Kouření zabíjí, ale také chrání před Parkinsonovou chorobou

12.3.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Ačkoli si kuřáci ničí plíce a oběhový systém, tak riziko, že u nich propukne Parkinsonova choroba, je nižší než u ostatní populace. Nezáleží přitom ani tak na množství denně vykouřených cigaret jako na celkové době, po kterou lidé kouří.

ruka s cigaretou

Vědci sice stále upozorňují na škodlivost kouření i na to, že jej v žádném případě nelze považovat za prevenci Parkinsonovy choroby. Zároveň se ale snaží přijít na kloub tomu, proč kouření svým způsobem i účinkuje jako ochrana před tímto neurologickým onemocněním.

Podle Dr. Hongleie Chena z Národního zdravotního institutu v americkém Durhamu v Severní Karolíně je však pro nalezení vědecky podložené odpovědi na takovou otázku nezbytná daleko širší spolupráce expertů z mnoha oborů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Granátová jablka proti rakovině prsu
Neriskujte! Tuk je nezbytný pro kosti
Sójové boby chrání před zlomeninami

Tým Dr. Hongleie Chena po celých deset let sledoval 305 468 mužů a žen ve věku nad padesát let. Za tu dobu se Parkinsonova choroba vyvinula u 1662 z nich.

"Ukázalo se, že čím déle účastníci našeho výzkumu kouřili, tím bylo nebezpečí vzniku Parkinsonovy choroby nižší. Například u kuřáků, kteří kouřili méně než deset let alespoň jednu krabičku denně, bylo o čtyři procenta nižší riziko onemocnění, než u nekuřáků," vysvětluje Dr. Honglei Chen a dodává:

"Ty, co kouřili deset až devatenáct let, ohrožovala tato nemoc takřka o čtvrtinu méně často, než nekuřáky. A u těch, kteří svůj zlozvyk provozovali třicet a více let, bylo nebezpečí vzniku Parkinsonovy choroby dokonce o jednačtyřicet procent nižší."

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se vylepšit: 25 nejlepších triků
Pošlete dál padesátku zaručených bouračů tuku
Hubnutí – největší bludy a pravdy

Vědecký tým Dr. Hongleie Chena však zároveň v závěru svého výzkumu uvedl, že nepředpokládá, že by nikotin ani další látky obsažené v tabáku znamenaly jednoznačnou prevenci před Parkinsonovou chorobou. Podle jejich výzkumu navíc kouření neovlivňuje průběh tohoto neurologického onemocnění, pokud již propuklo.

"I když tady nepochybně existuje souvislost mezi kouřením a nižším rizikem vzniku Parkinsonovy nemoci, tak vliv na úmrtnost pacientů, kteří chorobou už onemocněli, kouření nemá," říká Dr. Honglei Chen, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Jeho kolegyně Dr. Beate Ritz a Dr. Shannon L. Rhodes z Kalifornské univerzity v Los Angeles se však domnívají, že nikotin může mít ochranný účinek na nervový systém – ovšem zdůrazňují, že toto prokázat si ještě vyžádá provedení mnoha dalších výzkumných studií.

ko

Přečtěte si také

Diskuse: Kouření zabíjí, ale také chrání před Parkinsonovou chorobou

Všeho s mírou

26.6.2017   |   15:02   |   od: Evi
Já kouřím od svých 22 let. Někdy jsem neukázněná, ale krabička cigaret mi stačí na dva dny. Nechci přestat, tělu by to chybělo a navíc by to určitě bylo riziko.

Možnost volby

23.4.2013   |   10:31   |   od: Jana
Co je vlastně menším zlem? Třeba já jsem před šesti lety měla srdeční kolaps. Byla jsem silnou kuřačkou, tak jsem s tím hned skončila - bez problémů, bez abstinenčních potíží. A byla jsem hrdá, jak jsem to zvládla.
Ale... po pěti letech nekouření se u mne objevil třas půlky těla a po všech možných vyšetřeních mi diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. O souvislosti mezi kouřením a Parkinsonem jsem nevěděla, ani ošetřující lékař mně nepoučil.
Když to tedy shrnu, tak kdybych znala veškeré informace, asi bych kouřit nepřestala. Teď mám nevyléčitelnou nemoc, hrst prášků, společenské omezení (divadlo, kino a pod., protože doslova třesu snad celou řadou sedadel) a tak dále.
To je, podle mně také výsledek kampaně proti kouření. Chápu, že ani lékař nemůže pacientovi doporučit kouření... ale jak říkám: mít všechny informace, tak mám i možnost volby.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 26. 6. 2017 15:02
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci