Jak připravit dítě na přijímací zkoušky
8.3.2010 00:00 | DětiPodstatné je, aby dítě pochopilo, že podáním přihlášky celá věc nekončí. Zkuste s ním pohovořit o tom, jak přijímací zkoušky probíhají a proč se dělají. Nedělejte ale ze zkoušek vědu, vždyť podobné testy budou vaše dítě provázet celý život a měl by to proto brát jako něco zcela přirozeného.
Bez učení to nepůjde
Aby dítě uspělo, musí se na přijímačky dobře připravit. Zkuste s ním probrat strategii učení. Vyhraďte si čas na to, kdy ho budete sami zkoušet nebo mu s učením pomáhat.
Vydejte se společně do obchodu a kupte různé vzory testů. Stáhněte si z internetových stránek ukázkové přijímací testy dané školy a nechejte je pod dohledem ve správném časovém rozmezí dítě zpracovat. Tak se nejlépe projeví, kde ho ještě „bota tlačí“ a kde je třeba přidat.
Odborná pomoc se vyplatí
Pokud dítě přípravu samo ani s vaší pomocí úplně nezvládá, nebo mu něco konkrétního není jasné, je nejvyšší čas se obrátit na nějaké doučování. Rozhodně nejde o zbytečně vyhozené peníze. Ovšem jen v případě, že vsadíte na osvědčené a někým doporučené doučovací hodiny.
Přijímačky „nanečisto“
První důležité zkoušky v životě vašeho dítěte nejsou pouze o vědomostech. Velmi důležitá je i dobrá psychická kondice, která zabrání tomu, aby příliš ztrémované dítě nakonec podalo svůj minimální výkon.
Seriál Násilí a děti:Agresivita je jako mor |
Rozhodně se proto vyplatí přihlásit ho na některé přijímačky „nanečisto“, které probíhají průběžně po celé republice. Ty ho obeznámí se situací, která ho čeká, navodí tu správnou atmosféru a dodají mu větší jistoty.
Důvěřujte mu
Podle psycholožky Jany Sedlákové potřebuje dítě cítit dostatečnou podporu a důvěru ze strany svých nejbližších a momentálně nejvyšších autorit. Snažte se proto do svých dětí vlít optimismus a zdravou sebedůvěru.
Nestresujte ho hrůzostrašnými vizemi co bude, když se na školu nedostane. Nepeskujte ho, když mu něco nejde. Raději zkuste najít rychlou pomoc.
Zbavte dítě zbytečného strachu – věřte, že ho má, i když na to nevypadá - a dejte mu najevo, že moc dobře víte, že jeho příprava je poctivá. Není-li, pak samozřejmě je dobré ho upozornit i na možnost krachu.
Nejde o život, ale o test
Mějte však na paměti, že vaše dítě se někdy může snažit sebevíc a přesto nemusí u zkoušek obstát. Promluvte si s ním i o této variantě a vysvětlete mu, že neúspěchem u zkoušek život nekončí. Jsou přece další možnosti a jedna z nich přece nakonec musí vyjít.
Lada Mašková
Přečtěte si také |
---|