Domácí spotřebiče internetových lidí
AnketaKoupili byste si některý ze spotřebičů budoucnosti už teď?
ANO
54 %
NE
46 %

Mít čarovnou skleněnou kouli a podívat se do budoucnosti – kdo by nechtěl. My sice takové tajemné kukátko nenabízíme, ale pomůžeme vám nahlédnout do domácnosti „internetových, počítačových lidí“. Zkrátka, lidí internetové generace, ve věku pětadvaceti až pětatřiceti let. Časově vytížených mladých profesionálů, jimž záleží na životním prostředí, jsou nezávislí, zajímají se o jednotlivé značky, jejich životy jsou protkány technologiemi a on-line sociálními sítěmi.

Toasty s vaší fotkou?

A jak si internetoví lidé představují moderní domácnost? Kam až lze posunout hranice naší fantazie? Možná to byla právě tato nevyslovená otázka, která vedla ke zrodu celosvětové soutěže Design Laboratory, kdy společnost Electrolux vyzvala studenty a absolventy oboru průmyslový design, aby navrhli domácí spotřebiče budoucnosti. Poslední ročník byl zaměřen na moderní produkty pro vaření a skladování potravin, mytí nádobí, ale třeba i pro praní prádla.

FOTOGALERIE

Kromě originality nápadu, kreativity návrhu a pohodlí, které měly přinést spotřebiteli, musely soutěžní výrobky splnit ještě další kritérium. Jejich koncepce totiž měla odpovídat hlavním zájmům a potřebám internetové generace – mezi ně patří zábava, mobilita, čas, technologie, materiály, personalizace a udržitelnost.

Nejlepších bylo devět

Z více než šesti set návrhů od mladých autorů z devětačtyřiceti zemí se do finále dostalo devět nejlepších. Vybrala je mezinárodní porota, složená ze světově uznávaných odborníků a designérů. Toto jsou finalisté posledního ročníku soutěže Design Laboratory, jejichž tvorbu si můžete rovněž prohlédnout v naší fotogalerii:

  1. Flatshare – skládací čtyřdílná lednice pro obytné prostory s více lidmi; autor Stefan Buchberger z Univerzity aplikovaných umění ve Vídni.
  2. iBasket – prádelní koš a pračka v jednom, komunikující přes wi-fi; autor Guopeng Liang z Univerzity Tongji v Šanghaji.
  3. Coox – pojízdný stolek-vařič pro přípravu jídel kdekoliv v bytě; autor Antoine Lebrun z Vysoké školy průmyslového designu v Nantes.
  4. Sook – generátor receptů a společenský komunikátor s elektronickým jazykem, detekující připravovaný pokrm podle vůně a doporučující další ingredience; autor Adam Brodowski z Vysoké školy výtvarného umění a designu v Savannah v americké Georgii.
  5. E-bag – chladicí taška napájená kinetickou energií člověka, který tašku nese; autor Apor Püspöki z Univerzity umění a designu László Moholyho-Nagye v Budapešti.
  6. Stratosphere – dezinfekční věšák na oblečení a osobní sluha i osvěžovač prádla v jednom; autor Atilla Sáfráni z Univerzity umění a designu László Moholyho-Nagye v Budapešti.
  7. Vesta – skládací sporák se čtečkou RFID pro identifikaci pokrmů dle čárových kódů; autor Matthias Pinkert z Vysoké školy technicko-ekonomické v Drážďanech.
  8. Drawer Kitchen – úsporný vařič a lednice s kuchyňskou plochou v jednom, zabírá minimum prostoru; autor Nojae Park z Univerzity v japonské Čibě.
  9. Scan Toaster – USB toastovač, který vytiskne zprávy, fotky i počasí na jednotlivé toasty; autor Sung Bae Chang z Univerzity Sejong v Soulu.

Zvítězila puzzle lednička

Vítězem se tedy stal Stefan Buchberger s návrhem lednice Flatshare. Tvoří ji čtyři samostatné oddíly, stojící na sobě. Každý modul je rovněž samostatnou chladící jednotkou. Dokonale se hodí do bytů, obývaných více lidmi, z nichž každý si tak může dopřát komfort vlastní minilednice, aniž by sdílel s méně pečlivými spolubydlícími aroma některých potravin.

Druhé místo obsadil Guopeng Liang s modelem iBasket prádelního koše a pračky v jednom. Třetím nejlepším pak byl návrh Coox pojízdného kuchyňského stolku-vařiče od Antoine Lebruna.

A dobrá zpráva na konec. Na tyto vítězné spotřebiče se můžeme těšit poměrně brzy, k využití by měly být v nejbližším dvou až tříletém období!

Celosvětová designérská soutěž mezitím pokračuje dál. My už známe zadání pro nejnovější ročník: promyšlené domácí spotřebiče příštích devadesáti let – na prezentaci jeho soutěžních návrhů si ale budeme muset přece jen nějaký čas ještě počkat.

irt, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Electrolux

Přečtěte si také


Diskuse: Domácí spotřebiče internetových lidí

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci